Přežijí jen milenci (2013)

Jim Jarmusch prichádza s ďalšou melancholickou sondou do životov znudených a pesimistických ľudí (upírov v tomto prípade), kde nič súčasné nie je dosť dobré a to, čo je zašlé, sa glorifikuje. Vidno to napríklad na fotografiách, ktoré visia na stene v dome hlavnej postavy, upíra Adama. Ja som identifikoval zo žijúcich osôb Iggyho Poppa a Neila Younga (určite Jimovi dobrí priatelia) a zvyšok tvoria umelci a vedci už nežijúci. Ne-život je hlavnou témou celého snímku. Adam neznáša ľudí (zombie), neznáša dnešnú dobu a uvažuje nad ukončením ne-života a nebyť jeho nesmrteľnej družky Evy, asi by to tu už zabalil. Je otázne, či má zmysel sa na tento nezáujem k svetu vôbec pozerať. Kvôli hereckým výkonom určite áno (Tilda je samozrejme magická ako vždy, Hiddleston možno až príliš apatický), ale tým hlavným motívom k pozeraniu je atmosféra, ktorá pôsobí niekedy priam magicky (Adam a Eva jazdiaci po prázdnych cestách vyľudneného nočného Detroitu). Pre Jarmuschov fanklub extáza, pre bežného diváka dve hodiny nudy. Ja sa cítim niekde medzi.

Nezapomenutelné prázdniny (2013)

Sakra k tomuto nejde naozaj nič napísať, lebo všetko už napísané bolo. Ten príbeh je tak krásne banálny, ale hodí sa to k tej atmosfére slnečnej pláže. Všetci ospevujú Sama Rockwella, ale to, že chudák Steve Carell tu musel hrať takého slizomila, to nikoho netrápi :). Odporúčam všetkým, ktorým robili v škole spolužiaci zle a tím, ktorí nechodievali von, ale radšej boli celé leto zalezení doma.

Králové léta (2013)

Prekvapujúco príjemne strávená hodinka a pol. Dlho som uvažoval nad štvrtou hviezdou, ale keď som dal 4* "The Way Way Back", tak tu som musel dať o jednu menej. Odporúčam najmä zatrpknutým fachačom v korporáciách, ktorí príliš skoro zabudli, že niekdy stojí za to, urobiť si vlastné pravidlá.

Barbar (2009)

Čím je človek starší, tým ťažšie asi hľadá cestu k podobným príbehom. Aj keď o príbeh v tomto prípade moc nejde. Pohanský bojovník Jednooký a jeho púť za niečím, skrývajúcim sa v hmle. Spoločníkmi na ceste sú križiaci. Bojovníci, ktorí sa v mene Božom vydali nájsť slávu a bohatstvo. Interakcia medzi postavami je v podstate nulová, sám Jednooký nerozpráva vôbec a ostatné dialógy sú dosť minimalistické, čo sa ale hodí k dobe, v ktorej sa film odohráva a k drsnému severskému prostrediu. Anuláciou dialógov sa snaží Refn upriamiť pozornosť diváka na jeho vizuálny um a mystickými snovými vsuvkami chce zas svoje dielo posúvať viac do filozofickej roviny. Ale dá sa to ešte chápať ako film, tak ako film chápeme v tejto dobe? Experimentálna tvorba? Filozofická etuda o náboženstve? Určite veľmi náročné pozeranie.

Velký Gatsby (2013)

Nič výnimočné som nečakal a nič výnimočné som ani nedostal. Knižnú predlohu som začal čítať raz a to v práci v kníhkupectve, ale veľmi skoro som zistil, že toto nebude téma pre mňa, takže nakoniec som knihu vrátil do regálu a seba do sekcie beat generation. Podobne ako kniha ma minulo aj filmové spracovanie s Robertom Redfordom, ktoré som nevládal dopozerať. Osud chcel, aby som dal Gatsbymu ešte jednu šancu a ja som sa vydal na púť do filmového klubu, aby som si pozrel 3D Lea v ružovej košeli. Dejovo som sa opäť necítil príliš oslovený, ale vďaka naozaj pestrému vizuálu a hodiacej sa hudbe, bola moja pozornosť neustále venovaná filmu. Ale nebol som tam. Na tom mieste. V tom čase. Bol som len divákom v kine, ktorý sa kochal peknými farbami na plátne. Postavy ma príliš neoslovili, alebo mi opäť niečo uniklo. Ako historická freska medzivojnových Spojených Štátov asi ťažko použiteľné a ako milostný príbeh príliš neosobné. Napriek malému hodnoteniu neľutujem peniažky za lístok. Divák v kine bol spokojný. Fanúšik filmu nie.

Nemoc třetí moci (2011)

Dôležitý dokument o situácií na Slovensku. Robený viac sugestívnou formou, tak trochu od srdca autorky. Je to žiaľ na úkor formy dokumentárnej, ale človek nemôže mať všetko a ja robiť dokument o krutých a cynických obludách v talároch, asi by som im narval tyč k mikrofónu meter do análu, aby sa konečne trochu uvedomili. Hrôza, strach, hnev a nakoniec beznádej ma sprevádzali počas pozerania. Dobre Zuzana Piussi.

Naruto (2002) (seriál)

Pôvodne som dával 4*, ale keďže práve som začal pozerať Shippuden, ktorý je v mnohom vyspelejší, musel som hodnotenie znížiť. Ak by som hodnotil len kostru hlavného príbehu, tak je to nehorázne maximum, bohužiaľ veľké množstvo z 220 dielov sú úplne zbytočné a hlavne stupídne časti, v ktorých sa hlavný dej vôbec neposúva. Príbeh sa točí okolo hlavnej postavy - malého bojovníka Naruta, ale postupom času dostanú priestor aj jeho spolupútnici, ktorí sú omnoho zaujímavejší. Svet nindžov v Narutovom svete je tak trochu návykový, pretože každý nindža ovláda špeciálne techniky, ktoré postupne zdokonaľuje a keď si niektorú z postáv obľúbite, budete chcieť vidieť jej progres. Škoda toho enormného množstva nudných dielov, ktorými sa musíte prehrýzť, aby ste sa dostali ku koncu a následne absolvovali ten istý kolotoč odznova, pretože Shippuden vás už čaká a zvedavosť nepustí, ale to už je iná pesnička.

Lincoln (2012)

Obrovská nuda. Je to ako pozerať Discovery channel, len s tuctom slávnych hercov. Keď dokázal Fincher urobiť perfektný film o internetovej stránke, ako je možné, že to Spielberg nedokáže o hlasovaní k dodatku ústavy? Je to koniec najslávnejšieho režiséra? Určite nie. Ale je to jednoznačné sklamanie, pretože spolupráca s Day-Lewisom sľubovala nevšedný zážitok. Ak bolo v úmysle do-vzdelať populáciu v historických faktoch, tak dobre, ale nech sa to nesnaží tváriť ako najdôležitejší film všetkých čias. Dvanásť nominácií na oscara je výsmech a znak impotencie Americkej filmovej akadémie, ktorá sa tak urputne snaží byť politicky korektná, až sa obyčajný chalan z Bratislavy musí popod fúzy smiať. Neviem komu film odporučiť, historici si ho určite pozrú, študenti filmových škôl si ho určite pozrú. Ja si ho určite znovu nepozriem.

V/H/S (2012)

Veľmi bolestivý horor. Bolestivý pre oči diváka. Idiotské historky, kde v každej čakáte na smrť úbožiakov ako na spasenie. Priznám sa, videl som len prvé tri poviedky, potom mi začali bolesti očí a hlavy. Jednu hviezdu dávam za tu slušne rozbehnutú sexuálnu scénu, ktorá sa pekne zvrtne (prvá poviedka), potom sa začal stupňovať vplyv zfetovaného kameramana, ktorý v tretej poviedke našiel snáď kinematografický vrchol, pretože sa tam spojil so zfetovaným zvukárom a spoločne si to tam chalani solídne dávajú. Myslel som, že aspoň priateľka sa bude báť, ale zaspala behom druhej poviedky. Celé zle.

Skyfall (2012)

Dokáže byť agent James Bond v dnešnej (čítaj: Nolanovskej) filmovej dobe zaujímavý bez toho, že by sa stal recyklačným materiálom, nablýskaným produktom bez pridanej hodnoty, slúžiaci len na ťahanie peniažkov z vreciek tradícií-chtivých divákov? Majitelia značky si povedali, že keď to dokázal Batman, musí to dokázať aj ich super-hrdina. Koncept je podobný. Namiesto Gothamu Londýn, geniálny, krutý a vyšinutý nepriateľ, hľadanie zašlej sily. Ale Bond nie je komiksová postava, možno ňou bol v minulosti, v časoch vybuchujúcich žuvačiek a laserových hodiniek, ale od Casina Royal nastúpil na realistickejší dizajn. A mal sa ho držať, pretože Casino Royal je úžasné po všetkých stránkach. Skyfall má silné momenty, ale celkový dojem sa postupne vytráca spolu s vitalitou Daniela Craiga. Nechal som si pár dní na uležanie, ale márna sláva, viac ako tri hviezdy dať nemôžem. PS: Všetci ospevujú koniec, ktorý bol podľa mňa úplne mimózny a pokazil dojem z celkom dobre rozohranej kriminálky.