Nick Cave and the Bad Seeds : God Is in the House (2001) (koncert)

Úchvatný záznam, pre mňa výnimočný tým, že sa jedná o môj prvý kontakt s tvorbou majstra. Veľmi rozumne postavený set, kde sa nádherné balady striedajú s buričskými hymnami, kedy Cave stojí nad publikom a káravým prstom raz trestá, aby následne mohol pomazliť. Koncert nemá slabé miesto, len nekonečný prúd emócií. Keď Cave sadá za piano, stáva sa bohorovným a najzraniteľnejším zároveň (God is in the House), ale nebojí sa rozdať si to aj s diablom (démonicky zafarbená Red Right Hand). Absolútny hudobný orgazmus prichádza v záverečnej kakofonickej The Curse Of Millhaven, kde the Bad Seeds ukazujú, prečo sa volajú the Bad Seeds a kde Cave ukazuje aké to je, byť na hrane šialenstva a geniality.

Temný rytíř povstal (2012)

Keď Nolanov Batman začínal svoju púť plátnom, vnímal som ho ako pomstou motivovaného, čerstvo vytrénovaného hrdinu, zasadeného do chladného, industriálne ladeného mesta Gotham, ktoré mu v živote mnohé vzalo a ktoré podľa mňa svojim spôsobom nenávidí. V druhej časti sa jeho psyché formuje cez lásku (stratu lásky), konfrontáciu so stelesnením chaosu a aspekt zodpovednosti, ktorý tu nahrádza aspekt pomsty. Siaha na dno síl a opäť zachraňuje Gotham. Temný rytier sa stáva kompletným za cenu odsúdenia od tých, za ktorých bojoval. Po ôsmych rokoch prichádza nový nepriateľ, aby mohol uzavrieť všetky staré rany. Batman znova oblieka plášť. Radosť a vzrušenie v jeho očiach strieda strach. Strach strieda pád. Batman vie, že sa musí znovuzrodiť, ak chce ešte raz a naposledy zachrániť mesto, ktoré ho formovalo. Cítim obrovský rešpekt k tvorcom tejto monumentálnej trilógie a hlavne k bratom Nolanovcom za to, s akou láskou a citom vykreslili celý ten svet/mesto a postavu Batmana, Christianovi Baleovi za to, ako túto postavu ztvárnil a určite dodatočne ešte Heathovi Ledgerovi, ktorý obetoval to najcennejšie. Bola to vzrušujúca jazda a som šťastný, že sa odohrávala v tomto veku a že som mal možnosť to prežívať od začiatku, až po koniec. Bravo!

Grotesque (2009)

Nepríjemný film. Niektoré scény pre mňa nestráviteľné. V podstate žiadny dej, žiadna hĺbka. Hodinka hnusného zbytočného mučenia. Človek musí byť tak trochu úchyl, aby si Gurotesuku užil. Každopádne niekde v polovici filmu prichádza veľmi zaujímavé intermezzo. Ku koncu som už bol tak otupený násilím, že mi to prišlo až mierne groteskné, čo bol zrejme aj úmysel tvorcov. Odporúčam pustiť na rodinnej oslave.

Firefly (2002) (seriál)

Originalita. Úžasné Dialógy. Krásne vykreslené charaktery. Perfektné obsadenie. Malcolm Reynolds. Povinnosť pre fanúšika sci-fi. Vlastne povinnosť pre všetkých. Odkaz Firefly stále žije. Na požiadanie možem poslať skvelý komiks alebo fan-fiction (nie mnou robené), na nete je toho kvantum, pár vecí aj v češtine.

Projekt X (2012)

Užívateľ Flipnic spomenul v komentári na tento film Human Traffic a presne to vystihol! Project X je Human Traffic pre dnešných mladých párty-chtivých mládežníkov. Je libo drogy a alkohol bez moralizujúceho podtónu? Hľadáš feel-good movie pre rozjazd prípadne ako kulisu na párty alebo pred chlastačkou s priateľmi? Si mladý lúzer bez kamošov a potrebuješ inšpiráciu ako to zmeniť? Pozri tento film! Ale zaprisahám ťa na Boha, nepozeraj to, pokiaľ si zaprdený foter, striktný intelektuál alebo hľadač umeleckého povznesenia. Nebojím sa Project X označiť za generačnú výpoveď dnešnej pubertálnej mládeže a aj preto pre mňa pohľad na tabuľku Hodnocení uživatelů napovedá o zaujímavom úkaze. Jedna * za takýto osviežujúci mejdan? Project X si zaslúži byť v "červených" číslach, ja dávam 4*

Prometheus (2012)

Monumentálne a temné sci-fi režírované legendou, modlou, človekom, ktorý pre mnohých zmenil tvár filmu ako takého. A v tom bude asi aj hlavný dôvod nadávok, ktoré sa na Promethea, potiažmo hlavu pána Ridleyho Scotta zosypali z každej strany. Každý čaká revolúciu, každý čaká nového Votrelca. Ten sa nekoná. Revolúcia nebude. Ridley Scott ale stále ostáva nekompromisný šéf, ktorý bez známok sentimentu servíruje atmosférou nahustené vedecko-fantastické peklo. Sekunduje mu hlavne Michael Fassbender, z ktorého sa stáva na plátne nevypočitateľný chameleón a ktorý vždy triafa do čierneho (čo sa výberu hereckých úloh týka) a stvárnením androida Davida sa už nadobro usadzuje v mojej top ten hercov. Zvyšok hereckého obsadenia už tak okúzlujúci nebol, čo zamrzí hlavne u Noomi Rapace, od ktorej som očakával o trochu viacej a u ktorej sa obávam, že fantastické stvárnenie Lisbeth z adaptácie ságy Millenium už nikdy nepokorí (snáď sa mýlim). 4* dávam s čistým svedomím.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Keď prišiel prvý "prcičkovský" (bože ako neznášam toto slovo) ošiaľ, tak mi bolo 15, mal som dlhé mastné vlasy, počúval grunge a opovrhoval som každým, kto sa zabával na plytkostiach typu prznenie koláča, či ponožky. O to viac sa teším z toho, že spoločne s postavami z filmu, som prešiel vývojom aj ja sám. A čo je hlavné, bavil som sa! Reunion obsahuje dávku celkom príjemného sentimentu, trochu romantiky, trochu "sexuálního škádlení", trochu nostalgie a hlavne veľa komických scén. Po zemi som sa síce neválal, ale pár krát som sa pristihol, ako sa smejem nahlas (väčšinou mal na tom zásluhu Jimov otec) a to sa u mňa nestáva často, preto 4*. PS: Na základe nejakého popudu o dobehnutie zameškaného, som sa nakoniec rozhodol zprzniť ponožku a som rád, že som to absolvoval. Cítim, že časti mozaiky začínajú do seba zapadať.

Noroi (2005)

Bohužial som opäť naletel miestnym nadšencom a pozrel som Noroi s očakávaním, že vystraším seba a priateľku. No skončilo to tak, že priateľka zaspala za 20 minút a ja som musel bojovať sám so sebou, aby som vydržal. "Finále bude peklo" hovoril som si celý čas, pozerajúc na miestne hodnotenie. A čo som dostal? Dve trochu nepríjemné scény v dvojhodinovej detektívke o jednej ujetej ženskej a jej tichom synkovi. Neviem komu odporučiť tento film, ale určite si nachystajte čiernu kávu a pod zub sushi zo zaprdeného holuba.

Evidence (2012)

Pozerané v noci, v ideálne hororovej atmosfére, ale aj tak to so mnou nič nerobilo. O nejakom pocite strachu sa tu nedá hovoriť. Postavy sú vrcholne hnusné a nepríjemné. Ich smrť bola jedinou satisfakciou, ktorú som pri tomto shitíku prežíval pozitívne. Veľké percento divákov tu chváli mega akčný half-life-like survival nášup, ktorý sa udial behom poslednej polhoďky, no pre mňa to bola naopak úplná kokotnosť (dve upišťané histerky šprintujú najprv lesom, potom ihriskom, potom domami, budovami, výskumným centrom ... jáj ja som zabudol napísať, že sa to odohráva v strede lesa pri ohníčku!). Film vhodný ako pseudo-hororová kulisa k menšej párty s dievčatami a alkoholom (na záverečnú polhodinu môžete užiť metamfetamín ... kameraman ho musel šňupať na kilá)

Nahoru a dolů (2009) (seriál)

Kenny Powers a.k.a. La Flama Blanca: "Stay in school. Fight the Power. And don’t do drugs.. . Unless of course you’re doing ’em with me... Never turn down free drugs"