• Krátkometrážní
  • Thriller

Ve spánku (2010)

Francúzska "krvavá" tvorba mi pripadá ako na hojdačke. Je totiž len málo hororov, ktoré by som nazval priemernými, buď natočia parádny masaker (Inside, Martyrs, Haute Tension, Frontieres), alebo poriadne sklamanie (Lady Blood, Dying God, Vinyan, pre väčšinu fanúšikov aj Humains). Tento rok som však od nich dokopy nič nevidel, takže konečne som sa dočkal niečoho zaujímavého. Film sa síce považuje za thriller, ale bolo to celkom slušné krvavé psycho, takže sa dá považovať aj za horor. Zápletkou síce nijako neohúri, na druhej strane sa pri ňom nudiť nedá. Atmosféra, napätie, krv a vraždy sú na veľmi slušnej úrovni. Filmu taktiež pomáha krátka stopáž a minimálny počet dialógov. Tentokrát dávam palec nahor a dúfam, že ich najbližší hororový počin nebudem hodnotiť presne naopak ako obvykle.

Dead Mary (2007)

Trochu tento horor nadhodnotím, ale to naozaj len preto, že je to jedno z najkvalitnejších spracovaní Krvavej Mary. Už som totiž videl viacero filmov na túto tému, ale väčšinou to boli blbosti. Celkom pozerateľný je ešte Nite Tales: The Movie (2008), lenže to je zase poviedkový film, takže Krvavej Mary sa tam venujú len v polovici filmu. Čo sa týka tohto snímku, bolo to celkom fajn. Herci v pohode, atmosféru to malo, kamera taktiež veľmi pekná a nenudilo to. Chýbalo však tomu viac napätia. Režisér sa totiž sústredil viac na teenagerské vzťahy ako na samotnú Mary, čo filmu dosť uškodilo. Snáď sa raz do tejto témy pustí niekto ešte schopnejší a konečne natočí nejakú pecku.

Hanger (2009) odpad!

Čo bol toto preboha za zázrak? Už dlho som tu nevidel horor, ktorý by mal takmer samé odpady, tak som si to náročky stiahol, už len preto, aby som mohol kúsok "podrýpnuť" a zlepšiť mu hodnotenie, lebo sa mi nechcelo veriť, že nejaký brutálny krvák si zaslúži "až" 5%. Žiaľ, asi v polovici som to vzdal. A to sa mi zase až tak často nestáva, že by som nejaký horor nedokázal dopozerať. Odporný film s nulovým dejom a najhoršími scénami a maskami, aké v hororovom svete existujú. Na toto fakt nemám nervy ani chuť.

Bloodstained Romance (2009) odpad!

No, tak ja nebudem až taký milosrdný, ako dvaja kolegovia podo mnou. Tak si to poďme rozobrať: Študent sa na prvý pohľad zamiluje do krásneho dievčaťa, ale je až príliš ostýchavý, aby jej to povedal. Radšej začne vraždiť každého, kto má s ňou niečo spoločné. A keď už všetkých vyvraždí, priviaže ju k posteli, prizná sa jej ku všetkému čo urobil a napokon jej konečne povie: "Milujem ťa!" Väčšiu debilinu som už dlho nevidel. Amatérske vraždy, amatérska kamera, hlúpi herci, množstvo flashbackov s predstavami hlavného hrdinu, ktoré sa miešali s realitou, neskutočne otravná hudba a kvantum vnútorných monológov. Musím si zapamätať meno režiséra: Mudd Miller. Už nikdy v živote od neho nechcem nič vidieť, pretože toto bola psychologická stupidita najhrubšieho zrna vhodná akurát pre masochistov.

Felidae (1994)

Kreslený kriminálny horor zo života mačiek, tak to tu naozaj ešte nebolo. Síce ma to až tak neuchvátilo, ale minimálne za originalitu si to tie 4 hviezdy zaslúži. Animácia a hudba boli veľmi pekné. Len to preboha nepúšťajte deťom, to by dopadlo! Je tam totiž zopár poriadne brutálnych scén, ako napríklad odrezaná hlava, rozožratie tela kyselinou, rozpáranie brucha s padajúcimi črevami, trčiaca kosť z krku zdochnutej mačky a podobne. Unikát, ktorý stojí za pozretie.

House of Bones (2010) (TV film)

Chvíľu ma to bavilo a chvíľu nie. Samozrejme to bolo neoriginálne, ale v rámci žánru haunted-house-horror je už dosť ťažké vymyslieť niečo nové, takže to by nevadilo. Horšie to už bolo s atmosférou a hereckými výkonmi. Ľakačiek bolo tiež dosť málo. Zase na druhej strane ušli niektoré vraždy, gore bolo tiež vcelku podarené a po vizuálnej stránke si myslím, že sa z toho miniatúrneho rozpočtu podarilo vyťažiť maximum. Ak mám povedať pravdu, čakal som, že to bude väčšia katastrofa.

Kako - Stin epohi ton iroon, To (2009)

Po nečakanom úspechu prvej časti To Kako (2005) sa Gréci rozhodli natočiť pokračovanie, ktorého sa ujal ten istý režisér. Film začína na futbalovom štadióne, čiže presne tam, kde skončila jednotka. Skupinka preživších vyviazla bez zranení, avšak ich únik do bezpečia nie je jednoduchý - musia totiž bojovať nie len proti armáde zombíkov, ale aj proti tlupe sociopatov, ktorí vraždia každého, kto im príde do cesty. Žiaľ nemám dôvod tento film chváliť, Gréci tentokrát ťahali za kratší koniec. Jednotka bola krvavá a zábavná, toto je však dosť veľká nuda. Režisér jednoducho vyčerpal všetky tromfy v prvej časti. Celé mi to pripadalo nasilu natočené - prvá časť vyšla, tak prečo by sme sa nepokúsili aj o dvojku? Chýbal však tomu nejaký nápad, nejaká dobrá ústredná myšlienka, akoby režisér sám nevedel, o čom to má byť, tak natočil niečo, čo je takpovediac o ničom - hromadu zbytočných kecov, málo akcie, OVEĽA menej krvi ako v jednotke a množstvo flashbackov, ktoré siahajú až niekde do stredoveku a tvoria základnú pointu tohto nepodarku, samozrejme trápnu a hlúpu. Objaví sa totiž posol z minulosti, ktorý dokáže kúzliť pomaly ako Harry Potter a jednému z hrdinov (ktorý v jednotke zomrel a odrazu z ničoho nič ožije) oznámi, že naňho čakal tisícky rokov, pretože má podľa proroctva schopnosť zachrániť svet. Myslím, že fantazijno-dobrodružné segmenty sa naozaj do zombie hororu nehodia. A ten úplný záver vás dorazí: To už bol Harry Potter skombinovaný so Supermanom, Trójou a bohvie čím ešte, no väčšie šialenstvo ste v živote nevideli, za to vám ručím. Zle!

2001 maniaků: Pole vřískotu (2010)

Slabšie ako jednotka, ale dalo sa. Prvá časť patrí medzi moje obľúbené horory, lebo je originálna, vtipná, s parádnymi vraždami. Táto druhá časť je neoriginálna, trošku menej vtipná, ale taktiež so slušnými vraždami. Dočkáme sa napríklad napichnutia na vidly, rozporcovania cirkulárkou, elektrického kresla, prípadne stiahnutia kože z tváre. Herecké výkony boli síce mizerné, ale také boli aj v jednotke, o to ani veľmi nešlo. Hlavne, že sa miestami dalo dobre zasmiať. Oveľa viac priestoru dostala "babizňa" Lin Shaye, tá herečka mi je stále sympatickejšia a jej úchylný tanček fakt nemal chybu :)

The Birthday (2004) odpad!

Chlapík zistí na narodeninovej oslave svojej priateľky, že hostia a zamestnanci hotela sú satanisti. Znelo to síce zajímalo, ale ak na film náhodou narazíte, obíďte ho veľkým oblúkom. Bola to strašná blbosť. Mimochodom som ešte nevidel film z horším scenárom. Vyše hodiny to strašne nudí a k tomu záveru sa už radšej nevyjadrujem vôbec. Herecké výkony - katastrofa. Nula bodov.

The Attic (1980)

Veľmi zaujímavý film. Režisérovi sa veľmi šikovne podarilo skĺbiť psychologickú drámu, komédiu a horor, tieto žánre sa neustále prelínajú. Hlavnou hrdinkou je Louise, dosť osamelá a labilná žena nespokojná so svojim životom (dokonca sa pokúsila o samovraždu), ktorá aj po 19 rokoch sníva o svojom snúbencovi, ktorý v svadobný deň zmizol. Neustále verí, že sa po ňu vráti. Okrem toho sa musí starať o svojho despotického otca pripútaného na invalidný vozík, ktorý ju neustále komanduje a týra. Jej jedinou radosťou je šimpanz, ktorého jej kúpila kamarátka, avšak otec jej nechce dopriať ani maličkú radosť. Najviac ma pobavili momenty, v ktorých si Louise predstavovala, akými možnými a nemožnými spôsobmi by ho najradšej zniesla zo sveta. V druhej polovici filmu nás čakajú viaceré prekvapenia a záverečné odhalenie v podkroví je majstrovským hororovým vrcholom, ktorý som musel chvíľku rozdýchavať. Hlavná hrdinka predviedla obdivuhodný výkon.