• Krátkometrážní
  • Thriller

Dark Touch (2013)

Ešte pár takýchto hororov a Marinu si s čistým svedomím umiestnim do TOPky režisérov. Zvláštne, že ženská s takým talentom nakrútila toho tak málo. Po takmer dokonalej, krvavej psychologickej pecke Dans ma peau, na ktorú si aj po 3 rokoch spomínam relatívne dobre (veď aj mám prečo, masakrálne sebapoškodzovanie vždy poteší), prišlo konečne toto - ďalšia psychologická pecka, síce nie až tak krvavá, ale stále veľmi pôsobivá, s mnohými rodinno dramatickými prvkami, ktoré mne v hororoch celkom sedia, solídnou atmosférou, a podobne ako predchádzajúci snímok s celkom originálnym námetom a zvláštnym, no pôsobivým záverom, ktorý mi sadol omnoho viac ako som čakal. Zaslúžený potlesk, proste hororík o vraždiacom spratkovi z úplne iného pohľadu, na aký som bol doteraz zvyknutý.

Nothing Left to Fear (2013)

Nehovorím, že to bolo zlé, ale ten horor stojí na totálne idiotskej premise: Treba otvoriť bránu pekla, lebo Boh to tak chce, a potom ju treba radšej zatvoriť, lebo Boh to chce taktiež. Takže je nutné vytiahnuť z pekla nejakého toho démona a potom ho poslať tam, kam patrí. "Vyvolená" rodinka má proste smolu. Proste totálny blábol. Prvá hodina je ináč nuda na zbláznenie, pretože okrem nejakých podivných snov hlavnej hrdinky neponúka absolútne nič. Potom sa konečne niečo diať začne, ale tiež je to len také pobehovanie do neznáma pred jednou milou pekelníckou potvorou. Tá vyzerá celkom k svetu, kam sa hrabú ázijské vlasatice :-) Aspoň ma potešilo, že občas odkrágľovala niekoho, koho som ani nečakal. Ujsť sa pred dňou totiž nedalo, hlavní hrdinovia mohli šprintovať ako o život, dokonca aj na aute, ale aj tak ju mali stále za pätami, a to sa vliekla ako slimák. Sranda. Desivé to ale nie je ani trochu, zľakol som sa vlastne len jediný raz. Ale aspoň tá záverečná tretina ponúka celkom vtipnú hororovú zábavu. Je to asi jedna z tých lepších noviniek, ale vychvaľovať sa mi to veľmi nechce. (Keby však vytasila krídla ako na plagáte a začala tam poletovať, tie štyri hviezdy by boli isté).

Engine Trouble (2002)

Dve holčiny sa vyberú na menší výlet, jedna z nich sa stratí, druhá sa ju vyberie hľadať, až narazí na opustenú benzínku, kde žije znetvorený psychopat so svojou pošahanou famíliou. Takže sa začne boj o život. Hlavná hrdinka síce nebola úplne špatná, ale jej herecký výkon radšej nemienim komentovať (ostatní však na tom neboli o nič lepšie). Nakrútené je to mizerne a gore fakt bieda. Nudný, amatérsky exploit, na ktorom som nenašiel dokopy nič, čo by stálo za zmienku.

205 - Zimmer der Angst (2011)

Trochu schématická duchárina, ktorá síce ničím neprekvapí, ale sklamanie našťastie nehrozí. Príbeh o študentke menom Katrin, ktorá musí odhaľovať minulosť študentky Anniky. Tá totiž záhadne zmizla a odkedy sa Katrin nasťahovala do jej izby na internáte, jej spolužiaci začali záhadne umierať, začal sa jej zjavovať jej prízrak, takže ju všetci považovali za blázna, a napokon sa stala hlavnou podozrivou, čiže musí odhaliť pravdu, kým nebude neskoro. Nakrútené je to slušne, postavy sú znesiteľné a hlavná hrdinka ma neotravovala, čo je pre mňa podstatné. Ušla taktiež vizáž ducha, aj keď ho väčšinou neukazovali dlhšie ako pár sekúnd. Keď sa však objavil, párkrát ma poriadne zamrazilo, ľakačky sú kvalitné a nie je ich málo. Takže bolo tu niekoľko naozaj dobrých momentov a chvíľami som rozmýšľal aj nad vyšším hodnotením, no tá látka mi nepripadala až natoľko dobrá, aby ten horor trval tak dlho. Okrem zdĺhavosti to bolo aj strašne predvídateľné, podobných duchárskych kúskov už totiž bolo neúrekom. Celkovo však prevláda dobrý pocit, takže veľmi silná trojka.

Kiss and Be Killed (1991)

Ženskej zabijú manžela, ale keď zistia, že to náhodou prežila, pokúsia sa svoju prácu dokončiť, aby sa zbavili svedka. Ženičke však medzitým načisto prepne, zoženie si figurínu, oblečie ju ako svojho muža a bude si predstavovať, že je stále nažive. Prvá tretina filmu o ničom, potom sa to snaží hrať na nejaký psychothriller, a v závere sa to pokúša zaujať nejakou mizernou naháňačkou a bojom o život, ale márne. Nezaujímavá blbosť, ktorú ani nemožno nazývať hororom, dokonca aj ten thriller je silné slovo. Je to aj trochu škoda, lebo keby tvorcovia pritvrdili, mohol z toho byť aj slušný rape & revenge. Lenže to by museli pritvrdiť aspoň o 200%.

Chuckyho kletba (2013)

Moja srdcová séria pokračuje, a aj keď sa to na prvé dve časti nechytá, režisér si po nie práve najvydarenejšej "päťke" v mojich očiach napravil renomé, pretože táto časť je minimálne o triedu lepšia. Chucky sa tentokrát dostane do rodiny úzko spätej s jeho minulosťou a vraždenie pokračuje. Žiadna originálna zápletka sa tu samozrejme čakať nedá, ale je to stále lepšie, ako do toho strčiť nejaké ďalšie prihlúple bábiky. Kamera pekná, vraždy sú stále originálne a nápadité, Chucky je krvilačný ako má byť, akurát tie jeho vtipné hlášky tomu naozaj trochu chýbali, takže táto časť mi prišla zo všetkých asi najvážnejšia. Ale bavil som sa, teším sa na sedmičku :-)

Bloody Homecoming (2012)

Zase teenagerský slasher, zase o ničom. Skupinka študentíkov, nešťastná smrť jedného z nich a očakávaná pomsta. Totálne otrepané, predvídateľné, šablónovité, otravné, idiotské, naivné. Nakrútené celkom v poriadku a aspoň vraždy nie sú mimo záber, ale nejaké mizerné prepichnutie oka, úst či podrezanie ma už z miery nevyvedú ani omylom. Hlava napchatá do hajzla by ma chytila v 80. rokoch, teraz už nie, a kto bol zabijak mi bolo tradične úplne ukradnuté po pár minútach, ako v každej takejto zbytočnosti. Dokonca aj ten motív vraha a záverečné "odhalenie" boli prepožičané zo stovák starých naivných vyvražďovačiek. Pre fanatických milovníkov tohto (chvalabohu) mŕtveho subžánru to asi bude OK, ostatní môžu rovno mávnuť rukou.

Bruket (2012)

Výborný hororový kraťas o páriku feťákov, ktorí sa vybrali do opusteného baráku kradnúť káble, až pokiaľ nezistili, že tam nie sú úplne sami. Lenže z labyrintu podzemných tunelov nie je také ľahké odísť. Atmosferické a temné. Síce tam nenájdeme gore ani ľakačky, možno ani žiadne prevratné scény - skôr je to pobehovanie po tmavých priestoroch a ukrývanie sa - v tomto prípade režisérova snaha tak či tak vyšla, pretože nie je až tak veľa krátkometrážnych hororov, ktoré by ma dokázali udržať v napätí od začiatku do konca.

Dunderland (2012)

Začínam si s ľútosťou všímať, že s nórskymi horormi to ide dolu vodou. O vzniku tohto hororu som už pár rokov vedel, a dosť som sa na to tešil, pretože námet o prekliatom údolí, v ktorom sa udialo množstvo tragédií kvôli poprave dievčaťa obvineného z čarodejníctva tu ešte nebol. Akurát že režiséri očividne netušili, kam sa s touto látkou pohnúť ďalej, pretože pokiaľ z toho chceli urobiť duchárinu, tak to nevyšlo, a ak to mal byť akýsi mysteriózny slasher, tak to nevyšlo už vôbec. Nakrútené fajn, atmosféra fajn, hudba fajn, ale ináč bol ten film úplne nezmyselný, bez hlavy a päty, a bez akejkoľvek dejovej línie (scenár totálne nulový). To by som síce ešte ako tak prehrýzol, ale že to nebolo ani kúsok hororové či desivé, to už znášam ťažšie (nejaké to podivné zjavenie sa tam síce sem tam ukázalo, ale týmto to končí). A tak mi neostávalo nič iné, len sa kochať peknou zasneženou krajinou a stromami hojdajúcimi sa v noci vo vetre. Ináč povedané, kameramanovi tlieskam, ostatných, ktorí sa na tom podieľali, by som najradšej niekam poslal. Celkovo podpriemer, u mňa približne na úrovni minuloročného nepodarku THALE.

Blood for Irina (2012)

Pomalá, melancholická, depresívna pocitovka zo života jednej zúfalej upírky, nakrútená v experimentálnom štýle s celkom pekným vizuálom, zložená z množstva obrazov, pričom sa vo filme vlastne nepovedala ani jedna veta. Svojim spôsobom celkom zaujímavé (ak by som to mal posudzovať "objektívne"), ale takýto typ hororov veľmi nevyhľadávam, takže to asi bude musieť oceniť niekto iný. Odpad to ale určite nie je.