Muž, který nebyl (2001)

Máš dokonalý retro styl, zvol to nejlepší možný obsazení tragéda do hlavní role, namíchej temný případ s přesnou špetkou humoru, 1950’s sci-fi a principu neurčitosti :) Jediná škoda, že v závěrečné fází lehce vázne a ztrácí jasný směr, přesto řadím vysoko ve filmografii bratří Coenů. #Noirvember

Někde v noci (1946)

Mysteriózní detektivka na motiv pátrání po vlastní minulosti, která vcelku baví herecky i po stránce vtípků referencí a nedá příliš času na oddych (což by sám o sobě nebyl problém). Ale nebyl jsem úplně na palubě s tím, jak se případ postupně motá a rozmotá - výsledný dojem: nepřesvědčen. #Noirvember

South Park: Post COVID (2021) (TV film)

Post-covidová paranoia, Jimmyho woke komedie, rabín Cartman a další zk*rvenej lockdown. Chytrý, temný a tý srandy není tolik, ale holt nežijeme v příliš vtipný době.

Na opuštěném místě (1950)

Skvělý Bogart jako failující hollywoodský pisálek & magnetický cynik/ potížista (Grahame je též výborná), velmi chytrý scénář, napínavý temný melodrama s otazníkem až do vypjatého finále, přičemž divák celkem dlouho vůbec neví, v co že se to příběh vyvine. Lidsky vzato drsný, poutavý a bez chyb. #Noirvember

Dotek zla (1958)

Není jen tak vyznat se hned napoprvé ve všem dění a postavách, ale to bohatě vynahradí ambiciózní režie, temná aura zapadákova na hranici s Mexikem (“border towns bring out the worst in a country”) a výborný, opuchlý a opocený Wellesův policejní darebák (ani jsem ho nejdřív nepoznal), který ač je svině, vzbuzuje i vlnu sympatií a jeví se překvapivě plastický po stránce dobra-zla a psychologie. #Noirvember

Třetí muž (1949)

Umělecky úplně jiný level, než jsem si u noiru dosud navykl. Luxusně nasnímaná Vídeň skvěle zachycuje ducha válkou zdevastované Evropy. Od počátku neblaze tušíte, že něco nehraje, přičemž vás cíleně irituje velmi specifická drnkací melodie. A Welles svých 10 minut mění ve zlato. Čtu jako: "a portrait of postwar corruption and the death of idealism that has lodged ever since in our collective consciousness." Rozhodně se nevidíme naposled. #Noirvember ♪♫

The Dark Corner (1946)

Průměrná noirová detektivka, motivy žárlivost a únik před minulostí, prostředí newyorské nadzemky, muzejní čtvrti a galerie umění. Herecky solidní, extra body Bendix jako vrahounský primitiv, zábavná Lucille a sexy Cathy Downs, jen případ sám mi přišel trošku nešikovně (tuctově) spředený a místy nezáživný. #Noirvember

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

Perfekt odvedená sportovní filmařina, která vezme za srdce, skvěle plyne a prezentuje sám o sobě hustý příběh otce "ghetto trenéra". Největší klíč k úspěchu je tu sošky-hodný Smith, herecky šlape celá rodina ft. Jon Bernthal. Víra v úspěch a ve vlastní plán, vydřený sebevědomí, hrdost, pokora. A hned má člověk lepší pocit.

Hot Cars (1956)

Poctivý prodejce se zaplete do šmelení kradených aut, kde nechybí záporná sexy kočka, takže rázem je hned dvojnásobně morálně na rozcestí. Sympatická hodinka z prostředí L.A. + jako závěrečný bonus senzační pěstní rvačka na horský dráze. #Noirvember

JFK návrat: Za zrcadlem (2021)

Sice bez zásadních nových informací, ale koho tohle téma baví, máte tu pořádný repeté všech možných podezřelostí a nesrovnalostí kolem atentátu a vyšetřování. Pochybná "magická" střela, sporné fotografie z autopsie, šachování s důkazy, CIA a mlžení o Oswaldovi, a to včetně širších souvislostí se zátokou Sviní, operací Northwoods, politikou míru a občanských práv. Co by, kdyby… Bylo by fajn dozvědět se někdy pravdu, ale upřímně si nemyslím, zůstaneme hezky u konspirací :)