Muhammad Ali (2021) (TV film)

Nemyslím, že musím kdy vidět další dokument o největší boxerské legendě - nemá smysl poté, co se té biografie ujal Ken Burns a jeho tým. Dle očekávání: precizní a ultimátní profil. Trvá 8 hodin, jde bohatě do hloubky a mapuje cestu Muhammada za tituly šampiona, od velkohubýho nevděčníka až po miláčka planety, také jeho roli jako black-power osobnosti s vazbou na Nation of Islam a Malcolma X, hrdého odpůrce války ve Vietnamu a nezlomnou, silně inspirativní osobnost. Legendární rivalita Ali vs. Frazier, neschopnost odejít včas na vrcholu, nevěry a výčitky atd. Velmi poutavý životní příběh. "The price of freedom comes high. I have paid, but I am free."

Údolí stínů (2002)

Četl jsem si o jednom z hrdinů a knížka (x) mě přivedla sem, ale je to vážně nešťastná filmová pocta bitvě v údolí Ia Drang. Už v první třetině vás trefí nebezpečně moc otravnýho patosu, tragických pohledů a modlení se, poté sice přijde spousta cool střílení a akce, ale také zmatku a blbostí. Takže než bych byl v závěru dojat, vyšel z toho slabý klišé kočkopes. Nevím no, když už chcete film na počest obětí, nestačí vzít Mela Gibsona, představoval bych si celkově větší cit a lepší úroveň.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Výborný zlatokopecký western, který nejen skvěle vypadá a dějově se ani na minutu nezapotácí, ale ještě o chlup nad vše ostatní vyniká sám Bogart, jehož duševní slaboch názorně ukáže, kterak vidina bohatství probudí v bezpáteřní povaze jen to nejhorší - chamtivost, podrazáctví, paranoia. Cením vtipný a povznášející závěr. "Never knew a prospector yet that died rich..."

Cry Macho (2021)

Vzhledem k tomu, že už je Clint vetchý devadesátiletý cowboy-stařík, tak samozřejmě velký respekt, co pořád sám odehrál a zrežíroval. Sám film je "pouhý" průměr, co vás asi nenadchne, ani neotráví. Tj. pomalý, dějově a dramaticky vzato slabší, doufal jsem ve větší důraz a emoce, jinak klasicky milý a dobrosrdečný, kocháte se pouštní krajinou. Je-li to ten úplně finální zářez hollywoodské legendy, pak tedy se ctí! (x)

Muž, který chtěl být králem (1975)

Dobrodružství z časů britský koloniální nadvlády, podfukářská dobyvačná cesta do kmenových krajů za tisícero hor, kde si korunu nikdo dlouho neudrží (Afghánistán), hodně štěstí s civilizací... Působivý příběh, krása na pohled, herecká paráda dvou legend. "It is the drug of power that will undo their callous plan..."

Up! (1976)

Předposlední Russ a naplno mix šukání, absurdit, mysteriózních vražd a nácků, Raven De La Croix hodně solidní ženská, jenže je to až moc velká kravina, působí nuceně a výsledek je nesourodý. Podobný dojem jsem měl z Beyond the Valley of the Dolls, je to s ním holt nahoru dolu.

Frontline - America After 9/11 (2021) (epizoda)

Od 9/11 k válce "dobra & zla", politice strachu a falešný zámince zbraní hromadný destrukce (trapas), invazi a patový situaci na Středním Východě, potření vlastní morální autority a národních hodnot, zasetí divize a nedůvěry ve vládní instituce, až "I can’t breathe" střety s militarizovanou policií a letošní vpád do Kapitolu. Smutný dvě hodinky prezentují pozvolný pád amerického impéria během posledních 20 let a úřadování tří různých prezidentů — Bin Ládin by rád viděl. Hodnotil bych asi výš, nemít čerstvě za sebou série Turning Point a Once Upon a Time in Iraq, ale jako kratší přehled dobrá práce.

The Looming Tower (2018) (seriál)

Co předcházelo 9/11 ve velmi kvalitním TV podání. Útoky na ambasády a USS Cole, vzájemná rivalita, nevraživost a zadržování informací mezi CIA a FBI, alláhovský brainwash, úspěšná snaha vyprovokovat USA k válce a tím pádem přílivu dalších radikálů. Extrémně konzistentní (4* každý samostatný díl), chytře poskládané (užití archivních záběrů, časová rovina vyšetřování) a deviza #1: postavy a herci. Primárně šarmantní, morálně pružný Daniels, charakterní uhrančivý Rahim, kancelářský šmejd Sarsgaard, ale také zbytek obsazení - předloha, tvůrčí tým a právě tohle byl klíč k úspěchu celé série. Je v ní krásně vidět, co se posralo. "Wherever you are, death will overtake you, though you are in lofty towers in the sky."

Black Snake (1973)

Meyer se pokusil o regulérní film a těžce pohořel. Od tématu otroci / kolonie / plantáž v jeho pojetí jsem si celkem sliboval, na papíře vydatná kombinace. Úvodní titulky se zvuky biče jsou cool a signalizují dobrou zábavu, tím to ale končí, zbytek po všech stránkách prázdný a stupidní trash, co nestojí za řeč. Navíc téměř bez hambatýho elementu.

Mondo Topless (1966)

Co dokument... tohle je jedno velký promo na go-go; rocková muzika a holky trsají, respektive natřásají kozy na x různých způsobů. Ale aby to nebylo tak šíleně monotónní a bez obsahu, máme tu na úvod i malou prohlídku po San Franciscu a po celou dobu komentáře jednotlivých tanečnic, vesměs jak moc přitom cítí volnost a sebevědomí. Ve finále hezky swingin’ 60s, plnohodnotný zářez v Meyerově bláznivý a oddychový filmografii.