Jan Žižka (1955)

O chlup lepší, hezky vypadá. Pořád ale zhruba stejně unylý, teatrálně strojený a pro dnešní zájemce o načerpání historických reálií prakticky k ničemu. Když pominu křižácký fail s bahnem na dně rybníka, ten už ale beztak známe každý se základkou...

Dear Rider (2021)

Bylo by veskrze jen průměrný bio zakladatele značky Burton a jednoho z pionýrů snowboardingu, nebýt několika super koláží s Woodyho vstupem vypravěče a závěrečný vlny emocí. Pěkný pomníček, vlastně taky vděčím.

Jan Hus (1954)

Co mohla být zábavná a působivá lekce v jedné ze zásadních kapitol v českém dějepise, morální poselství o boji proti bezpráví a pokrytectví katolické církve, to je jenom nudný čajík (oslazený komouši - Hus jako sociální revolucionář). A to mě čeká ještě zbytek trilogie...

The Las Vegas Story (1952)

Plakát bych si s radostí prdnul doma na zeď. Sám film nebyl nijak oslnivý, měl na víc, ale ani žádná ztráta času. Důvod: místy nudí, zaseká se v téma staré osudové lásky ("is the past sneaking up on you?"), než přejde v kdo-to-udělal a akční honičku pouští. Hned v úvodu moc hezky zachycuje všechen neonový třpyt a gamblerský kouzlo Vegas, má kliku na herce. #Noirvember

The Roosevelts: An Intimate History (2014) (seriál)

Theodore, Franklin & Eleanor, tři největší z rodu Rooseveltů — 13 hodin se zaručenou Ken Burns kvalitou. Divácky velmi vděčná životní dráha dvou výjimečných prezidentů ze zázemí prominentní gilded-age smetánky, kteří se dokázali přenést přes zásadní nepřízně osudu ve stylu co tě nezabije, to tě posílí, a stali se určující silou pro větší moc centrální vlády, další osud USA i svět. Živelný Teddy a rána smrti ženy a matky ve stejnou noc, rančerská terapie, boj s korupcí newyorské policie, drsňácká epizoda s Rough Riders, boj s barony a vlivem korporací (x), férový Square Deal a reformní politika na straně bezmocných pracujících lidí, skvělá zásluha na vymezení národních parků a rezervací, neúspěch s Bull Moose Party, téměř sebevražedná amazonská expedice a militantní postoj k první světové. FDR zdatně následuje stopy svého bratrance, než ho zdrží léta zápolení s obrnou, poté velký comeback mezi špičky demokratů, "morální leadership" a velká New Deal obnova země, Social Security Act a rostoucí význam vládní pomoci, osudová bromance s Churchillem, mobilizace ekonomiky před druhou světovou, nastavení na velký poválečný boom, rekordní čtyři funkční období. Celou sérií se táhne i zajímavá role Eleanor, nevšední manželské soužití, dobrotivá duše, zásluhy ve věci občanských práv a Organizace spojených národů. Přijde i na nespočet zajímavých střípků včetně afér, detailů rodinného zákulisí a dvou znesvářených větví. Verdikt: jasný must-see pro fanoušky amerických dějin a prezidentských biografií.

Tím tvrdší je pád (2021)

Něco jako loni Da 5 Bloods s válkou ve Vietnamu, dělá letos tohle s westernovou revenge zápletkou - stylová, herecky nabitá a béčkově pojatá černošská revize. Originalita stranou, nápady to nijak nehýří, prostě vděčný domácí popkorn a jak vidím dle prvních reakcí, taky strašák mnoha místních white-pride buzíčků :) Závěr fajn střílečka. Proč to ale není o půl hodiny kratší, nevím sakra...

Duna (2021)

Vizuálně zážitek a po letech výmazových superhero sraček vyloženě těší zajít na umělecký blockbuster s přesahem a silnou atmosférou, realizace pouštní planety výborná, přesto nejsem nijak extra unešený. Všechno je šíleně epic a zpomalovaný, což po dvou hodinách omrzí až prudí. S žádnou z postav se mi nepovedlo splynout, vlastně je mně celý další osud lhostejný. Neduživý Timothée mi nesedí a asi nikdy nebude. Přičemž je to temný, mělo to být krvavější (protože rating? trapas).

Halloween zabíjí (2021)

Nedosahuje level předchůdce, ale nebylo to vůbec špatný. Zajímavě pojatý jako Myers versus Haddonfield / davová hysterie, opět chladný a brutální, nedrží se klasický šablony. OK není to úplně user-friendly, roztěkaný do vedlejších postav, ale za mě fajn čas v kině a adekvátně průměr kolem 60%. ♪♫

Čtyři hodiny v Kapitolu (2021)

6.1.21 jako traumatický den v kolektivní mysli američanů, ani ne tak z hlediska násilí a reálných rizik, jako spíše trapnosti incidentu, jako zprávě o "stavu Unie" a názorné demonstraci rozkolu ve společnosti, s kořeny v klimatu zlosti a stupidních konspiračních teorií (x). Duch 1776 a původní republikánský ideál, mýtus kradených voleb, lid (jinak: dav buranských vlastenců) bere spravedlnost do vlastních rukou, uvnitř se klepe zástup politických elit, nebožáků z ochranky a kancelářských piček… OK titul jen jako prostá rekapitulace, chtěl bych víc do hloubky, včetně příčin a širších souvislostí.

Woodrow Wilson and the Birth of the American Century (2002)

Wilson je dodnes těžký k vyhodnocení - boží prozřetelností vyvolený synek kazatele, populární profesor a intelektuál, velký idealista s nezlomnou vírou ve vlastní pravdu (nebezpečná kombinace), který se do historie zapsal hlavně jako válečný prezident (x), co definitivně vyvedl USA z politiky izolacionismu a poté, zdravotně zchátralý, hořce narazil s vizí světa bez válek a Ligou národů. Kritika se poslední roky slušně hromadí, i co se týče jeho role ve změně pojetí osobní svobody a nastolení řádu nadnárodních korporací, bral bych tedy klidně doplňkový díl. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE]