Lovecraft: Fear of the Unknown (2008)

Pokud jste stejný případ jako já, tedy >jméno Lovecraft na 1000x slyšel, ale zatím nikdy blíže neprozkoumal<, pak vězte, že tento plejádou význačných autorů provázený životopis velmi dobře seznamuje a rozhodně má potenciál přimět vás zakoupit si (už v průběhu sledování) první ze sbírek jeho povídek - stalo se (x).

Zoufalci (1947)

Příjemná stylovka na téma milenci na útěku/ zapleteš se s šmejdy, ani nevíš jak. Stopáž akorát, děj nestojí, herci nenudí, sem tam padne vtip a pobaví - tj. všeho všudy maličkost pro dobrý pocit, kterou stojí za to vykopat.

Modrý samet (1986)

Lynch mixuje maloměstskou nevinnost se záhadnou noční můrou, na druhý pokus už je mi Blue Velvet přístupnější a přeci jen mu propadám. Hopper památný v roli cholerickýho gaunera, osobitá směs humoru, hororu, zvrhlý soft erotiky, otravných 80s klišé a v mnohém jasný předobraz Twin Peaks. [Noir Film Fest 2020]

Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story (2020)

O zrodu herní série THPS, jejím úspěchu a dopadu na skateboarding. Od samotných vývojářů toho příliš nepadne, v jádru je to hlavně nostalgický vzpomínání Tonyho a spol. Chybí druhá největší celebrita, Bam Margera, nepřekvapivě vzhledem k jeho tragédský osobní dráze od posledního dílu Jackass... Pravda, muzika a styl, vliv na naši generaci byl veliký.

Nelítostný souboj (1995)

Přesahová, poctivá a skvělou atmosférou zahalená, v podstatě dokonalá policejní krimi s totální all-star-game ve střetu dvou z největších herců všech dob. Ale vůbec nejvíc zde cením zobrazení Los Angeles a výbornou práci s kamerou. "What do you say I buy you a cup of coffee?" (x) P.S. prequel/ sequel KNIHA je vynikající a kéž by podle ní vznikl i film - má to jediný háček, Pacino a DeNiro už jsou na role moc staří, Kilmer (nyní hlavní postava) těžce nemocný. Takže leda zvolit špičkový přeobsazení, ten materiál stojí za to.

Inmate #1: The Rise of Danny Trejo (2019)

Velmi dobře odvedený bio dokument, nad očekávání dojemná a inspirativní story. Cesta od heroinu, vloupaček a beznaděje až ve všech oblíbenýho mexíka a chlápka, co koná dobro kde a jak jen může. Super komentáře nejen Dannyho, ale i členů jeho rodiny, přátel a osobností. Kdo čeká velký průřez jeho filmografií, tak zapomeňte, dráze v Hollywoodu je věnována zhruba 1/3 - což v konceptu dává smysl a je tak akorát.

Špinavý prachy (2018) (seriál)

Jasně, hodina není dostatečný prostor důkladněji prošetřit často tak komplexní případy, pár dílů je slabších, ale jinak za obě sezony výtečná přehlídka korporátních špín a šmelení, odvrácené strany kapitalismu. Chudák v slzách o všechno obraný stařík se slovy "tohle má být Amerika" - velmi silný moment. Holt... život není fér. A člověk není naivní, ale zároveň si říká, třeba tyhle dokumenty s netflixácky velkým dosahem přeci jen mají šanci obrátit svět v o chlup lepší.

Tesla (2020)

Hawke jako podivínský vynálezce stojí za to vidět (+ pro mě radost MacLachlan jako Edison) a nuda rozhodně nebyla, nicméně je to podobně neúplný a s otazníkem dojem jako nedávný bio Capone. Když už tak prodloužit, doplnit a vzít s větší parádou. Než film co si najde pár fanoušků a jinak totál vyšumí... "Maybe the world we are living in is a dream that Tesla dreamed first..." (z dokumentů například)

Životní zkoušky J. Roberta Oppenheimera (2008)

Smutný osud “otce” atomové bomby, jenž byl později za svůj varovný a morálně zodpovědný přístup veřejně očerněn, podezříván ze špionáže Sovětům, zbaven významných funkcí a donucen dožít v ústraní. Velmi dobře zpracovaná a myslím, že ne až tak známá kapitola Studené války. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE[seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku]

Útěk do divočiny (2007)

S odstupem jistě jeden ze zásadních filmů své dekády. Silný, poetický příběh odpoutání se od bullshitů domova, kariéry a civilizace směrem k absolutní osobní svobodě a terapii v přírodě, Hirsch v životní roli, Eddie Vedder a jeho srdceryvný soundtrack. Vidím to tak, že si pustím zase za dalších 15 let :)