Sociální dilema (2020)

V jádru věci, co si řada z nás uvědomuje už nějakou tu chvíli, přesto považuji za nejdůležitější dokument roku (spolu s No Safe Spaces). Dokonalý není, obsahuje místy trapný hraný materiál a přitažený náznaky terminátoří apokalypsy, ale na to sere pes. Hodnotím na max, protože si delší dobu myslím, že je potřeba dát na tento problém důraz a začít se s ním snažit něco dělat. Jako generace Y mám to štěstí, že jsem prožil čas zásadního nástupu internetu, smartphonů a sociálních sítí s očima dokořán a vnímal, co to znamená za revoluci a obří dějinný posun, říkal si, co za dopady na lidstvo to asi bude mít - a právě zde máte přímo od insiderů (veliký plus) povolaný výčet těch negativních. Od vlivu na děcka a psychiku až po společenský chaos (x), sílící rozkol a tribalismus, hrozbu pro řád liberální demokracie a osobní svobodu v míře neskonale větší, než nějakých pár dalších uprděných směrnic a regulací... Varovný, zlověstný a depkoidní, 1984, must-watch. (x) "Nothing vast enters the life of mortals without a curse." ♪♫

Závrať (1958)

Poblouzněný Stewart, překrásná Kim Novak, pohlednicové San Francisco a překvapující, tajemný, napínavý, čarovný, vizuálně dokonalý Hitchcock. Čistá filmová radost, musím někdy vychytat i na plátně.

Pojistka smrti (1944)

Chladná, výborně vystavěná krimi romance, je často braná za vzorový noir (x) a skutečně obsahuje všechny hlavní prvky žánru. Zrádná manipulativní krasotinka, úkladná vražda, morální úpadek hlavního hrdiny, noční LA, fatalistický feel a předem jasný závěrečný držkopád... Odškrtnu si další starou must-see klasiku, všeho všudy fajn filmový zážitek.

Niagara (1953)

Noir svůdný jak svojí lokací (vodopády + Rainbow Cabins) a v Technicolor obrazu, tak osudovou "selfish, manipulative, heartless, lusting bitch" (česky řečeno: p*čou) v podání Marilyn. Nutno říct, že Jean Peters je neméně sexy tahák, děj má celkem spád a finále zaboduje v napětí. ♪♫

America on a Plate: The Story of the Diner (2011) (TV film)

Není přímo plno faktických informací, ale tady ten uvolněný formát road tripu BBC se mi líbil a hezky přiblížil kulturní význam dineru; skrze trojici Americana malířů/ ilustrátorů John Baeder, Norman Rockwell, Edward Hopper, ale i dalších autorů a Hollywoodu. Spolu s tím ale říkám, že bych někdy milerád spatřil delší a vyčerpávající dokumentární počin na toto téma, nejlépe rovnou 8+ hodinovou sérii Kena Burnse s názvem American Diner :) “Over the ensuing decades, while the nation shuddered under the blows of social upheaval, the diner became the place where America’s innocence was preserved.”

Asi to ukončím (2020)

Příjemně znepokojivá hra s divákem, hezky snová zimní atmosféra, top herci, poutavé dialogy, řada famózních scén a obrazů (prasečinec, večeře, Tulsey town). Velká škoda úletově abstraktní Oklahoma!-ový poslední půlhodiny, lehce mi ten dojem pohřbila. "We’re all the heroes of our own stories, but what if our stories don’t go anywhere?"

Amerika v barvě (2017) (seriál)

Pro radost o staré Americe, z vyprávění a vybarvených záběrů výhradně první poloviny 20. století. Za mě nejlepší je hned S01, kde co díl to průlet jednou dekádou, další dvě série pak sestávají z vesměs dobře zvolených a zajímavých dílů na různá témata - "golden age" Hollywood, změna Divokého západu, maloměstský život a další. Není nijak informačně vyčerpávající (ve smyslu hloubky), ale i těchto časů a událostí více znalý člověk se dozví spoustu nového a po stránce vizuální velmi pěkná práce z produkce Smithsonian. Dát se hezky provázet tou dobou...

Amerika v barvě - 60. léta (2017) (epizoda)

Bláznivá šedesátá léta už jsou dekáda tak nabitá, že by snad zasloužilo rozdělit do dvou celých epizod (pravda, to "v barvě" už nedává smysl), i tak ale výborná práce s best-of. Památný televizní duel Nixona a Kennedyho, 13 dní kubánské raketové krize a temná hrozba apokalyptických zbraní, Kingův pochod na Washington, alabamský blbeček George Wallace, dallaský atentát, průserový Vietnam a kontrakulturní hnutí za lásku & mír, Woodstock a triumfální Apollo 11. Snad jen tyvole, kde je Hollywood a Charlie Manson?

Amerika v barvě - 50. léta (2017) (epizoda)

Zlatá padesátá léta se ztrátou na atomový monopol, válkou s komunisty na mezinárodní (Korea a zpupný MacArthur) i domácí (McCarthy a "neamerická činnost") úrovni, volbou Eisenhowera, idylkou na předměstí, sítí superdálnic napříč Státy, rájem komerce a televize, fenoménem Elvise, přehlídkou atomových explozí kus od Vegas, byť obsahově zajímavým, ale dle mého názoru na nepoměrně velkém prostoru s bojem za zrušení segregace a patřičná černošská práva, počátkem NASA a space age závodění. Pro hlubší sondu doporučuji přímo sérii The Fifties (x).

Amerika v barvě - 40. léta (2017) (epizoda)

Válečná dekáda určující další roli USA ve světové politice a definitivní odklon od izolacionismu. Od sletu nacistů v Madison Square Garden, přes boost ekonomiky ve zbrojení, útok na Pearl Harbor, horečku patriotismu a zavírání jap-američanů do zadržovacích táborů, Manhattan Project v Los Alamos, test Trinity a nukleární konec druhé světové, po omezení vlivu odborů, rasové diskriminace a Trumanův Fair Deal jako příslib pro lepší život. Další skvělý díl.