Amerika v barvě - 30. léta (2017) (epizoda)

Rooseveltův záchranný New Deal (zároveň zlomový moment ve velikosti, vlivu a významu vládního sektoru), Hooverova FBI a zametání věhlasných gangsterů, podnik obrovských stavebních projektů, zkázonosné prachové bouře z Velkých planin, až technicolorový Čaroděj ze země Oz - jako rychlý průvodce "survival" (nebo též "dirty") dekádou let třicátých je to velká paráda.

Amerika v barvě - 20. léta (2017) (epizoda)

Na úvod skvělý průlet dekádou "bouřlivých" let dvacátých. Od oslav konce první světové, přes uvolnění mravů, černý trh alkoholu a tajných večírků, druhou vlnu KKK, "stoprocentní američanství" a masovou migraci černochů na sever, revoluci rádia a Fordu Model T, hurikán na Floridě, potopu na řece Mississippi, sportovní legendy, přelomový první let z NY do Paříže, boom newyorských mrakodrapů až držkopád do Velké hospodářské krize... film vybarven a duch doby krásně zachycen, bude radost dívat dál.

The Golden Twenties (1950)

Newsreel kompilace záběrů z 1920’s Ameriky s doprovodem několika vypravěčů. Republikánský "návrat k normálu" a politice izolace, nezřízený ekonomický růst a korupce, sociální nepokoje, jazz, mafie a prohibice, vaudeville, rádio a pokrok v letectví, sportovní klání... Nic z toho dostatečně do hloubky, ale jako rychlopřehled o dekádě pěkný. Úplnější a o stupeň lepší ale díl (x) v sérii America in Color.

Tenet (2020)

Pozornost drží solidně, ale... moje dojmy: opakovaný, překombinovaný, velký filmařský cvičení bez dopadu na emoce, herci a postavy nuda, tupec jako já musí vidět 2-3x, aby se v tom vyznal (což mě neláká, tudíž zřejmě neuvidím). Cením každopádně, že je v kinech pro změnu něco velkorozpočtový, co diváka motivuje zapnout mozek.

The Fifties (1997) (seriál)

1950’s v USA, moje oblíbená dekáda - juxtapozice zromantizovaný kapitalistický idylky na předměstí a atomových výbuchů v Pacifiku a pouštní Nevadě :) Sedmidílná série History Channel stojí na základě kapitol z knihy D. Halberstama (u nás vyšla jako "Černobílé desetiletí") a velmi dobře provází ikonickou dobou. Poválečný baby boom, mýtus vysmátý hospodyňky, nevinnosti a prosperity, rudý strašák a brakový pulp detektivky, brainwash TV reklam a kolotoče utrácení (rat race, dluh a kreditka), "sentimentální imperialismus" pod zástěrkou demokracie, Kinseyho zárodek sexuální revoluce, Playboy & Marilyn, bojkot jižanské segregace, beat hnutí a rock ’n roll, fast foody, nový režim na Kubě a mnohé další... A samozřejmě realita více komplexní, než jen takový ten obrázek jednodušších a bezstarostných časů. ♪♫

The Day After Trinity (1981)

Příběh mistra Oppenheimera, projektu Manhattan a zrodu A-bomby. Čím tady ten dokument vyniká (vůbec nevadí jeho stáří, ba naopak) nad ostatní na stejné téma, je působivá výprava a silná sbírka vzpomínek bratra Franka a dalších vědců seniorů. Včetně úvah dát vše k ledu v den vítězství nad nacisty... Koho více zajímá ostudný proces let padesátých, pak račte navázat si zde. "A Faustian bargain is when you sell your soul to the devil in exchange for knowledge and power." [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku]

The Last Narc (2020) (seriál)

Jistě, politika USA vůči střední a jižní Americe je špinavá a jak dobře víme (thx Oliver Stone), hájí si své zájmy hlava nehlava a za znepokojivé míry korupce. Což je hezky vidět právě zde, na 1985 případu únosu a umučení agenta z protidrogové. Odkryje se pravá podstata války proti pašování, pochybné vazby CIA, podpora contras a snaha ovlivnit dění v Nikarague... Velmi dobrá dokumentární práce zejména v dovedení (charismatických!) lidí k výslechu. Drsný hlavní vyšetřující + parta gaunerů, co si na stará kolena rádi uleví svědomí.

Žijí v noci (1948)

Milostný zápal a sňatek za dvacku, snaha utéct před smolnou kriminální minulostí a současností. Pěkný, solidně obsazený, ale také přetažený a s akční složkou se tu pytel nijak netrhne.

Takoví normální zabijáci (1994)

Unikátní, zběsile katarzní mad-lovers dávka vjemů, násilí a černýho humoru. Beru za nejlepší film Olivera Stonea a jeden z vůbec nejdůležitějších plodů 1990’s kinematografie, který budí temné vzpomínky na tehdejší Ameriku. Downey a Lee Jones tu oba podali jedny z nejkomičtějších postaviček na plátně co já znám vůbec... Trhlý obsah a forma znamená, že to není divácky med pro všechny, za 25 let však film absolutně nevyčpěl. Ve sdělení o společnosti, médiích a fascinaci negativním obsahem je na chlup stejně relevantní jako tenkrát. Smutný ale je, že něco takovýho by dnes nemělo šanci vzniknout. Půlnoční projekce na Noir Film Fest 2020 - musím říct, že to byl skvělý budíček.

Lovecraft: Fear of the Unknown (2008)

Pokud jste stejný případ jako já, tedy >jméno Lovecraft na 1000x slyšel, ale zatím nikdy blíže neprozkoumal<, pak vězte, že tento plejádou význačných autorů provázený životopis velmi dobře seznamuje a rozhodně má potenciál přimět vás zakoupit si (už v průběhu sledování) první ze sbírek jeho povídek - stalo se (x).

Časové pásmo bylo změněno