• Pohádka
  • Rodinný

„Rakev ve snu viděti...“ (1968)

Zábavná a svěží komedie nešetřící vtipem, nechybí ani kriminální zápletka. Když Bohumil Šmída alias Felix Pacínek provází Slávku Budínovou hradním vězením: "Zde byli delikventi útrpně vyslýcháni." .."Zajímavé, a tamhle vám ještě jeden zbyl!" Svou roli si určitě užila roztomilá, mladinká Jana Obermaierová, nebo příslušník SNB Vladimír Menšík.

Punťa a čtyřlístek (1955)

Moc pěkný dětský snímek z padesátých let s výchovným apelem. Na hrdinech ukazuje dětem morální váhu hodnot jako čest, pravdomluvnost, hezký vztah ke zvířatům, ale také důležitost zodpovědného přístupu k plnění školních povinností. Škoda, že podobné filmy se sociálně výchovným zaměřením, a přitom pro dětského diváka přitažlivým příběhem (tj. o dětech pro děti), se v současné době téměř nevysílají...

Excalibur (1981)

Od středověku oblíbená artušovská látka byla mnohokrát zpracovávána. O králi Artušovi víme, že žil v 6. století, vládl zřejmě pořímštělým Keltům a vedl boje asi s germánskými kmeny (např. roky 518 a 539 jsou doložená data bitev, ve kterých Artuš zvítězil). Písemné prameny se o něm zmiňují až v době pozdější a je jich poměrně dost. První autor uceleného příběhu o Artušovi Geoffrey of Monmouth (?1100 - 1150, dílo Dějiny britských králů, 1137) vypráví příběh tak, jak ho předvádí film Excalibur. Ovšem tvůrcům snímku posloužilo za předlohu dílo jiné, totiž rytířský román z 15. století Artušova smrt, jehož autorem je sir Thomas Malory (?1405 - 1471). Proto i ve filmu jsou hrdinové odděni jako ve století patnáctém, a nikoli šestém, kdy Artuš ve skutečnosti žil. Nicméně Excalibur je velkolepá a dechberoucí podívaná, které zub času rozhodně nic neubral.

Těžko ho zabít (1990) odpad!

No "úžasné", např. již na začátku, když pán s culíkem ležící v posteli jezdí po nemocnici odrážeje se při tom smetákem, nebo čím... Ale k něčemu to bylo, žádný další film se S. Seagalem jsem neviděl (a doufám, že nikdy neuvidím).

Pohádka o putování (1982)

Skutečně zdařilý pohádkový příběh, odehrávající se většinou v temných středověkých kulisách, o síle odvahy, přátelství a nezlomné vytrvalosti dívky Marty na dramatické cestě za nalezením bratříčka. Skvělá výprava, hudba a tradiční ruská poetika dělají z Pohádky o putování nevšední a nádhernou podívanou. Natáčelo se zčásti i v Čechách: ke konci filmu, když Marta nalezne již dospělého Maye, jehož sídlem je východočeský hrad Kost. Dále "letecký pohled" na Český ráj a jeho dominantu - Trosky.

Micimutr (2011)

Česká filmová tvorba se už asi nezmůže na pohádku, která by dosáhla úrovně těch předlistopadových. Nedosahuje ji ani Micimutr, nicméně po více než dlouhé době je to alespoň pohádka, která je skutečně pěkná a určitě hodně nadprůměrná. Propojení pohádkového světa s naší současnou realitou se mi v tomto žánru dvakrát nezamlouvá (s vyjímkou Nekonečného příběhu či Arabely), ale pro dětského diváka může být originální i zajímavé. Pro natáčení tvůrci, myslím šťastně, zvolili hrad Zvíkov, který ještě není tolik "okoukaný". Příběh je vtipný i napínavý, ale i (taky konečně pro děti) poučný. Takže podtrženo a sečteno: čtyři hvězdičky si určitě zasluhuje:-)

Vyměřený čas (2011)

Originální nápad, dějový spád a zpěvák v hlavní roli. Z této kombinace se (nad moje očekávání) vyklubala slušná a napínavá podívaná o společnosti stejné jako je ta naše, jenom místo penězi měří všechny hodnoty časem.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Fašismus, i se svými praktikami, je zrůdnost sama o sobě. O tom asi většina lidí vůbec nepochybuje. Avšak Pasoliniho podobenství je jen zvrácenou perverzní exhibicí...

Kam čert nemůže (1959)

Internista Miroslav Horníček jako lékař nevěří na duchy či přízraky, a tak je pro něj mladičká Jana Hlaváčová pouhou halucinací, což mu přítel psychiatr Rudolf Hrušínský potvrdí, a doporučí terapii klidem, přírodou etc. To je začátek výtečné veselohry s typickým rukopisem Zdeňka Podskalského.

Uspořená libra (1963) (TV film)

Opravdu velké divadlo na malé poště. Divadelní hra irského dramatika Seana O´Caseyho v překladu Jany Werichové a převedená Vl. Svitáčkem a Jánem Roháčem do filmové podoby, na kterou se nezapomíná. Brilantní konverzační komedie je dovedena k dokonalosti neméně brilantními hereckými výkony všech pěti zúčastněných.