Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Ani po druhom pozretí nemám slov. Nádherný herecký koncert mojich obľúbencov Carreyho a Winsletovej v kombinácii s Kauffmanovym scenáristickým majstrovstvom mi stlačil priedušky, potrápil slzné kanáliky, siahol na srdce. Netradičné, mätúce spracovanie myšlienky, s ktorou sa často pohrávame - "vymazať" toho druhého, alebo nie? Neviem či to robievate aj vy (dúfam že áno a ja nie som exot) že v podobných filmoch podvedome vidíte samého seba? Tak ja som Joel skrz naskrz. A chcem nazad svoju (svojho) Clementine. Videoklipovité strihy, strhujúce výkony a nádherný soundtrack - najmä Theme - nemôžem inak ako za 5. Hoci by som rada udelila viac....tento film už z hlavy zrejme nevymažem...stretneme sa v Montauk. 10/10.

Skafandr a motýl (2007)

Priznám sa, že zo začiatku sa mi Skafander a motýľ pozeral veľmi ťažko, no keď som sa cez to po ťažkopádnom rozbehu dostala, bola som milo prekvapená. Jedná sa o veľmi emotívny kúsok, podfarbený cynickými vnútornými monológmi hlavného hrdinu, ktoré ho pozdvihli o úroveň vyššie ako väčšina podobných filmov, nakrútených podľa skutočných udalosti. Aj keď tisíckrát opakované spelovanie francúzskej abecedy mi už po čase trochu liezlo na city a nezmyselné sugestívne zábery na skafander mi prišli už trochu moc, Schnabel si za tento kus odo mňa zasluhuje plných 5. (9/10)

Ruská ruleta (2005)

Počas celého filmu vo mne prevládal zvláštny znepokojujúci pocit, ktorý mi nedal poriadne dýchať. Atmosféra je skvele podčiarknutá čierno-bielou kamerou a hudbou, či skôr zvukmi, tvoriacimi podmaz. Trochu mi prekáža slovenský názov, keď som na tento film išla v roku 2006 ja, film sa volal Trinástka, alebo tak nejako podobne. Preto som skutočnosť, že ústredným motívom bude ruská ruleta ako "ľahký a najmä zaručený spôsob rýchleho zárobku" vnímala ako prekvapivý zvrat v deji. Scény z "centra diania" boli neuveriteľne napínavé, miestami až desivé. Svoj účel však splnili - niečo také ako nuda mi naozaj počas celej stopáže nehrozili. 9/10

Tak dlouho tě miluji (2008)

Veľmi príjemný filmový zážitok, umocnený skvelým výberom hudby. Kristin Scott Thomasová podala dych vyrážajúci (aspoň mne) výkon. Napriek tomu, že niektoré scény sú smutné a deprimujúce, celkovo z filmu sála nefalšované ľudské teplo, ktoré občas každému padne dobre. 7/10

Hranice ovládání (2009)

Veľké sklamanie. Film som videla v predpremiére, z ktorej väčšina návštevníkov kina v polovici odišla. Ja som to vydržala až do konca lebo som dúfala, že statický a zúfalo nudný dej bude aspoň v závere oživený nejakou scénou, ktorý by mi to celé vynahradila. Nestalo sa. 2/10