Karate Kid (1984)

Dnes může vyznívat úsměvně, naivně. No a? Vždyť je to naše dětství. Prožívali jsme to s Danielem, štvalo nás, když si utahovali s Daniela, když mu ubližovali. Měli jsme rádi starého parťáka Maiagiho. Bavili nás hlášky "A kdy budeme cvičit? - Umývej, Daniel-sane." "Náš" Žabka (rodina pochází z Československa), coby hajzlík. Martin Kove, coby trenér Kobra Kai mě nehorázně štval, když vítězil. Naopak mě vždy hřálo u srdce, když mu "starý" Miagi dál na frak ať už fyzicky nebo mentálně. No závěrečný zápas, skvělá hudba a jestřábí skok tomu všemu dalo to správnou třešinku.

Lucky Luke (1991)

On to vlastně není plnokrevný Šťastnej Luke, on je to takový mix starého dobrého Terence z dob starých dobrých špageťáků s komiksem Lucky Luke. Tak tu máme staršího Terence v jeho klasickém bílém hávu, máme tu jeho humor. Nemáme tu úbor toho komiksového Luka, stejně tu nemáme jeho cigárko. Ale máme tu taky bandu tupých Daltonů, Sedmikráskov se svými obyvateli a milou milou Luka. No a nesmíme zapomenout na užvaněného koníka Jolly Jumpera. K tomuto filmu, stejně tak k celému seriálu se budu vracet vždycky rád.

První rytíř (1995)

Nevím, jak ten pocit sledování filmu napsat líp. Prostě mi to připomíná pocitově Pretty woman v době dávno minulé. Možná to je přítomností Richarda Gera, kterému nevěřím rytíře kulatého stolu, možná tím pojetím trochu jakoby moderny či civilního projevu. Ano, je to fajn romantická pohádka. Ale já mám radši ty francouzské. Ano, je to fajn vidět, ale pokud chci já osobně něco z Artušova švěta, tak si pustím fantasy Excalibur nebo film Merlin.

Ivanhoe (1997) (seriál)

Seriál, který jde v duchu slavného , ale i lepšího seriálu Robin Hood. Proto tu neberu v úvahu přesnost knihy. Nicméně fajn podívaná.

Zvoník od Matky Boží (1939)

Konec sice jiný než v knize, ale když si uvědomíte, kdy film vznikl a navíc koukáte na něj v původním českým dabingu, který vám vdechne autenticitu, slyšíte herce první republiky Korbeláře, Václava Trégla nebo třeba Ladislava Boháče. Navíc to má takový ten punc starého filmu.... Opravdu nádhera. A co v mých očích vysoce převýší film s Anthony Quinnem. Nemám moc rád americké historické film, které vyprávějí evropské příběhy, snad krom těch antickým, římských, biblických. Ale tento je opravdu nádhera pozorovat a čím stárne víc, tím je mi sympatičtější. Zraje. A snad je to i tím původním českým dabingem, kde to praská, šumí a dodává tomu tu uvěřitelnost doby. Navíc i ta mluva, slova a vše... "Azyl,..."

Zajatec na Zendě (1979)

Lelíček po Sellerovsku. Ale prosím je nutno koukat v originálu nebo aspoň z danigen z rpku 1994 se Stanislavem Fišerem, jinak se budete nudit a znechutíte si požitek z báječného filmu. Ale Lelíček je jeden :)

Velká země (1958)

Mokřiny, krásná učitelka Jean Simmons, námořník, tedy kovboj Gregory Peck, rozmazlená dcera majora Caroll Baker, drsňák Charlton Heston, výborný nečernobílý Burl Ives, jeho syn - zbabělec - "Zaštěkej." Chuck Connors. A takhle bych mohl pokračovat. Hudbu Jeromiho Morosse zná každý milovník westernů. Navíc tu máme dobrý příběh, kde každý má své chyby. Poseroutka, co není poseroutku a hraje si na něho, narozdíl tvrďák, co se z něj vyklube zbabělec. Tento příběh by vůbec nemusel být westernem a fungoval by i jako dobré drama. Ale tato forma s kolty a koˇnmi mu sluší moc krásně.  Navíc doporučuji původní český dabing, kdy rozmazlenou dcerušku perfekně nadabovala Hana Macuichová a rančera Burla Ivese Josef Větrovec (Santer).

Po stopách kapitána Granta (1985) (seriál)

Jako dítě jsem hltal romány Julese Verna. V té době vznikly i skvělé seriály jako Dva roky prázdnin nebo Tajuplný ostrov. Tento patří do stejného soudku, jak do kvality, dobrodružství i zábavy. Člověk, který v mládí měl příležitost sledovat Vegu nebo Magion, musí se mnou souhlasit.

Sandokan (1992) (seriál)

Fajn věcička pro děti, kteří mají rádi dobrodružství a exotiku. Navíc ze stejné stáje, jako slavný seriál Cesta kolem světa za 80 dní. Jen mi tam chybí hudba ala bratři Angelisové a závan starých časů. Moc to na mě působí uměle, strojově. A je náhoda, že oni bratři dělali právě hudbu k Cestě kolem světa, ale právě složili i báječnou hudbu s indickým feelingem k seriálu Sandokan ze sedmdesátých let nebo k Černému korzáru - obě dle knih Emilia Salgariho - kde byly použity nástroje, motivy Indie či Zadní Indie či Malajsie.

Willy Fog na cestě za dobrodružstvím (1993) (seriál)

Dobrý nápad, že se vezmou jiné romány Julese Verna a naroubují se na příběhy pana Foga. Nevím, zda je to dobu, odstupem, kdy tento seriál vznikl, ale jisté je, že ač postavy zůstali, animace se pohoršila, ač je to deset let po původním vynikajícím seriálu, ale i příběhově už to není ono. Nevím, zda i ten dabing není horší.