Třetí princ (1982)

Dvě Popelky - jedná hodná, druhá mrcha ala Dračí princizna. Dva princové z Popelky. Bartoška a Munzar jako Lví srdce. Co víc si přát. Prachovské skály a královské dělení, které použivám dodnes.

Černí baroni (2004) (seriál)

Na rozdíl od filmového zpracování je tento seriál založen z vícera knížek o černých baronech pána Švandrlíka. Což je velké plus. Výborný je Andrej Hryc jako Terazky. I ostatní vedení je báječné. Stejně jako Liška v roli zloděje apd. Kdo mi vadil od počátku je vojín Kefalín. Nevadí mi výběr herce Radka Holuba, jako možná většině. Je to výborný herec. Ale spíš mi vadí, že role byla napsána jako hrej Švejka v padesátých letech. Což takhke knihy koncipované nebyly. Kdyby se sem tam švejklo jako “poslušně hlásím”, tak je to proti ničemu a mělo by to své kouzlo. Ale pokud švejkovství je všude a Holub ala Kefalín se všude tváří hloupě jako úřední blb, tak to prosťe seriál snižuje. Kefalín byl inteligentní a nejde o zjev tváře. Jak říkám, Holub dokáže zahrát cokoliv a kdyby se nešklebil a pořád nechechtal, seriál by měl vyšší hodnoceni. Protože srandy tam byl kopec.

Past (2020) (TV film)

Časy zrůdnosti na lidech a osudech lidí se musí připomínat už jen proto, aby se nezapomněly. Jenže jak říkával Werich: lidi jsou lidi. A lidi pořát budou opakovat chyby a volit k moci stejné stvůry, jaké byly kdysi. Lidi jsou nepozčitelní a rychle zapomínají. Ale musí se jim to připomínat, i když je to marný boj. Film je umocněn vynikající představitelkou Jiřiny Štěpnocmkové a malého Jirky. Ač Stivínová coby Štěpničková není noc podobná stvárněné postavě (Štěpničková má šibalský pohled), tak vnitřně ji bravůrně zAhrála. Hold silnou postavu musí zahrát silná herečka. Výborně sehrál roli i vyšetřující a Frejová. Škoda, že vedlejší role měly smyšlené jména a be ta skutečná. Film by byl emotivnější. Na druhou stranu chápu tvůrce z důvodu “lynčování” tehdejších herců očima nynějších diváků. Protože na to, aby bylo vykresleno jednání a důvody proč tak učinili oni jedinci, by musel film být mnohem delši. A navíc tu šlo o samotný osud hlavní role. Nu ale stejně škoda. Stejně tomu tak bylo u Bohémy. Ale tam spojili víc vedkejšich postav v jednu. Ale to zabíhám. Tu jednu hvězdičku trhán právě za ty anonymizované vedlejší postavy, i když kdo chce potřebné informace si dopátrá. Film má plno nezodpovězených otázek jako kde byl Jirka v době vězení matky, jak se chavaly herečky a herci, kteří hlasovali pro smrt nebo vězení v době, kdy se Jiřina vrátila z vězení apd. Jako televizní film to bylo skvělé dílo, ale toto téma stejně jako téma Bohémy si zaslouží velké plátno, i když jsou to témata moc citlivé pro osoby blízké a stále žijící a každý si chce v srdci ponechat jen to dobré.

Medvědí bratři (2003)

Lví král po dlouhé době nakopl Disney zvířecí filmy jsko Bambi ve své době. Nu a nasadil velkou laďku. Medvědí bratři tak jdou trochu ve stínu tohohle filmu.

Sedmero krkavců (1993) (TV film)

Oproti novějšímu zpracování s Issovou řto má spanilou Bohdanku, nádhernou hudbu Hapky, rodiče, kterým věříte bolest i tvrdost, Chýlkovou a Chrta.

Poklad Inků (1966)

První a poslední indiánka jihoamerická. Nepočítame-li mexické pokusy. Major Bredley z Old Shatterhanda si tu zahrál pozitivní roli a dále se tu setkáme s jedním nejčastěji obsazovaným padouchem Rikem. Já tento snímek mám velice rád. Je to krásná pohádka pro dospělé, i když v některých pasážich trochu zdlouhavá. Navíc mu pomáhá starý dobrý český dabing a lokace z Peru. Výborný Adamíra.

Střelec (1976)

Příběh stárnoucího muže ze starého dobrého Západu, který umírá, ale ne stářím, ale rakovinou. Není to jen příběh onoho hrdiny tohoto westernu, ale i příběh hlavbiho protagonisty Johna Wayna, který taky zrovna bojoval se zhoubnou rakovinou. Navíc film začíná vzpomínkami z jeho mládí a vidíme záběry z různých westernů Johna Wayna. Člověk neznalý filmografie legendárního herce by si mohl myslet, že záběry patří tomuto filmu. Navíc se zde objeví pár westernových veteránů jako James Stewart nebo Richarf Boone. Právě i tím, že herec stárnul a trpěl rakovinou i tento western působí víc opravdově. Krásná pocta velkému herci a době, kterou se nejvíc proslavil. Jako mladý kluk si tu zahrál roli dnes známý režisér Ron Howard.

Sexmise (1983)

Říkáte si, co je Sexmise? Inu coby. Je to planeta opic po Polski. Ne vážně, jedná se o báječnou komedii a jeden z nejlepších filmů, co Poláci stvořili. Dva poslední muži, tedy opravdu poslední? Spousta kobět, bardzo fajných, které žijí pod zemí. Nahoře je vše zanořeno a jen prý poušť. Opravdu to tak je? No a stejně s momentem překvapeni na závěr, stejně jako v Planetě opic. Ach ty ženy, neví o co příchazí bez nás, mužů.

Vražda v Orient expresu (2017)

Výborný film podle předlohy Agathy s plejádou současné smetánky herecké genersce. Má však tu nevýhodu, že kouká ze stínu o několik desetíletí staršího snímku s tehdejší hereckou snetánkou jako je Finney, Widmark, Connery a další. Co na tom, že techničně, střihově, dynamičtěji vše přebijí ta herecká starší.

Legenda o Tarzanovi (2016)

Řekněte mi, co je to za módu dělat “skutecně jak to bylo” příběhy. Stejně jako film Mauglí a další jedná se znovu a zas převyprávění známého příběhu. A aby přišli z něčím novým nazvou to původním příběhem. Co na tom, že se to snaží porealustičtit, když vše ostatni jde do kytek. Nic nedrží jak má. Původní předloha je bapsana jako dobrodružná pohádka pro dospělé a tak to má zůstat. Chvilku jsem uvažoval, zda se nedívám na horor. Ten můj přiběh lorda Greastoka zůstane po knižce onen film z let osmdesátých s Lambertem v hlavní roli. Má to poetiku i dobrodružství jsk má být.