Cyrano z Bergeracu (1990)

Asi nejlepší filmový Cyrano, jakého jsem kdy viděl. Zde se snoubí poetika s dramatičností, hudbou, verši a vůbec vším. Za hřích stojí i český dabing. Donutil si vychutnává texty s grácií, stejně tak, jak Gerard Depardieu odhazuje svůj širák. A když se na konci den zešeřil, zemřel ten fanfarón, co vlastně chtěl jen žít, s .... čistým štítem. Jen doplním, že Vincent Perez, coby Cyranův sok, vlastně chráněnec, byl perfektní. Asi jeho nejlepší role (minimálně z těch historicko-dobrodružných).

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Když jsem dokoukal poslední minutu pro mě závěrečného dílu o náčelníku Mescaleros Vinnetouovi povzdechl jsem si a řekl si větu z knihy Karla Maye: "A tak vymírá velký národ, který se nastal velikým. Jelikož velíkým se stát neměl." Sice z původního Vinnetoua tam zůstala jen ta kaplička: "Co je to, bratře? - To je klekání." a smrt, ale je to jedno krásné zakončení vyprávění o indiánském náčelníku Vinnetuovi a jeho bratru Old Shatterhandu, které tak krásně uměl převést na plátno film pan režisér Harald Reinl

Poslední Mohykán (1992)

Akce, napětí od počátku do konce. K tomu výborná hudba. Jedna z nejkrásnějšíc indiánek, jaké byli natočené. Dodnes ve mně mrazí, když vidím obrovské finále tohoto snímku. Magua odvádějící jednu ze sester Monreových. Poručík, který pyká a umírá mučením. Unkas, syn Čingasčukův umírající rukou Maguoovou při záchraně Alice. Maguův pnoucí krk, když naznačujíc Alici, by k němu přišla. Alice spáchající sebevraždu. Smrt Maguy rukou otce Unkase. Do toho irská stupňující hudba. A to Čingasčukovo: "smrt, ať si pospíší, protože všichni už čekají jenom na mě - na posledního z Mohykánů." Akce, napětí je fajn. Ale pokud chybí emoce, stojí to za starou bačkaru. A tady emoce šly ruku v ruce s napětím, akcí a hudbou. Krásně namíchaný lektvar emocialního romantického příběhu na motivy dobrodružné pentalogie spisovatele Coopera.

Napoleon (2002) (seriál)

Seriál který má navíc, který může být další Francouzskou revolucí. Přec k dokonalosti tomu něco chybí. U revoluce jsem měl husí kůži a tu jsem očekával i tady, kdy revoluce je u konce a k moci nastupuje Bonaparte. Claviér dokázal, že umí zahrát i dramatickou roli. A tak jsme sledovali jeho život od triumvirátu k jeho korunováním za císaře, přes ohromný úspěch u Slavkova, po neúspěch u Moskvy, až po bitvu u Waterloo a vyhnanství a smrt na ostrově Svatá Helena. Ano sledovali, bohužel "jen" sledovali. Neprožívali. To je ten kousek, co tomu chyběl. Ten prožitek jsem měl u Revoluce. Musím ale vzdát poklonu taky panu Depardieu, ale hlavně Malkovichovi. Jako ministři byli brilantní.

Kořeny: Další pokolení (1979) (seriál)

Pokračování slavného seriálu, který neztratil na svém kouzlu a udržel si svou laťku až do konce. Pro mě nejdojemnější moment serálu, kdy autor předlohy Alex Haley v podání James Earl Jonese se setká se svým vzdáleným bratrancem v Africe. Hrozně mě to dojalo. Neskutečný vodopád emocí, jaký jsem málo kde viděl. Navíc v seriálu si zahraje Henry Fonda, coby rasista každým coulem a náš Jiří Voskovec, coby žid.

Kořeny (1977) (seriál)

Kdo by neznal toho afričana Kunta Kinte. Dodnes vidím, jak odešel složit zkoušku z dospělosti a už se nevrátil. Stále mám před očima osudy generací toho bojovníka za svobodu. Dojímá mě, kdy otec vyzvedne ruce ke hvězdám s potomkem, který se tak spojí aspoň díky nebesům s rodnou zemí. Neskutečně výborný seriál o osudech předků autora toho filmového románu.

Hrabě Monte Christo (1975) (TV film)

Sice tenhlemistrovský kousek má trochu dál k předloze Dumasově, tak se mi moc a to že dost líbí. Věčně sebesama hledající Edmont Dantes, výborné dialogy a ten konec. Páni, to je moje gusto. Edmont nežije, zemřel dávno v pevnosti d'If. Hodně tomu pomáhá původní český dabing s Miroslavem Moravcem. "Mondego! Danglars! Caderouse! Vilfore!"

Hrabě Monte Christo (1954)

Z mého pohledu nejpovedenější filmový hrabě de Monte Cristo. Snad je to tím tvůrčím týmem francouzským. I když nejradši mám konec s Richardem Chamberlainem. Jo, a jako filmový zážitek umocňuje původni dabing z šedesátých let, kde Edmonda dabuje Václav Voska.

Země faraonů (1955)

Krásný historický snímek, i když smyšlený. Jedna z prvních rolí Joan Collins, která se proslavila Alexis Colbi v seriálu Dynastie. A kupodivu, i tu hraje mrchu :). Výborný Jack Hawkins coby faraón. Výborná pointa.