Třicet případů majora Zemana - Vyznavači ohně (1974) (epizoda)

Drsná, děsivá a hlavně pořádně atmosferická epizoda o odsunu sudetských Němců z poválečného Československa. Chovanci ústavu duševně chorých totiž nejsou těmi, kým se zdají být. Jsou to bývalí příslušníci jednotek SS, kteří se odjezdem mají vyhnout spravedlnosti. Pecka! P.S. Luděk Munzar je jako plamenný nacista naprosto vynikající a perličkou je, že v jednom z následujících dílů bude hrát faráře.

Třicet případů majora Zemana - Smrt u jezera (1974) (epizoda)

Ka-li-na! Ale rychle prosím, jde o vraždu! Úplně první díl legendárního seriálu, který nám vlastně otevírá budoucí režisér Filip Renč - je to on, kdo v úvodní scéně seskočí z tanku a počítá vagóny jedoucího vlaku. V jednom z nich sedí i Honza Zeman, jenž se s přeživšími kamarády vrací z koncentračního tábora. Je těsně po válce. Doma se Honza přivítá s pejskem, s mámou (silná scéna) a pak zjistí, že mu někdo zabil tátu. Jelikož je pátračka neschopná, ujme se případu smrti u jezera sám a vyřeší ho (na český seriál velice zajímavé vyšetřování a logické postupy hlavního hrdiny). Nakonec dostane nabídku nastoupit do nově vznikajícího Sboru Národní Bezpečnosti. A tím to všechno začíná... Za pozornost stojí herecký výkon Josefa Somra, scéna s vyvoláváním fotografie či závěrečná konfrontace z očí do očí.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Kdo vám prodává narkotika?! Stejně, jako u MALÉHO PITAVALA se seriál inspiruje případy podle skutečných událostí. Tím tady ale veškerá spojitost končí. Jednotlivé zápletky jsou totiž překroucené na poptávku tehdejšího totalitního režimu (na což upozorňuje i vydavatel DVD) a mají budit dojem perfektně fungujícího socialistického zřízení (což je samo o sobě unikátním nesmyslem). Taková Štvanice, Vrah se skrývá v poli či Klauni - jsou opravdu nechutné díly. Ale zároveň jsou to atmosférické a vynikající, až hororové kriminálky. Nejlepší epizody seriálu jsou za mě Vyznavači ohně, Strach, Bestie, Kvadratura ženy, Tatranské pastorále, Studna či Mimikry. Něco je na odpad, něco je na pět hvězd. Politiku neřeším (nemám rád komunisty) a dávám vysoké hodnocení, převážně z nostalgie (ne po kumunismu, ale kvůli panu Brabcovi, jehož jsem měl tu čest znát), dále díky fenomenálním hercům ve vedlejších rolích (Vinklář, Kopecký, Menšík, Filipovský, Brzobohatý, Tříska, Abrhám, Prachař a desítky dalších), pro originální hudbu Zdeňka Lišky a též za až filmové zpracování jednotlivých epizod. Relikvie své doby, jenž má svá pro i proti. Tabák dáš?!

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

Oheň, voda, vítr, dým... Někteří zde přirovnávají Vlastimila Haška k poručíku Columbovi. To jako proč? Protože tady má baloňák? Neblbněte... poručík byl vtipný, ohleduplný, zvěř milující, šarmantní k ženám, roztomilý, často popletený ovšem geniální, nadčasový... Hašek je asi ten nejnudnější herec všech dob (ověřeno i v jiných filmech). Jinak lehký nadprůměr, Zedníček tradičně nesympatický a Jirka Krampol naopak výborný. Potěší i Ladislav Frej či mladý Michal Pešek. Co se jednotlivých příběhů týče: Sice jsou podle skutečných událostí, ale minimálně polovina z nich je nezáživná. Za nejlepší díl považuji Muže s punčochou, kde si roli užívá mladý Ondřej Pavelka či Aranžéra, tam zase esenbáky dlouho vodí za nos pan Lipský. Tři a půl, zaokrouhlenelo nahoru, za špičkové herce ve vedlejších rolích (Hrušínský, Pešek, Janžurová, Kemr atd.).

Doba ledová (2002)

Ukecaný Sid, dobrácký Manny a nevyzpytatelný Diego na dlouhé cestě lemované sněhem, ledem a hlavně humorem! Jeden z nejlepších amerických animovaných filmů, který má vtip, příběh i hloubku. Letos jsem se na něj po mnoha letech podíval a bavil mě stejně, jako kdysi. Což myslím vypovídá o jeho kvalitách.

Velký útěk (1963)

Jeden ze symbolů útěkových filmů s legendárním hudebním podkresem (takovým, který dlouho utkví v hlavě, stejně, jako např. v Most přes řeku Kwai). Dobrodružná klasika, ve které chybí snad už jen Yul Brynner a Eli Wallach.

Mezi vlky (2011)

Snímek z mrazivé Aljašky o pekelné cestě za hledáním/poznáním sebe sama, který herecky táhne tradičně výborný Liam Neeson. Velice realistické a sugestivní. Už dlouho mi u nějakého filmu nebyla taková zima.

3:15 zemřeš (2005)

Koukám, že jsem neměl ohodnoceno. Snímek 3:15 ZEMŘEŠ jsem viděl již před mnoha lety, ale dodnes si vzpomínám, že jsem z něj neměl dobrý pocit po těle. A tak by asi měl hororově-mysteriózní film fungovat. Tento žánr sice není mým šálkem čaje, ale hodnotím mírným nadprůměrem a někdy bych dal klidně reprízu.

Nikdo (2021)

Kdo jste? - Nikdo. Poctivý akční nářez, jak z osmdesátek. Sympatický hlavní hrdina a ideální stopáž (plus zajímavé herecké obsazení některých vedlejších postav - např. veteráni stříbrného plátna Christopher Lloyd či Michael Ironside). Palec nahoru za parádní oddychovku.

Elvis (2022)

Singerův Bohemian Rhapsody se mi jako hudební oslava výjimečných umělců líbí o něco víc, ale i Elvis má hodně do sebe. Úplně mi nesedí styl vyprávění a rychlé střihy, ale to je pouze můj problém. Jinak bez větších výhrad, herecky samozřejmě na jedničku s hvězdičkou - jak Butler, tak Hanks, jsou naprosto skvělí. Pěkný film na více zhlédnutí.