Rozpolcený (2016)

Na Shyamalana dost slabý. Takřka bez zvratů a bez pořádné pointy. Taková The Visit byla mnohem lepší! Z filmů od Shyy bylo horší snad jen Po konci země (Avatara jsem neviděl)... Čekal jsem mnohem víc. Na druhou stranu: výkon McAvoye je fenomenální! Určitě si měl vysloužit minimálně nominaci na Oskara, protože to, jak zahrál tolik různých postav, to je neskutečné!

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

10 dílů první série mi zabralo 13 měsíců. To myslím přesně vystihuje zábavnost tohoto díla... Nezáživné, nesympatické postavy, jako celek vlastně nedávající smysl. Druhá série by mi trvala asi další rok, takže se jí asi vzdám úplně.

Lion (2016)

Jednoduchý, přímočarý a prvoplánový. Průměr.

Moonlight (2016)

Ze tří černých oskarových filmů velmi překvapivě nejlepší. Je to prakticky čistě lyrické vyprávění, děje je poskrovnu, ale natočené je to pěkně a ani přes pomalé tempo to nenudí... A narozdíl od dvou dalších - Fences, Hidden figures - to není ublíženecký! Není to film o tom, jací jsou černí chudáčci, ale autentické vyprávění o jednom klukovi/pánovi, co je čistě náhodou černý. To je velký rozdíl!

Skrytá čísla (2016)

Prvoplánové a na zakázku. Nebýt to natočené jako agitka o tom, jak byli chudáčci černoušci strašně utlačovaní, tak po tom ani pes neštěkne. Všechny postavy jsou jen karikatury jak z Farmy zvířat (černý hodný, bílý zlý). Parsons hraje příšerně prkenně, což u něj není žádná novinka. Na druhou stranu, z čistě filmařského hlediska docela dobrá práce. Lepší dvě.

Ploty (2016) odpad!

Povinná nominace, protože jsou všichni herci černí. Jinak je to film o nejnesympatičtějším chlapovi na světě, který podvádí svoji ženu, chová se k vlastnímu synovi jako zm*d a neumí mluvit o ničem jiném, než o fotbale. Nemá řidičák, ale když ho nechtějí pustit řídit, tak kříčí "rasismus". Když ho vyhodí ve 40 z baseballové ligy, tak křičí "rasismus". Když nedostane lepší práci, než jako popelář (protože 15 let seděl), tak křiči "rasismus". Já myslím, že to přesně vystihuje mentalitu černých. Pokud nechcete jít spát pořádně znechucení, tak se tomuto filmu obloukem vyhněte.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Myslel jsem, že lepší film než La La Land na Oskara určitě nominován nebyl... Well, I have been so wrong! Tohle je naprostá pecka! Gibson se nezapře a natočil naprosto skvělý válečný film, ačkoliv tento žánr vůbec není můj šálek čaje... Výborný scénář, hudba, kamera, akce... První bitva na Hacksaw Ridge trvá snad 20 minut a přitom uběhne během okamžiku. A navíc, úžasně křesťanský film. Olověná vesta 21. století!

Místo u moře (2016)

Zoufalá nuda. Být na tom v kině, tak usnu. Na jediné scéně, která za něco stojí (policejní stanice), se celý film utáhnout nedá, i když ta scéna byla umístěná přesně ve chvíli, kdy jsem se rozhodoval, jestli ten film nevypnu... Nicméně, nominaci na Oskara nechápu, a nebýt nominace, tak o ten film asi ani nezavadím.

Příchozí (2016)

Může mi někdo vysvětlit o čem to vlastně bylo? Příběh o vynalézání google translate pro ufony? V podstatě to vůbec nedávalo smysl a o ničem to nebylo. Ufoni přiletěli, řekli lingvistce tak geniální, že rozumí jazykům, kterýma nemluví, že vidí do budoucnosti, a zase odletěli. Kromě toho to bylo tak tmavý, že to mohla být rozhlasová hra. Emocionálně absolutně plytké (navzdory komentářům zde), příběhově nedotažené, postavy nulové. Nepovedený pokus o artový scifi film. Kam se to hrabe na Nolanův Interstellar, nebo třeba Moon, Oblivion... Malý kousek od odpadu.