Osvícení (1980)

Můj nejoblíbenější Kubrick. Z překvapivě nepříliš dobré Kingovy knihy vytvořil vrcholné dílo, ze kterého už mrazí v zádech při úvodních titulkách a cestě malým autem v horách směrem do hotelu. Jedna věc je ta atmosféra, deformace osobnosti způsobená odlehlostí hotelu a majestátní architektura celé stavby - z toho všeho se jedná o mimořádný film, jeden z nejlepších v historii. Ale Osvícení je ještě něco víc. Nevím, kolik lidí to zaznamenává, ale Osvícení může v sobě obsahovat i velká tajemství ohledně letu na Měsíc, které údajně jako zfalšované mohl Kubrick režírovat. Někdo tomu věří, někdo ne, nicméně ve filmu se nachází nespočet náznaků na tuto možnou utajovanou akci, které mohl být Kubrick účasten. A kdyby to nebyla pravda, krouží kolem filmu spousta tajemství. Co například ten konec, jak si to vysvětlit?

oV (2015)

Nejprve jsem se zděsil, poté jsem měl co dělat, abych se nezačal nahlas smát na celou Husovku, nakonec jsem si k tomu našel cestu a došel jsem k názoru, že to vlastně nebylo tak hrozný. I když bez anotace bych se ztrácel. Nesmírnou originalitu zvuku (to není ani hudba) a kamery je asi zbytečné vyzdvihovat. Asi největší art festivalu. Kdo by měl zájem: https://vimeo.com/106301916

Padesátka (2015) odpad!

Babovřesky či Kameňák v lepším kabátě. Padesátka si snaží hrát na moc vtipnou komedii pro ne až tak buranské publikum, ale právě stupidním humorem těžce ztrácí. A když se ke všemu přidají neuvěřitelně trapné flashbacky, co mají zajistit, aby se diváci ještě více popadali za břicho, je malér na světě. Hloupé, film se řadí do společnosti mnoha nepovedených snímků vytvořených komerčními televizemi, jako nejbližší takový případ bych viděl Zakázané uvolnění.

Parádně pokecal (2014)

Nevíte někdo, jak se jmenují hlavní postavy? Nějak mi to vypadlo.. Hvězdičku dávám z milosti, že se to dalo vzhledem ke krátké stopáži vůbec dokoukat, navíc závěrečné finále z Berlína bylo asi to nejlepší, čeho jsem se v rámci tohoto paskvilu dočkal. Parádně pokecal se řadí k absurdním nesmyslnostem typu Cesty do Říma, kdy je film natolik přihlouplý a nekvalitní, že se vám z toho chce brečet, ale taky vás to i docela naštve. Asi je zbytečné dodávat, že jsem se ani jednou nezasmál. Pavlíček si hraje na nějakou rádoby artovost, aby to vyznělo originálně a vtipně, ale brutálně se mu to nedaří - barvy jsou divné, roztřesená kamera je nepříjemná, herecké výkony tragické. Za scénář by si Pavlíček zasloužil celoživotní zákaz tvorby - tohle mohl napsat buď jen člověk s absulutně tragickým smyslem pro nehumor, nebo někdo, kdo se v životě s nikým nebavil. Vždyt takhle lidé spolu nemluví. Myslím si, že byl utvořen světový rekord v počtu oslovení ve filmu. Je mi trochu líto, že se tu sešlo několik fake, podplacených či kamarádských recenzí, protože to, co tu píše třeba Vitex, není ani zdaleka v pořádku. Vždyť už jen ti uživatelé, co jsou ve fanklubu, jsou na první pohled fake účty. Kdyby na chrudimské sídliště přiletěli někdy v průběhu filmu mimozemšťani, bylo by to mnohem více přirozené než to, co jsme mohli ve filmu sledovat.

Párty Hárd (2019)

V upoutávkách se stále mluví o černém humoru, ale tohle je něco úplně jiného - tohle je fekál té nejnižší úrovně. Kdyby to napsal a natočil patnáctiletej smrkáč z učňáku, chápal bych to, ale v případě Řezníka, jeho věku i vzdělání mne to trochu zaráží. Párty Hárd je také plná absolutních nesmyslů, vysoké postavení na škole a popularita v podání uhrovatého uřvaného klučiny je mi trochu záhadou, stejně jako Linda na konci filmu, která ačkoli musela mít ještě dost silnou kocovinu, když si nic nepamatovala, rozhodně na to tak nevypadala. Pro verbala a podobný individua asi biják roku, já jsem ovšem byl zklamán.

Paterson (2016)

Jarmusch tak, jak ho máme rádi. Po minulém upírském lovestory se Jarmusch vrací zpět do žánrů, které mu sedí nejvíce. Paterson je návratem ke smyslu pro maličkosti, k preciznosti a pomalému plynutí filmu. Velký prostor opět dostane umění, tentokrát poezie, a v doprovodu skvělé hudby a (již tradičně) kamery se jedná o mimořádný zážitek. A to vše je doplněno nemalou dávkou vtipů až bizarností. Paterson je jak předchozí Jarmuschovy filmy, přitom je jiný - každému divákovi má co nabídnout a může ho oslovit. 100 %

Pepa (2018)

Jako extrém bych to nenazval, někteří lidi takoví jsou - ačkoliv se to dá respektovat, rozhodně to potom ale není na točení filmu. Jinak by to dopadlo stejně jako v tomto případě, kdy se jedná o neskutečnou nudu, hlavní hrdina prostě nemá co nabídnout, efekt je stejný, jako bych se díval do zdi. A to se může obvykle skvělý Suchánek snažit sebevíc, nic s tím neudělá. První část dětství v socialismu ještě má nějakou úroveň, přeci takových dětí je více, ale v dospělosti se to většinou nějak otočí k lepšímu. Komedie 0 %, ani náznak smíchu, v kolonce žánru bych spíše nechal jen drama.

Pianistka (2001)

Jen jedna chyba - ta francouzština vídeňskému prostředí opravdu nesedí.

Počátek (2010)

Šel jsem do kina jen s tím, že uvidím něco úplně nového - "sen ve snu" - prostě něco, co tu dosud ještě nebylo. Jinak jsem už nevěděl vůbec nic, jaký to je žánr, kdo to vlastně natočil, prostě úplně naslepo. A o to více jsem byl překvapen. Od první minuty jsem hltal přímo vše, co jsem viděl na plátně, byl jsem uchvácen všemi efekty, hudbou, výkonem DiCapria, úrovněmi snů... Po skončení filmu jsem nebyl schopen slova, jen jsem jistě věděl, že si to doma musím co nejdříve pustit celé znovu a opět si to vychutnat. Nolan natočil jedinečný film, který prostě nemá konkurenci.