Záhadná bouře (2018)

O něco lepší než Osudový dotek, prostě další důkaz toho, že Španělové v současnosti umí točit výborné firmy. Zápletka je velmi dobrá, nutí vás přemýšlet a film celkově baví. Škoda jen takového až "pohádkového" charakteru a delších scén, kde se nic moc nedělo.

Happy End (1967)

Ještě mnohem lepší než Nolanovo Memento! Skvělá myšlenka, geniální repliky, že to dává smysl i právě pozpátku, humor je skvělý. Asi ještě nějakou půlhodinu po skončení "začátku" filmu jsem měl problém pobrat normální chronologické příběhy, protože jsem nejdříve čekal důsledek, až poté příčinu - což ukazuje, že si lze v narativních příbězích zvyknout opravdu na vše. Zapomenutý a poměrně neznámý film, přitom to je naprostý klenot československé filmografie.

Magický hlas rebelky (2014)

Překvapivě velmi dobré, už se nedivím tomu obrovskému diváckému úspěchu na KVIFF. Zajímavý životní osud, taková napínavější 13. komnata, to vše je doplněno velmi kvalitními materiály vypovídajícími o tehdejší době pražského jara a normalizace.

Kdybys jen tušil (2020) odpad!

Tohle nemá absolutně nic společného s nezávislým svobodným uměním. Tohle je jen politická a společenská manipulativní agitka par excelence.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Velmi dobré, škoda jen někdy příliš dlouhých promluv. Věrně zpracováno, čarodejnické procesy byly nechutné, stejně jako celá tato doba. A tady se dostávám k jádru problému - čarodejnické procesy jsou dodnes předhazovány církvi jako prohřešek z minulosti - když je někdo zapřísáhlý ateista a církev nenávidí, tyto procesy jsou jedním z prvních argumentů, které pro své přesvědčení předloží. Tato úvaha je ale nesmírně lichá a hloupá. V období baroka, kdy tyto procesy probíhaly, byla zvrácená ovšem celá společnost - procesy byly prováděny také ostatními, ateisty, protestanty, byl to prostě takový celospolečenský trend. I ve Vávrově filmu byl nakonec upálen sám církevní hodnostář - děkan Kryštof Lautner - a děkan není zrovna malá hodnost, další v pořadí je potom už biskup. Takže proč jsou tyto nemístné praktiky stále dokola omílané církvi? Tehdejší společnost prostě byla naprosto jiná, hodnoty byly kompletně převrácené - cílem všech byl jen majetek, moc nad lidmi a obzvláště oblíbené byly pověry - tedy naprostý opak víry.

Srpnová neděle (1960)

Hradbička a občan kuli v praxi. Hrubínova Srpnová neděle moc povedená není, někdy je vyloženě plná nepochopitelných replik - a moc se nepovedlo ani následné zfilmování.

Výtah smrti (2001)

Když jsem film viděl v nějakých šesti sedmi letech, byl to strašák a největší horor na celé dětství! O to více, když sami bydlíte ve věžáku a výtah používáte dennodenně.

The Disaster Artist: Úžasný propadák (2017)

Do všech detailů znovu natočený The Room byl dokonalý, celým filmem se ještě více zdůraznila ta genialita originálního Wiseova počinu. Disaster Artist by si toho Oscara zasloužil.

Útěk do divočiny (2007)

Příběh klučiny mě za srdce opravdu nechytl, nemám takové naivní anarchistické a anticivilizační tendence. Naopak jsem viděl a vnímal to, jaké trápení sobecky způsobil svým nejbližším. O to více v mých očích stoupl film na samém konci, kdy už Christopher nebyl najednou takový hrdina a ten vzor pro mladé, ale vlastně chudák, co zbytečně zahodil svůj život na samém začátku. Jako celek tedy dobrý film, delší stopáž mi ani nevadila.

Skála (1996)

Já tyhle devadesátkové americké akčňáky nikdy nemusel. Ba s postupem času a dalším rozvojem veškeré technologie i filmového řemesla působí ještě více absurdně a nezajímavě. Člověk se potom nediví, že Michael Bay je vysmívaným režisérem, kterému ve filmech jen všechno vybuchuje - Skála je toho ideálním příkladem. Filmařsky je Skála sice dokonalá, chyby jsem žádné nenašel, ale prostě to nebaví, neexistuje pravidlo, že čím více akce a výbuchů, tím lepší zážitek pro diváka. Problémem je i samotný děj, který mi vůbec z logiky věci nedává smysl. Proč by to vlastně někdo dělal? A komu tím prospějete?