Pianistka (2001)

Jen jedna chyba - ta francouzština vídeňskému prostředí opravdu nesedí.

Premiér (2019) (seriál) odpad!

V době, když jsem začínal plnit povinnou školní docházku, doma jsme se místo nudy snažili vytvářet takovou fiktivní televizi se vším všudy. A tento seriál by svou úrovní do ní skvěle zapadal, scénář opravdu muselo napsat šestiletý děcko. Nebo to je jen další geniální marketing jiného než prchalovského typu, co má za úkol úspěšně přilákat pozornost, ať už je jakákoli. Jedno je ovšem jisté - lépe už bylo za premiéra Kalouska!

Viditelný svět (2011)

Byl by to mnohem lepší film, kdyby to skončilo o půlhodiny dřív, natočili to výhradně Češi a bouračka na dálnici byla o něco víc realisticky zpracovaná.

Teroristka (2019)

Jako bylo to fajn, ale vykreslení Slovenky matky samoživitelky jako kladné postavy bylo moc i na mě.

Černobyl (2019) (seriál)

Nejlepší možná ukázka zvěrstev komunismu. Seriál, který by se měl pouštět v hodinách dějepisu (nebo možná i fyziky), líp už ten režim ani definovat nešlo. Nedivil bych se, kdyby se Černobyl zařadil do klasik ukazujících totalitní režimy v plné kráse, tj. mezi 1984 a další podobné počiny.

Zkáza Dejvického divadla (2019) (seriál)

Zklamání, díky hvězdnému hereckému obsazení a pozitivním reakcím po promítání v kině jsem očekával vynikající humor na úrovni Prušinovského tvorby. První tři díly byly vynikající, přesně takové, jak jsem si seriál představoval. Ale druhá polovina se zvrátila v divné krobotovské cosi. Ve čtvrtém a pátém dílu jsem se zasmál jen jednou, v posledním dokonce třikrát. A to je jako vše od seriálu, který se profiloval jako komedie? První polovina seriálu byla jednoduchá s trefným humorem, v druhé části se ale začal rozvíjet pochybný příběh kolem syrečku ukončený absurdní hostinou psa. Vtipe vylez. Škoda, na této tvorbě se jen potvrdilo, že i přes vynikající obsazení v čele s bezchybným Trojanem toho moc bez Kolečka a Prušinovského neuděláte. A to ještě v případě, kdy režíruje Krobot sám. Zvláštní, od ničeho nikam, ještě k tomu s pochybným koncem - dalo by se říct, že tomu je stejně jako v Kvartetu.

MOST! (2019) (seriál)

Příkladná osvěta a další z důvodů, že tu často kritizovanou veřejnoprávní televizi potřebujeme. ČT se opět trefila přímo do černého, když tím nejlepším možným způsobem ukázala na problematiky mosteckého regionu i určité části české společnosti. Postavy se během seriálu neuvěřitelně vyvíjí, humor je už u dvojice Prušinovský, Kolečko tradicí, jak už jsme si zvykli u předchozí tvorby. Právě humorná složka ani nevyniká o tolik více mezi jejich ostatní tvorbou, seriál spíše vyniká svoji aktuálností a pravdivostí v obrazu společnosti. Velký obdiv tvůrcům patří i za to, jak dokázali seriál najednou změnit z vrcholně komediálního v romantický až dramatický, aniž by přitom utrpěla vysoce nastavená laťka. Proto není divu, že se Most! stav během posledních dvou měsíců takovým fenoménem. Jen ten humbuk kolem mezi lidmi či na sociálních sítích by mohl být kultivovanější, v desítkách falešných eventech na Facebooku typu Párty u Luďana doma či Kurz rozmražování ledničky s Edou mi zůstává fakt rozum stát, toto není vtipný. Stejně nechápu další falešný event, který se objevil už v polovině (!) seriálu - Most! - chceme druhou řadu - ti lidi ani neví, jak to vlastně dopadne (ve 4. dílu jsme fakt věděli kulový o dalším vývoji) a už chtějí další sérii? Facepalm. Tvůrci seriálu mají pravdu, že v nejlepším by se mělo končit, druhá série není na místě. Vždyť řada postav by se už neměla ani kam vyvíjet.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

Průměrné zboží zabalené do hodně drahého obalu. Nejdražšímu německému filmu se nedá vytknout řada věcí, co je spojena právě s vysokým rozpočtem - skvělé kostýmy, doba je zpracovaná opravdu věrohodně, soundtrack Zu Asche, Zu Staub taky není nejhorší... Problém je v příběhu, který je tuctový, nudný, nezajímavý, podávaný strašně zkratkovitě, v prvním dílu je na diváka vychrleno x postav a příběhů, teď aby si v tom udělal pořádek... Tato nezajímavost je způsobena možná i dobou, protože Berlín roku 1929 nemá tolik co nabídnout jako Berlín roku 1923 či 1933, kdy se jedná o historicky mnohem významnější a pikantnější období. První sérii mám za sebou, na druhou již nenacházím síly ani čas.

Pepa (2018)

Jako extrém bych to nenazval, někteří lidi takoví jsou - ačkoliv se to dá respektovat, rozhodně to potom ale není na točení filmu. Jinak by to dopadlo stejně jako v tomto případě, kdy se jedná o neskutečnou nudu, hlavní hrdina prostě nemá co nabídnout, efekt je stejný, jako bych se díval do zdi. A to se může obvykle skvělý Suchánek snažit sebevíc, nic s tím neudělá. První část dětství v socialismu ještě má nějakou úroveň, přeci takových dětí je více, ale v dospělosti se to většinou nějak otočí k lepšímu. Komedie 0 %, ani náznak smíchu, v kolonce žánru bych spíše nechal jen drama.

jOBS (2013)

Ačkoliv nejsem zrovna fanoušek Applu a nesouhlasím z jeho filozofií, film natolik špatný nebyl, koukat se na to dá. Nejedná se ani tolik o zobrazení historie firmy včetně programování a podrobností, které jsou ale stěžejní, nýbrž o holywoodské provedení pro masy, aby tomu rozuměl každý. Co se však často nevidí, je negativní zobrazení Jobse, kdy těsně po jeho smrti bych očekával spíš nějakou přehnanou glorifikaci. Nevím, jak tomu bylo ve skutečnosti, ale pokud to film věrně zobrazuje, nadobyl jsem dojmu, že Jobs byl jen arogantní a sebestředné hovado, které ovšem nic neumí. Jen kecat. Dvě hodiny je divák svědkem tupých žvástů, jež se předhánějí v tom, co je větší klišé. Jobs nic netvořil, všechnu práci za něho odedřeli jiní, už na úplném začátku v garáži všichni pracovali a on jen tupě čuměl s tím jeho rádoby vizionářským přímým pohledem. Když ne geniální programátor či dříč, v čem tedy vinikal? Geniální manažer? Jasně, proto byla firma několikrát ve ztrátě a pak nakonec ztratil své místo ve vedení, takže natolik geniální asi nebyl. Díky filmu Jobs má divák pocit, že lze dosáhnout úspěchu jen prázdnými kecy, arogancí, nátlakem na zaměstnance a extrémními požadavky, přitom sám manažer jen sní o tom, co bude dál - a to je přeci to nejlepší, protože "jeho práce není nahraditelná". Koukatelný biják, ale sorry, myšlenka a celkové vyznění je odporné, míří tam, kam nemá - a světu a jeho manažerským metodám spíše ublíží, pokud se lidé budou Jobse snažit napodobit.