Jedna ruka netleská (2003)

Význam našich setkání bude možná v plném rozsahu rozpoznám až po mnoha staletích. Ale jedno vím již dnes. Člověk, který nemá dost odvahy a trpělivosti k objevování a zavrhuje věci nesnadné, jež jdou do větší hloubky, se stává bytostí stagnující, bránící se přirozenému vývoji. Bytostí statickou, degenerující, která se krčí někde v koutě temné místnosti namísto toho, aby se rozeběhla! Ale co rozeběhla, rozlétla se po obloze a hltala plnými doušky z číše nepoznaného! Abychom se společně odlepili od země, vzhůru k obloze, nesmíme se bát. Je třeba obětí a my musíme být připraveni je podstoupit. Sich in seinen Gegner fest beißen und sich nicht mehr von diesem Happen losreißen! (Pevně se zakousnout do svého soupeře a už se neodtrhnout od tohoto sousta!) Jeden z nás musí povstat a vzít na sebe plnou odpovědnost. Rozhodnout, co je správné a co správné není. Kladu-li si otázku: "jsem hoden takového úkolu?", pak si zároveň na ni musím odpovědět: Ja, ich bin würdig solches Auftrags, ich verliere nie die Werfen, mein Wille ist unerschütterlich und mein Atem ist länger als der Atem meiner Gegner! (Ano, jsem hoden takového úkolu, neztrácím nikdy zbraně, moje vůle je neochvějná a můj dech je delší než dech mých nepřátel!) Když vás naplněn pocitem nejvyššího štěstí pozoruji, pak vím, můj životní boj nebyl bojován nadarmo. Mé dílo nebylo nadarmo konáno.

Jmenuju se Earl (2005) (seriál)

Seriál s nejvyrovnanějšími díly, protože skoro u každého jiného seriálu je občas menší pokles. Jen škoda toho otevřeného konce, přece jedna série navíc by neuškodila :)

jOBS (2013)

Ačkoliv nejsem zrovna fanoušek Applu a nesouhlasím z jeho filozofií, film natolik špatný nebyl, koukat se na to dá. Nejedná se ani tolik o zobrazení historie firmy včetně programování a podrobností, které jsou ale stěžejní, nýbrž o holywoodské provedení pro masy, aby tomu rozuměl každý. Co se však často nevidí, je negativní zobrazení Jobse, kdy těsně po jeho smrti bych očekával spíš nějakou přehnanou glorifikaci. Nevím, jak tomu bylo ve skutečnosti, ale pokud to film věrně zobrazuje, nadobyl jsem dojmu, že Jobs byl jen arogantní a sebestředné hovado, které ovšem nic neumí. Jen kecat. Dvě hodiny je divák svědkem tupých žvástů, jež se předhánějí v tom, co je větší klišé. Jobs nic netvořil, všechnu práci za něho odedřeli jiní, už na úplném začátku v garáži všichni pracovali a on jen tupě čuměl s tím jeho rádoby vizionářským přímým pohledem. Když ne geniální programátor či dříč, v čem tedy vinikal? Geniální manažer? Jasně, proto byla firma několikrát ve ztrátě a pak nakonec ztratil své místo ve vedení, takže natolik geniální asi nebyl. Díky filmu Jobs má divák pocit, že lze dosáhnout úspěchu jen prázdnými kecy, arogancí, nátlakem na zaměstnance a extrémními požadavky, přitom sám manažer jen sní o tom, co bude dál - a to je přeci to nejlepší, protože "jeho práce není nahraditelná". Koukatelný biják, ale sorry, myšlenka a celkové vyznění je odporné, míří tam, kam nemá - a světu a jeho manažerským metodám spíše ublíží, pokud se lidé budou Jobse snažit napodobit.

Kachní sezóna (2004)

Skvělý film, u kterého jsem se rozhodně nenudil. Párkrát jsem se i zasmál a když se ve filmu hraje moje oblíbená hra navíc s oblíbeným klubem, plný počet hvězd je jasný :)

Kandidát (2013)

Slováci se snaží být světoví, ale zoufale jim to nejde. Film jako přes kopírák z USA, všechno jen tak na afekt, aby to vypadalo. Přitom byl tak hloupě promrhán poměrně dobrý námět, ze kterého se dalo vytáhnout víc. Hlavní postava a egomaniak Lambert se bůhvíproč jmenuje a taky vypadá jako ten americký zpěvák, ale proč jako? Že by pokus o vtip? A nejhorší byla ublížená scéna s McDonaldu, kdy Slovák nechápe název Hradec Králové, přitom u nich doma má každé druhé město v názvu nějaký den v týdnu.

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

Některý humor je sice dost trapný "určitě to nespadne" - a pak to spadne - ale v jiných případech jsem se už hodně nasmál - např. s otočením bubliny pro přepisovatele nebo se snícím Menšíkem u piv. Originální film, na který se skvěle dívá, mnohé hlášky jsou také výborné.

Kdo je kdo v mykologii (2016) (studentský film)

Moc hezké. Surrealistický film s takovým vizuálem z našeho prostředí jen zahřeje na srdci. Vtipné, svižné, kdy 15 minut oběhne jako voda (nebo spíš víno?), takhle má krátkometrážní film vypadat. Slušný dojem z filmu kazí jen fakt - proč táhne vývrtku k láhvi, když stačí vzít láhev k vývrtce? Zas tak opilý přeci nebyl, vždyť předtím řídil.

Kdybys jen tušil (2020) odpad!

Tohle nemá absolutně nic společného s nezávislým svobodným uměním. Tohle je jen politická a společenská manipulativní agitka par excelence.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Velmi dobré, škoda jen někdy příliš dlouhých promluv. Věrně zpracováno, čarodejnické procesy byly nechutné, stejně jako celá tato doba. A tady se dostávám k jádru problému - čarodejnické procesy jsou dodnes předhazovány církvi jako prohřešek z minulosti - když je někdo zapřísáhlý ateista a církev nenávidí, tyto procesy jsou jedním z prvních argumentů, které pro své přesvědčení předloží. Tato úvaha je ale nesmírně lichá a hloupá. V období baroka, kdy tyto procesy probíhaly, byla zvrácená ovšem celá společnost - procesy byly prováděny také ostatními, ateisty, protestanty, byl to prostě takový celospolečenský trend. I ve Vávrově filmu byl nakonec upálen sám církevní hodnostář - děkan Kryštof Lautner - a děkan není zrovna malá hodnost, další v pořadí je potom už biskup. Takže proč jsou tyto nemístné praktiky stále dokola omílané církvi? Tehdejší společnost prostě byla naprosto jiná, hodnoty byly kompletně převrácené - cílem všech byl jen majetek, moc nad lidmi a obzvláště oblíbené byly pověry - tedy naprostý opak víry.

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

K pěti hvězdám tam už chyběl jen ten Landa.