• Pohádka

Soupeři (1977)

Vizuálně krásný film s velmi pečlivě propracovanými historickými reáliemi a kostýmy a působivým příběhem. Skvělé výkony obou hlavních představitelů. Mohu jen doporučit.

Napoleon – ve jménu umění (2021)

Na tento dokument se vyplatí jít do kina, jsou zde krásné záběry staveb a uměleckých děl. Doprovodná hudba Rema Anzovina je vynikající a soundtrack se příjemně poslouchá i samostatně. Téma je tak obsáhlé, že jako u všech napoleonských dokumentů tvůrci museli volit, co zařadit a co vynechat, osobně bych vypustila to otřepané hledání paralel k diktátorům 20. století a ještě více bych rozvedla např. téma Napoleonových obsáhlých knihoven a jeho čtenářského vkusu (když už je zmiňováno v upoutávce k filmu). Líbil se mi motiv rekonstrukce nově objevené korunovační mše z korunovace na italského krále. Jeremy Irons je důstojným a sympatickým průvodcem. Je to pěkný příspěvek k 200. výročí Napoleonova úmrtí.

Bosch: Odkaz (2022) (seriál)

Za mne výborné stejně jako původní série, kvalita v ničem neklesla, ústřední trojice Bosch, Maddie a  Chandler je skvělá, případ napínavý. Nový Boschův pomocník "ajťák" se také povedl. Nemám co vytknout a těším se na další sérii.

Známí neznámí (2021)

Původní verze jsem neviděla, takže mohu hodnotit pouze tuto. Film nenudí, herecké výkony jsou vesměs dobré a přesvědčivé, zajímavá je ta "československost" obsazení. Námět je ryze komediální, ale ve mně převládal spíš pocit až určité znepokojivosti celé situace, celkový dojem je pro mne asi spíš drama než veselohra. Po přečtení námětu jsem čekala, že té situační komiky tam bude mnohem více, ostatně situací, které by šlo komediálně rozvinout, tam bylo víc než dost. Celkově spíš příběh k zamyšlení než k zasmání. Konec zvláštní, mnou neočekávaný.

Napoleon a Josefína (1987) (seriál)

Romanticko dobrodružná minisérie, která se v prvních dvou dílech (cca do roku 1800) drží poměrně věrně historie, ve 3. části je už děj velmi zrychlený a zjednodušený, možná by stálo za to zachovat tempo vyprávění a přidat jeden díl. Jsou zde odchylky od reality převážně s cílem zdůraznit Josefíninu roli v různých událostech (naprosto nereálné zobrazení Marie Walewské, Josefínin naznačený vliv na aféru vévody d´Enghien atd.). Nelíbilo se mi ztvárnění korunovace a ten slovní doprovod ("Korunuji..." atd.), to bylo nesmyslné. Z postav vzhledově neodpovídá Junot, Talleyrand (přesto, že Anthony Perkins jeho povahu vystihuje dobře) a Fouché, ostatní představitelé nejsou špatní, zvlášť při srovnání s jinými "vážněji" míněnými napoleonskými filmy. Velmi pěkné ztvárnění atentátu v ulici Saint-Nicaise, i když následné události jsou už zhuštěné (mezi atentátem a popravou vévody d´Enghien uběhly 4 roky, zde to působí jako týden...). Celkově je to ale velmi pěkná podívaná, s hezkou hudbou, kostýmy, reáliemi a se sympatickými hlavními představiteli.

Napoleon (2012) (seriál)

Podle mého názoru velmi zdařilý dokumentární seriál, podrobně a celkem vyčerpávajícím způsobem zachycující celý Napoleonův život. Počítačové animace a schémata bitev jsou zdařilé, 3D postavy "vypravěčů" byly asi ve své době zajímavou technickou vychytávkou, ale dnes už působí podivně strnule a pro dokument samotný jsou vlastně i celkem zbytečné. Pro člověka, který se o danou problematiku zajímá, nepřináší seriál nic zásadně nového či objevného, ale je pěkným podrobným shrnutím a komentáře renomovaných historiků mu dodávají na kvalitě. Pro nezasvěcené je to velmi dobrý a komplexní úvod do problematiky.

Napoleon (2014) (seriál)

Velmi zdařilý 3dílný dokument, u kterého bych vyzvedla hlavně dvě věci. Jednak Andrew Roberts je fundovaným, sympatickým průvodcem, na němž je patrné zaujetí pro danou problematiku a který se snaží o objektivní pohled a vyvrácení různých mýtů a nepravd. A dále je třeba ocenit, že se film natáčel na autentických místech, a to nejen těch nejznámějších (Slavkov, Waterloo), ale i těch méně známých (most u Lodi, místo, kde se nacházel zámek Saint Cloud, interiéry různých pařížských staveb) a hůře dostupných (Borodino, Berezina, Svatá Helena). Myslím, že dokument zaujme laika i poučenějšího diváka.

Napoleon, osud a smrt (2021) (TV film)

Výborný dokument a důstojná připomínka 200. výročí Napoleonova úmrtí. Vystupují zde přední současní francouzští historikové zabývající se danou tematikou, takže komentáře a úvahy jsou fundované a zajímavé. Dokument není prostým životopisem, jakých už existuje řada, ale soustředí se primárně na několik klíčových momentů Napoleonova života, kdy byl bezprostředně konfrontován se smrtí. Zajímavé je výtvarné pojetí, v podstatě prolínačky reálného prostředí a animovaných postav. Jsou to trochu neobvyklé, ale působivé animace. Krásná hudba, soundtrack stojí i za samostatný poslech. Netradiční, ale velmi povedené.

Jeniec Europy (1989)

Málo známý francouzsko-polský film, který se nicméně podle mého názoru velmi pečlivě drží historické reality a je jedním z nejpřesvědčivějších filmových ztvárnění Napoleonova vyhnanství na Svaté Heleně. Prostředí ostrova i samotného Longwoodu je velmi věrohodné, postavy hovoří příslušnými jazyky, dialogy mnohdy přesně odpovídají záznamům v denících a pamětech, herci vesměs dobře vybraní.

Agatha Christie: Zkouška neviny (2018) (seriál)

Oproti předchozí verzi se slečnou Marplovou mi tato připadá slabší. Charaktery i typy jednotlivých postav byly velmi změněny a některé skutečnosti mi připadaly nedořešené (např. dr. Calgary nakonec zůstává v blázinci? proč byl zabit Philip? a koneckonců i co nakonec bude s pachatelem?). Minisérie se nechala vidět, ale znovu už bych se k této verzi asi nevracela. Z herců mi připadala nejlepší Anna Chancellor v roli panovačné matky. Některé flashbacky mi také nedávaly smysl, třeba nejasné vzpomínky týkající se vykachlíkované místnosti ve sklepě. Myslím, že by bylo lépe držet se alespoň přibližně původní předlohy.