• Pohádka

Napoleon (1927)

Tento film je pro mne pozoruhodný jednak tím, že narozdíl od většiny životopisných filmů o Napoleonovi se soustřeďuje velmi podrobně na jeho mládí a končí na počátku prvního italského tažení, jednak na svou dobu fascinujícím technickým zpracováním. Prolínačky, houpající se a různě rozpohybovaná kamera, nadhledy (u některých si nejsem jista, jak je vlastně v té době natočili...), barevné filtry, impozantní masové scény, "širokoúhlý" rozčleněný obraz apod., to vše muselo působit v kině naprosto velkolepě. Ačkoliv je film extrémně dlouhý a některé scény by se zkrátit mohly, jako celek na mne nudně nepůsobil a s ohledem na dobu vzniku a na to, že jde o němý film, byl vlastně i dosti akční. Příběh je oživen různými epizodními postavičkami a nechybí ani humorné scény a různé alegorie (orel, bouře-revoluce), přesto se v hlavním ději celkem drží historické skutečnosti a většina postav vzhledově dost odpovídá. Albert Dieudonné působí opravdu uhrančivě. Líbil se mi i Abel Gance v roli Saint-Justa a také představitel Robespierra. Když člověk uváží, že se jedná o film téměř 100 let starý, je to obdivuhodné dílo a režisér odvedl neskutečnou práci, všechna čest...

Kaštánek (2021) (seriál)

Podle mého názoru průměrná, místy temnější severská detektivka. Nechala se vidět, ale nemyslím, že bych se k ní chtěla časem vrátit. Schéma je také velmi obvyklé, případ z minulosti se prolíná do přítomnosti, hlavní vyšetřovatelka nemá kvůli práci čas na rodinu a vlastně je právě z oddělení na odchodu... Postavy nejsou nesympatické, ale nevidíme tu ani nějaký hlubší pohled do jejich soukromí, který by divákovi umožnil se s nimi více ztotožnit, i když je pravda, že 6 dílů nedává tolik prostoru. V porovnání se skandinávskými seriály typu "De Daag", "Rejseholdet", "Springfloden" apod. je Kaštánek určitě slabší.

Hraběnka Walewská (1937)

Krásný, na svou dobu velice výpravný film propracovaný i pokud jde o početný kompars, výpravu, kostýmy, uniformy a další dobové reálie. Charles Boyer je podle mého názoru vůbec nejlepším filmovým představitelem Napoleona, odpovídá podobou, výškou, postavou, chováním a je velmi charismatický. Greta Garbo není typ herečky, kterou by si člověk pro roli zpočátku nezkušené, idealistické (a 21leté...) Marie představoval, je typově spíše "femme fatale", nicméně překvapivě celkový dojem z jejího výkonu je velmi dobrý. Film se celkem drží historické reality, několik odchylek představuje hlavně idealizace hraběte Walewského, který byl ve skutečnosti jedním z těch, kdo Marii přemlouvali, aby Napoleonovi z politických důvodů vyhověla, dále fakt, že Napoleon o narození Alexandra věděl od počátku, k poslednímu setkání nedošlo v Rochefortu, ale už v Malmaisonu apod. Celkově podle mého názoru jeden z vůbec nejzdařilejších napoleonských filmů.

Smrt na Nilu (2022)

Až velkolepě výpravný film s dechberoucími záběry, kdy kamera různě krouží, noří se do vody a vzápětí zabírá scénu z nadhledu, Abú Simbel i pyramidy působí naprosto realisticky, krásný kolesový parník, kostýmy... Na velkém plátně je to vizuální zážitek. Příběh sám se až na některé úlitby politické korektnosti (nezbytné lesbičky, "obarvení" několika bělošských postav) drží celkem věrně předlohy, ačkoliv místy byl trochu rozvláčnější.  Kenneth Branagh se velmi snaží (francouzský přízvuk apod.), nicméně dělá mnohé věci, které jsou s postavou Poirota podle mne v příkrém rozporu - běhá, střílí, rozněžňuje se nad dávnou láskou... Samotný černobílý úvod byl podle mne celkem zbytečný. Knír se čtyřmi špičkami působí hloupě a směšně. Kvůli kameře a výpravě určitě stálo za to jít do kina, ale až se budu chtít podívat na Smrt na Nilu znovu, zvolím opět verzi s Davidem Suchetem.

Srdce na dlani (2022)

Příjemná, pohodová, nenáročná pohádka pro dospělé. Naprostý relax, u kterého můžete vypnout a přenést se do ideálního světa, kde vše nakonec dobře dopadne. Sympatičtí herci, vše je velmi předvídatelné, ale zároveň oceňuji, že humor není vulgární a film se nevyžívá v trapnostech.

Dexter - Nová krev (2021) (série)

Zakončení původního seriálu mi celkem vyhovovalo, ale přesto jsem se odhodlala se na pokračování podívat. A dá se říci, že mne příběh bavil, snad kromě iritující Debry v roli jakéhosi poměrně hysterického Dexterova "svědomí" nebo "vnitřního hlasu". Postava Harrisona byla zajímavě rozporuplná, prostředí severského městečka vytvářelo dobrou atmosféru, příběh kolem Kurta byl napínavý a vzrušující. Nicméně závěr poslední části mne bohužel dost zklamal, jinak by to bylo i na 4 hvězdičky. Michael C. Hall je pořád fešák, ani se moc nezměnil a hrál to výborně, přesto si nejsem jistá, zda bylo lepší pokračování natočit nebo už příběh nechat takříkajíc spát. Zatím to vidím tak 50:50...

Drž se blízko (2021) (seriál)

Napínavé od začátku do konce, pachatel byl pro mne překvapením. Seriál byl méně překombinovaný než "Stranger" od téhož autora, nakonec do sebe vše zapadlo a hrálo v příběhu svou roli. Solidní detektivka. Děj podle mne odsýpal dobře a roztahaný mi nepřipadal. Detektivové byli velmi sympatičtí. Snad jen ta dvojice psychopatů byla až moc "ujetá".

Waterloo (1970)

Už kvůli naprosto dokonalému ztvárnění bitvy nelze dát méně hvězdiček, protože natočit takto masové scény v době předpočítačové je prostě neuvěřitelné a člověk má opravdu pocit, že vidí skutečnou bitvu. Obrovské masy vojska, stovky koní, děla, výbuchy... Navíc ty pohledy shora, karé, útok kavalerie... Vše působí naprosto realisticky, něco takového už nikdy nikdo nenatočí. Také Christopher Plummer v roli Wellingtona je výborný. Proč tedy nedat 5 hvězdiček? Jednak myslím, že ve velkofilmu tohoto kalibru by měly jednotlivé postavy hovořit příslušnými jazyky. Napoleon obracející se na své vojáky v angličtině působí absurdně. Dále mi naprosto nesedí výkon Roda Steigera. V některých scénách nesnesitelně přehrává (scéna s diktováním dopisů, snídaně před bitvou...), jindy působí, jako by měl v příští minutě usnout. Nejlepší je asi scéna setkání s Neyovými jednotkami po návratu z Elby. Celkově v něm nějak Napoleona nedokážu vidět. V první části filmu chybí také hlubší pozadí událostí, které k bitvě vedly, celé "stodenní císařství" je jaksi vynecháno. Už kvůli samotným bitevním scénám má ale přesto tento film pevné místo v dějinách kinematografie zaručeno.

Napoleon (1960)

Film zachycuje poměrně podrobně období let 1801-1805 a události, které nakonec vyvrcholily bitvou u Slavkova. Vyhne se tak zkratkovitosti, kterou se vyznačují některé filmy, které se snaží postihnout celý Napoleonův život. Oceňuji důkladnost, s kterou je film natočen, jednotlivé scény jsou zalidněny množstvím reálných historických postav, zazní zde řada autentických citátů, reálie i kostýmy jsou propracované, postavy hovoří příslušnými jazyky. Ačkoliv je samotná bitva natočena částečně studiově a pozadí občas vypadá uměle, přesto celkově působí poměrně autenticky a lépe než v některých novějších filmech. Velké množství komparsu i koní dodává scénám na přesvědčivosti. Škoda vynechané scény korunovace, u takto výpravného a pečlivě natočeného filmu bych to nečekala. Osobně mi trvalo poměrně dlouho, než jsem si zvykla na Pierra Mondyho v roli Napoleona. Hraje sice s obrovským nasazením, ale hlavně v první polovině filmu mi vzhledově moc neseděl a chybělo mi u něj určité charisma. Později v samotných scénách z bitvy už působil věrohodněji. Celkově je to podle mne pozoruhodný film, dobře plyne, přes svou délku nenudí  a je historicky poměrně věrně zpracovaný.

Napoléon (1955)

Na svou dobu výpravný film, který dnes již působí místy trochu strnule a zkratkovitě. Tvůrci se pokusili zachytit celý Napoleonův život a zákonitě museli volit, které epizody a události zařadit, které vynechat a které naznačit pomocí doprovodného komentáře. Jedná se tak nakonec vlastně o jednotlivé scény propojené Talleyrandovým vyprávěním. Herecké obsazení je působivé, ovšem mnohé slavné tváře se zde objevují jen v malých roličkách a ne všichni se fyzicky hodí na ztvárnění příslušné osobnosti (hraběnka Walewská je zde příliš stará, Roustam nebyl černoch apod.). Výborné je ale obsazení obou představitelů Napoleona a Raymond Pellegrin je Napoleonovi i fyzicky opravdu podobný, některé záběry působí jako oživlé portréty. Bitevní scény jsou na svou dobu velmi slušné, film tehdy jistě působil velkolepě, dnes je již dosti poznamenán časem. Přesto stojí za vidění.