• Pohádka

Vynález zkázy (1958)

Okouzlující triky, člověk si připadá, jako by někdo rozpohyboval staré pohlednice typu "město X za 100 let". Tento film přímo vyzařuje archaickou atmosféru nadšení a okouzlení technikou ve Verneově době. Když uvážíme podmínky, za nichž vznikl, je to určitě jedinečné a nezaměnitelné dílo, které i v dnešní době rozhodně stojí za zhlédnutí!

Padesát odstínů šedi (2015)

Příjemný oddechový film, který splnil moje očekávání a určitě se na něj po čase ráda podívám znovu. Herci dobře splňují představu z knihy, i když jsem předem měla podle fotek pochyby, byli myslím vybráni dobře. Jamie Dornan působí velmi odlišně od své role v seriálu "The Fall", takže se nesplnila moje obava, že si ho budu s touto rolí psychopatického zabijáka příliš ztotožňovat. Tady na mne působí mladším, chlapečtějším dojmem. Oproti knize Ana chvílemi až příliš koketuje a působí zkušeněji (ale zase uvěřitelněji, protože její nezkušenost v knize byla někdy až přehnaná, pozitivně hodnotím i absenci jejího vnitřního hlasu, který mi v knize docela vadil). Christian ve filmu působí trochu emocionálněji a méně chladně než v knize. Vhodně zvolený, příjemný soundtrack. Docela se těším na další díl.

Upíří deníky (2009) (seriál)

Je mi jasné, že "moderním upírům" mnozí nemohou přijít na jméno, nicméně tenhle seriál mne baví i po šesti sériích a opakovaném shlédnutí, a to se mi v záplavě seriálů rozhodně nestává často. Je zábavný, přiměřeně romantický, někdy napínavý, s herci, na které se dobře dívá a kteří se už evidentně se svými rolemi sžili a působí přesvědčivě. V průběhu let měl svá slabší a silnější období, ale celkově si uchovává dobrý standard a přináší stále nové nápady i postavy. Dobře se při něm bavím a těším se na každý nový díl, takže nemohu jinak než dát plný počet bodů.

Pád (2013) (seriál)

Velmi dobrá napínavá detektivka, po dvou sériích poměrně otevřený konec, který snad slibuje další pokračování. Dobře vykreslená psychologie pachatele. Ono cosi, co mi brání dát plný počet hvězdiček, je jednak méně sugestivní atmosféra ve srovnání se seriály typu The Killing nebo Bron/Broen, jednak až moc očividná snaha tvůrců maximálně využít fyzických předností Gillian Anderson (o kterých jinak není pochyb, opravdu jí to velice sluší a bezesporu umí nosit elegantní oděv i boty, nicméně opravdu je ideální obléci se na ohledání místa činu v terénu jako na recepci či do divadla?). Po 3. sérii - trochu zvláštní zakončení, po objevení se motivu ztráty paměti jsem čekala nějaký působivější a dramatičtější vývoj, tato série se nesla ve skutečně pomalém, zasněném duchu... Řada věcí zůstala jaksi nedořešena (Paulova manželka a syn, předstíral nebo ne?, co se nakonec stalo s Alvarezem? apod.). Atmosféra a herecké výkony na jedničku, detektivní linie už ovšem v této sérii téměř chybí. Tak nějak jsem pořád čekala ještě nějaké překvapení, které ale nepřišlo...

Most (2011) (seriál)

Po dvou sériích hodnotím jako výbornou detektivku s pozoruhodnými hereckými výkony, zvláště Sofia Helin je skvělá a její hlášky nezapomenutelné! Seriál má správnou tajemnou atmosféru, kterou ještě podtrhuje dobře zvolená hudba. Napínavá podívaná. Těším se na další sérii. Po 3. sérii - stále výborný seriál a Sofia Helin čím dál lepší, její postava nabírá nové rozměry. S novým parťákem jsou dobře sehraní a skvěle se doplňují. Škoda odchodu Daga Malmberga, jeho postava patřila k těm nejzajímavějším. Po závěrečné 4. sérii nemohu jinak než zopakovat - vynikající seriál a jedna z nejlepších krimi, které znám. Napětí, zápletka, atmosféra, hudba a herecké výkony - vše na jedničku s hvězdičkou. Bude se mi po tomhle seriálu stýskat, ale skončil důstojně.

Hořící keř (2013) (TV film)

Minisérie velmi dobře vystihuje dobové reálie včetně drobných detailů a předmětů tvořících třeba jen určité pozadí jednotlivých scén. Atmosféra je opravdu působivá. Pozoruhodný je i výborný herecký výkon Táni Pauhofové a zajímavě rozporuplná postava vyšetřovatele v podání Ivana Trojana. Je třeba ocenit i pečlivost, s jakou byly jednotlivé události rekonstruovány. Na druhou stranu však film v podstatě podsouvá divákovi pouze jednu interpretaci této rozporuplné tragédie (tj. jako hrdinského činu) a otázkou motivace nebo myšlenkového pozadí samotného Palacha se už nezabývá. V tom mi připadá ve vztahu k divákovi dosti propagandistický.

Wallander (2008) (seriál)

Jen málokdy se mi stává, abych považovala seriál nebo film za lepší než knihu, ale v případě tohoto seriálu s výborným Kennethem Branaghem v hlavní roli tomu tak je. Jednotlivé příběhy knižní série dostaly v seriálu odlišné pořadí, ale byly odpovídajícím způsobem propojeny událostmi z Wallanderova života. Samotné případy se však poměrně přesně drží knih. Branagh se v roli Wallandera opravdu našel a hraje ji velmi emotivně, podařilo se mu vystihnout postavu obyčejného a velmi lidského detektiva, který je výborným vyšetřovatelem, ale rozhodně ne žádným superhrdinou. Příběhy jsou více zhuštěny a nezahrnují tak několik desetiletí Wallanderova života jako knihy, což ale považuji spíše za pozitivní. Do atmosféry seriálu výborně zapadá i hudba a titulní píseň. Po zhlédnutí všech 4 sérií byla pro mne poslední série nejslabší, hlavně kvůli už přílišné rozvláčnosti a skutečnosti, že detektivní linie dosti ustupuje do pozadí a její místo zaujímá Wallanderův zápas s onemocněním. První 2 série u mne za 5 hvězdiček, 3. série za 4 a 4. série za 3 hvězdičky.

Princezna a písař (2014) (TV film)

Pohádka se evidentně snaží přizpůsobit vkusu současného dětského diváka zvyklého na větší tempo a akčnost, ústřední dvojice však na mne působila poměrně nesourodě. Princezna Moniky Timkové sice vzhledově působila velmi aristokraticky (tváří občas připomínala Lídu Bárovou), chyběla mi ale větší dynamika mezi ní a představitelem Janka, myslím, že protikladnost jejich povah mohla být zdrojem mnohem více vtipných a zajímavých situací. Poměrně dlouhá část líčící společný útěk pro to mohla být dobrou příležitostí, vyzněla ale spíše zdlouhavě. Přesto bych pohádku doporučila ke shlédnutí už kvůli Jiřímu Bartoškovi a Petru Nárožnému, do zlatého fondu se ale nejspíše nezařadí.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Zakončení filmového Hobita bylo pro mne velmi příjemným překvapením. Obávala jsem se rozvláčných bitevních scén, které mi trochu vadily v posledním díle Pána prstenů, film však přes svou délku působil poměrně svižně a nenacházela jsem v něm hluchá místa. Zároveň byla tato část opravdovým hereckým koncertem Richarda Armitage, jehož výkon dal postavě Thorina vznešenost a hloubku a místy zastínil i výborného Martina Freemana. Ačkoliv rozšíření nepříliš obsáhlé knihy do trojdílného filmu mohlo budit obavy ze zásadních změn nebo přílišné rozvláčnosti, nebylo tomu tak a to málo, co bylo zcela přidáno, například postava Tauriel, do děje dobře zapadalo a nijak nenarušovalo ani celkovou atmosféru Tolkienova světa.

MI5 (2002) (seriál)

Překvapilo mne celkově nepříliš vysoké hodnocení tohoto výborného britského seriálu na ČSFD. V průběhu jeho deseti sérií sice došlo ke změně autorů scénáře a k řadě obměn hereckého obsazení, přesto si seriál jako celek udržel po celé toto dlouhé období překvapivě vysokou kvalitu. Za nejlepší považuji série 3-5 a sérii 7, žádný díl ale nepokládám za vyloženě nezdařený. Jednotlivé "týdenní" příběhy nejsou jen napínavé, ale především vždy přinášejí i zajímavá morální dilemata a odrážejí aktuální problémy. Především v prvních sériích byla velmi dobře vystižena ona "nebondovská" a každodenní součást života agentů s jejich vícenásobnou identitou a obtížemi při skloubení práce a osobního života. Postavy jsou velmi dobře propracované a výborně zahrané, pojítkem celého seriálu je nezapomenutelná postava Harryho ve skvělém podání Petera Firtha. Seriál nemá příliš hluchých míst a každou jeho epizodu je možno považovat za ucelené a kvalitní dílko.