dakarin

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 24.2.2019  14:28
    Lukostřelci (2011)

Příjemné překvapení. Korea 17 století. Pomalejší rozjezd. V úvodu filmu přepadnou poklidné venkovské sídlo ve veliké přesile císařští vojáci. Vrhají se na místní osazenstvo ze všech stran, však přesto dokáže hlava rodu ještě dobře instruovat svého syna a poslat ho i s mladší sestrou za důvěryhodným známým. Syn i s malou sestrou uniknou a začnou nový život. Několik let poklidného života v nové rodině - sestra hlavního hrdiny dospěje a vezmi si za muže syna hlavy zdejšího rodu. A tím je příběh připraven k samotné hlavní části a velmi brzy nabude na spádu i zajímavosti. Usedlost je napadena mandžuskými hordami při jejich velikém vpádu do Koree. Začíná vcelku dobře natočený soubor střetů malé skupiny korejských bojovníků včele s naším hrdinou s nepřátelskou přesilou. Děj se stupňuje, střet postupně graduje. V jedné části připomíná Apocalypto Mela Gibsona při pronásledování našeho mladého lukostřelce skupinou elitních bojovníků nepřítele - všimli si i další ;-) Takže dobrá kamera, realisticky natočené souboje, dobrá výprava, zajímavý scénář, trocha romantiky i lidský rozměr, režisér si vás vtáhne do děje a ... šťastný konec :-) Počin stojí za zhlédnutí.

• 7.2.2019  10:36

Jak jsem mohl zapomenout ohodnotit takovou klasiku? Včera jsem se díval na tvorbu pana režiséra Vorlíčka, když přišla zpráva o jeho odchodu a objevil tam tento mnou neohodnocený film. Patří do zlatého období pana režiséra, zvláštní prolnutí pohádkového rozměru s reálným socialismem té doby, ale humorné pojetí a nadsázka notně obrousila hrany. Možná podobným způsobem mnozí zvládali jistou tíhu toho času ;-)

• 6.4.2018  22:31
    Stážista (2015)

Zajímavý film s nestárnoucím Robertem De NIro ve velmi sympatické roli. Vcelku lidský rozměr v potkávání a setkávání všelijakých postaviček, povětšinou pohodová atmosféra, dokonce i záblesky tepla domova a trochu i té potřeby obyčejného lidského tepla. Z mých udělených čtyř hvězdiček je zcela zřejmé, že jsem se na hodnocení některých jevů popletenosti doby znázorněné v tomto filmu zcela povznesl, a to záměrně. Ani zakletá Ella si nevedla tak špatně, i když svoji životní roli v nevšední pohádce nikterak ohrozit nemohla ;-) Zajímavý více než lineární scénář.

• 20.3.2018  21:50

Ne každá bláznivá komedie mi sedne - zde byla míra stupidity a nechutnosti za přijatelnou mezí :-( Toto dílko nemohu doporučit.

• 12.3.2018  21:47

Alexanderovi Paynovi se podařilo hlavního hrdinu vystrašit (ekonomické tlaky), ponížit, okrást o ženu a udělat naprosto neukotvenou popletenou loutkou v rukách kde koho, klaněnícímu se ve zmatku již kde čemu. Vcelku kruté. Podle mě, ve velmi krátkém neformálním popisu typů lásky pronesené mladou disidentkou po milování na jachtě o sobě autor prozradil omylem mnohem více, než by chtěl. Jeho filmy u mě zatím vždy za 2 hvězdy - tedy konstantní zážitek :-(

• 9.3.2018  21:31

Dneska už to byl omyl, Chucka mám rád, ale toto už jsem nedal :-( Plně souhlasím s Kleopatrou, v osmdesátých letech bych tomu dal taky 4 či 5 hvězd. Některé filmy nestárnou, některé trochu a jiné prostě odvál čas. Sorry ...

• 15.2.2018  21:55

Film začíná jako rozverná barevná fraška. Pěkná "malovaná" kamera v Jeruzalémě i v Istanbulu. Ale posléze se posouváme, co posouváme, my přímo jedeme, do naprosto jiného prostředí, však především jiného žánru. Co začínalo vcelku s veselou nadsázkou pozvolna přechází v opravdové bolestné drama. Konec je pojat velmi originálně a je skutečným vrcholem filmu. Ve snímku nabitém hvězdami mě překvapivě nejvíce zaujal Kenneth Branagh, představitel hlavní role (ale i režisér v jedné osobě). Zase trochu jiný Hercule Poirot byl zajímavě pojatý a výkon Kennetha film zceloval a pozvedal. Svižný děj, žádné prostoje ... a když se divák může naladit na danou vlnu, tak potom i filmový zážitek.

• 1.2.2018  20:47

Copak nám to provedli s naším vcelku milým Thorem. Přemalovat do jednostejného (! s lítostí uznávám, že žádaného !) vyznění se dá asi naprosto cokoli. Taková kaše, co dům dal ;-) Barevná prázdnota? Dítě, co chce všechno, co vidí, rodiče koupí, hračky se vyloženě kupí, však dítě si neumí (a asi ani nechce) hrát :-( 84% )-:

• 23.12.2017  21:37

Zajímavě a historicky poctivě natočený film. Více film životopisný než klasický western. Zajímavě a ne zcela tradičně vykreslené jednotlivé postavy a to ne jenom ty hlavní. Inu pozoruhodné dílko od protinožců ;-) Snímek lze zařadit k neméně povedené dvojici předchůdců - a to sice: "Proposition" - 2005 - (74%) a "Pro nic za nic" - 2011 - (53%).

• 15.12.2017  23:05
    Trestanec (2017)

Od Rica Waugha jsem dříve viděl film Práskač. Když jsem si přečetl svůj tehdejší komentář, zjistil jsem, že by se dal použít prakticky beze změny i na tento snímek. Slušné vizuální řemeslo, ale jinak jednoduše béčko :-(

• 29.10.2017  09:22

Vynikající remake filmu z roku 1960. U mě dokonce původní vzor překonává, a to skutečně není příliš častým jevem u nových zpracování kultovních filmů. Vysvětlení je především u reřiséra Antoina Fuqua (Slzy slunce, Equalizér), výborného hereckého obsazení v čele s Denzelem Washingtonem, Chrisem Prattem a Haley Bennettovou a zajímavým příběhem. Delší stopáž potěší a umožní se ještě lépe do příběhu ponořit. Výborně do detailu zpracované, výborně typově obsazené, zábavné inteligentní dialogy a ve výsledku i s pozitivním nádechem naděje do budoucnosti.

• 22.10.2017  22:45

Film sice chvílemi působí prvoplánově, dětsky a naivně, ale má určitě svoje kouzlo. Milý příběh zamilovaného mladého páru je lidsky uchopitelný. Film je veselý a na indickou notu barevný a roztančený. Nádherné záběry z Indie, Anglie i USA. Takový trochu netradiční rodinný oddechový film.

• 9.10.2017  21:51

Je to film pro děti. Krásné záběry z Rakouských Alp. Rakouská kinematografie je podobná německé, je třeba však odečíst více let zpět - to není kritika, jen konstatování. Takže pro děti tak či onak ;-)

• 9.10.2017  08:59
    Překvapení (2015)

Film lze rozdělit na dvě části. Prvních padesátpět minut se režisér pokouší vykreslit jistou atmosféru. Kdo trpělivě vydrží, bude odměněn již svižnější a koukatelnější druhou částí. Závěr je kombinací obou částí s notnou nadsázkou.

• 21.9.2017  10:24

14 mrtvých z deseti expedicí - to je také charakteristika Trou de fer. Slaníž na dno sopky a postupuješ tzv. koridorem, do kterého se postupně vlévají vodopády z okraje vyhaslé sopky. Když tě zastihne déšť, a tím pádem i velká voda, na nevhodném místě, je z toho boj o holý život, ať umíš co umíš. Ti skauti měli každopádně víc štěstí jak rozumu. Ovšem odhodlání, odvahu, vůli a doškrábaná těla jim člověk nemůže upřít. Nádherné záběry méně známých míst.

• 27.8.2017  10:44

Zajímavý svižně ubíhající film ze života obyvatel Texasu. Právě výborné vykreslení postav, jejich reakcí v aktuálních situacích, jejich plány a sny ... to vše je podle mě nejsilnější kredit filmu. Hrdinové nejsou černobílí, mají obyčejné lidské potřeby, touhy, reakce - výborně nadstandardně vykresleno. Do toho jsou zakomponovány i prvky přesahující - táta myslí víc na své kluky než na riziko, chce je vyvést z letité rodinné chudoby, starý ranger si v práci taky počítá spíše jako stařešina rodu daného kraje, než jako formální státní úředník. Série loupeží tvoří pouze spojující linii příběhu. Autor se pokouší vystihnout i něco více o Texasu jako takovém s tím, že Texas jsou v jeho očích hlavně Texasané.

• 31.7.2017  12:41

Pohled Olivera Stonea je dle mého názoru maličko nalevo, on sám potom maličko pacifista a snílek - vše řečeno v dobrém a s jistou úctou k jeho dílu. Se vším se zcela ztotožnit nemohu, ale kvalitou shromážděného materiálu, jeho zatřízením a nebojácnými komentáři posadil laťku dokumentární tvorby aktuálních témat vcelku vysoko. Nijak se netají velmi silnými osobními sympatijemi k panu prezidentu F. D. Rooseveltovi a jeho poradci H. A. Wallacemu. Počáteční díly mi vyzněly spíše historicky, ale v polovině série každý další více a více děsivě. Dospěly-li USA do stavu, kdy uvěřily, že mohou prakticky kdekoli cokoli bez ohledu na kohokoli, je tento samotný fakt hoden kvalitní analýzi. Jedna ze zajímavých informací: v r. 2002 před likvidací Iráku pronesla kongresmanka Barbara Lee: "...útočištěm teroristů Irák až dosud nebyl, opakuji - Irák Saddáma Husajna a Al-Kaidu nic nespojuje a americký lid by měl znát pravdu."

• 28.7.2017  21:52
    Byzantium: The Lost Empire (TV seriál) (1997)

Autorům se především podařilo vykreslit atmosféru a slávu zašlé říše. Nejedná se o důsledně metodicky zpracovaný dokument, ale spíše o jakousi oslavnou báseň na zašlé impérium, kde fakta a unikátní obrazy původních staveb slouží k podtržení a zdůraznění myšlenky. Dokument si Vás vtáhne k sobě a provede částí ne tolik známé historie. Hned v prvním díle je nádherně až plasticky zachycen a popsán přesun slávy z Říma do Konstantinopole v pátém století, kdy je dobytý Řím na kolenou a Nový Řím ve zlatě a hojnosti...

• 24.7.2017  10:48

Velmi dynamický pohled na WWII během celého dokumentu. Výborný nápad s využitím grafiky při přesunu mezi jednotlivými místy bojů. Snímek se snaží projít všechny hlavní milníky tohoto světového konfliktu, ale důraz je jednoznačně zaměřen na své, tedy americké voje - tedy vše z amerického pohledu. To zde není míněno jako záporná kritika, ale pouze jako obecný fakt.

• 22.7.2017  16:42

Vynikající, vynikající, vynikající. Chce se mi použít anglické slovo "amazing", neboť asi nejlépe vystihuje můj dojem z dokumentu ;-) Nikdy dříve jsem neviděl takovýto ucelený a kvalitní snímek o poválečném socialistickém Rumunsku. Zajímavé rozhovory, super archivní záběry v celku hojném počtu. Jak to Ben Lewis udělal, jak si to vše sehnal a s čí pomocí pochopil a vystihl dobovou atmosféru, to nevím, ale mohu jen ocenit. V 86ém jsme Rumunsko projížděli cestou k moři a zpět... a že se dá jet (!!!) pro svou rozlohu. Opravdu všude hesla, v obchodech 2 druhy konzerv a prázdné regály. Lidé v dokumentu mluvili velice zajímavě, ani dávno po změně neměli potřebu k nějaké příliš jednostranné a jedovaté kritice. Teprve nyní, po tak dlouhé době, mi některé poznatky srozumitelně zapadly do celkového obrazu.

• 20.7.2017  15:01
    Cesty po bojištích (TV seriál) (2013)

Je zajímavé vidět známé, již vícekrát kvalitně popsané události čistě z italského pohledu. Popis válečných akcí víceméně odpovídá dřívějším pracím především anglických a ruských historiků. Přidaná hodnota je pro mě ovšem živý popis ústupu italských armád od Stalingradu a vcelku velmi dobře zakomponovaná svědectví přímých aktérů daných událostí v rámci celé série. Autoři měli italské vojáky opravdu všude za své, jejich utrpení jako by prožívali s nimi zcela výlučně ostatních. Podobně i úhel pohledu dovolil zcela otevřeně popsat jinde mlžený fakt, že po ústupu Němců od Monte Cassina znásilnili Maročané všechny ženy v přilehlém městečku, vdané i svobodné...

• 23.6.2017  07:04

Velmi reálně vykreslena atmosféra bolavé země, výborné herecké obsazení, velmi citlivá a nadaná ruka režiséra. Zde nejen velmi silný lidský rozměr sám o sobě, ale navíc v silném spojení s hovořící zemí, drsnou hornatou krajinou. Film má tu sílu vás zajmout a prostoupit - přitom nepoužívá uměle přepjaté účelové prostředky k zábavnému šokování, jak velí doba. Fernando Aranoa sice jako Španěl těchto dnů řeší sociální témata víceméně povinně, ale přesto určitě alespon v tomto filmu vystupuje z řady. Není to ani prostoduchá agitka, ani nějaké samoúčelné pocitové blouznění - je zde něco pravdivého a to hovoří naléhavou řečí. Určitě stojí za vidění...

• 21.6.2017  08:51

Silové zásahy silných hráčů probíhají na mnoha rovinách různými prostředky. Vcelku jsem názoru, že jeden rozměr je téměř dokumentárně poodhalen. Nehraji real počítačové bojové hry, ale zahlédl jsem samozřejmě nejednu ukázku - kamera na helmě vojáka ve snímku byla chvílemi opravdu prakticky totožná s grafikou her (!). Jenom si všichni přejeme, aby si ti hodní a špatní nepletli role příliš často...

• 8.5.2017  09:16

Lidsky velmi silný a zároveń zvláštně jemný film. Výborně a s nadhledem zpracován dotyk různých kultur, neskutečně reálně vykreslena atmosféra dané doby. Američan s Francouzem se již zase nedomluví a Angličan se na to s jistým despektem a pohrdáním musí dívat - jak to dopadlo (téměř) všichni víme :-( Pohledem z jiné strany vidíme i neskutečně zdařile vykreslenou lidskou křehkost některých místních lidí. Klobouk dolů ;-)

• 7.5.2017  19:10

Moje nejhorší hodnocení u režiséra Sydney Pollacka i herců Barbary Streisand a Roberta Redforda :-( Film mi jednoduše nesednul, to se může snadno stát ;-)

• 25.4.2017  21:41

Herci nebyli špatní, ale toto nemohli zachránit :( Něčím mi to připomíná "Příběhy obyčejného šílenství" ):

• 24.4.2017  17:11

Nádherná kamera, překrásné scenérie. Natáčecím týmům všechna čest ;-) Jinak ovšem znalostí skutečné historie se autor trápí pramálo a kulturní tendence si vykresluje čistě účelově k obrazu svému. V nejlepším úmyslu se snaží sloužit své představě o lepším světě. Obávám se, že realitu značně míjí, ale to není ani první, ani poslední :(

• 23.4.2017  10:44

Kvalitní řemeslná práce, ale k velké škodě více "Hra o trůny" než "Pán prstenů". Jinak ovšem silné kafe...

• 21.4.2017  21:37

Podle mě velmi těžké téma. Zase jsem po čase trošku v menšině se svým hodnocením :-( Film je uveden jako Komedie/Drama/Romantický - to mi nesedí, přesnější bych viděl Psychologický/Drama - to by bylo blíže pravdě. Ty umělecké duše ve světě nesvětě jsou často rozervané, zranitelné - tedy to napojení na nezralou bezbranou popletenou osobnost je vcelku zajímavý nápad. Kdoví kde a kdy k tomuto tématu autoři přišli ;-)

• 20.4.2017  11:16

Režisér Richard Attenborough se s oblibou pouští do různých velikánů (Chaplin, Gándhí), zřejmě si trochu věří na tato ambiciózní témata ;-) Se C.S.Lewisem má dokonce i jistou znalost obdobného "anglického" akademického prostředí. Po zhlédnutí snímku se ovšem obávám, že to vždy nestačí :( Anthony Hopkins je mimořádný herec, ale naprosto v jiném duchovním prostředí ukotvená osobnost - vidím ho mnohem raději v "Instiktu", to je on, tam je skutečně zlatý...

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17