Warcraft: První střet (2016)

Kvalitní řemeslná práce, ale k velké škodě více "Hra o trůny" než "Pán prstenů". Jinak ovšem silné kafe...

Dívka na mostě (1999)

Podle mě velmi těžké téma. Zase jsem po čase trošku v menšině se svým hodnocením :-( Film je uveden jako Komedie/Drama/Romantický - to mi nesedí, přesnější bych viděl Psychologický/Drama - to by bylo blíže pravdě. Ty umělecké duše ve světě nesvětě jsou často rozervané, zranitelné - tedy to napojení na nezralou bezbranou popletenou osobnost je vcelku zajímavý nápad. Kdoví kde a kdy k tomuto tématu autoři přišli ;-)

Krajina stínů (1993)

Režisér Richard Attenborough se s oblibou pouští do různých velikánů (Chaplin, Gándhí), zřejmě si trochu věří na tato ambiciózní témata ;-) Se C.S.Lewisem má dokonce i jistou znalost obdobného "anglického" akademického prostředí. Po zhlédnutí snímku se ovšem obávám, že to vždy nestačí :( Anthony Hopkins je mimořádný herec, ale naprosto v jiném duchovním prostředí ukotvená osobnost - vidím ho mnohem raději v "Instiktu", to je on, tam je skutečně zlatý...

Půlnoc v Paříži (2011)

Konverzační trochu únavná "allenovská" fraška na pozadí artových snímků Paříže. Allen si především řeší svůj svět. Sondy do umělecké intelektuání společnosti o něm možná prozrazují více, než by sám chtěl, ale je v tom poctivý - co žije, to ztvárňuje ... a odezvu našel. Svět Woody Allena je hodně jiný mého, ovšem jeho Kasandřin sen (aktuálně 71%) ode mě má 4 hvězdy - tedy nadprůměr ;-)

Vzpoura údolí (2014)

Nádherné Yosemity a fundovaně vyprávěný příběh jejich posledních 50ti let. Dokument s lidskou, kulturní, geografickou i historickou hodnotou. Spousta velmi zajímavých informací, rozhovorů a také archivních záběrů. Dech beroucí záběry lezců na stěnách - jako byste tam byli s nima. Autoři se tématu chopili s nadhledem a objektivně. Jste pozváni na důvěrnou cestu za unikátní historií StoneMasters - snímek vás vtáhne do děje. Stojí za vidění ;-)

Návštěvníci 3: Revoluce (2016)

Nelehko uvěřit, že se jedná stále o stejného režiséra jako u Návštěvníků 1993. To by bylo zajímavé pojmenovat, co se vlastně stalo. Velmi zdařilý rámec, byť poničený předchozími dvěma pokračováními, podle mě nebyl zcela bez šance. Ovšem vtipná zdařilost vyváženě pozičního i konverzačního humoru je nahrazena vpodstatě divadelní fraškou s velmi prostým vtipem cílícím na velmi prostého diváka. Na druhou stranu je notoricky známo, že není snadné navázat úspěšnou sérii - to se počítá na kusy ;-)

Útěk do Mexika (1994)

Především výnikající scénář - Walter Hill dělal již jeden zdařilý Útěk v 1972 pro Steva McQueena. Tedy tak dlouho udržet zajímavý příběh vcelku smysluplně se nevidí příliš často. Vícerozměrný snímek přechází přes vícero žánrů, silné herecké obsazení, dobrá kamera ... nemá nijakou mimořádnou slabinu, a tak u mě celkem vysoké hodnocení filmařského kumštu. Dvě silně ztvárněná ponížení jakoby sem ani nepatřila, ale příběh je ustál a byl jimi v obou případech zrychlen zamýšleným směrem.

Přijde letos Ježíšek? (2013)

Bylo to žensky zasněné a jemné jak od Sofie Coppola, právě pro předvánoční čas mi to krásně sedlo ;-) Nenásilnost, smířlivost a nehrocení snad ani nejsou záměrně a uměle podsouvané (jak doba žádá), ale Lenka Kny tady vcelku přirozeně vypovídá o svém ženském vidění světa, které může krásně doplnit to mužské :-)

Tři muži na zabití (1980)

Trochu nostalgie z Francie. Styl i vůně sladkých 80desátých let, Delon v jednom ze svých nejlepších filmů. Jednoduchá zápletka, rychlý spád, sympatický hlavní hrdina, nádherná kamera, sladká Francie, dobré dějové obraty a ... pro tuto francouzskou vlnu typický smutný konec (jakoby snaha o reálnost). Pro lehce starší střední generaci vzpomínka na mládí. Zavzpomínejme na chvilku ;-)

Chyťte ho! (1995)

Trochu více upovídané a překombinované, postupně se film ovšem dostává do záběhu. Tedy zpočátku pouze všelijak pospojované jednotlivé scény a gagy postupně přerůstají v přijatelně smysluplný příběh. Stylizace do kultu obdivování hollywoodské produkce pro mě teda nevyzněla nejšťastněji - spíše trochu uměle. Nicměně se u o rok mladšího bratříčka Pulp Fiction podle mě aspoň trošičku přece jenom pobavíte... několik dějových zvratů v závěru osvěží ;-)