Beznadějný trouba (2011)

... pokus o nového Biga Lebowského se ne tak zcela zdařil :-( I Big jel na hraně, možná doba to posouvá mimo můj záběr, ale toto dílo mě již zcela míjí :-( za sebe určitě nedoporučuji )-:

Bolševikova slabina (2003)

Při sledování tohoto snímku se mi vynořily podobné pocitové vjemy z jiných španělských filmů - jakási dětská křehkost vnímámí a také vždy nějaký strašný čin či konec. Muži středního věku se nedaří vyzrávat a pokojně směřovat do pozice v souladu se svým věkem, ale podléhá nabízející se možnosti, plnit se trochou rozkoše v setkávání se s krásou mládí. Trošku je to omluveno jeho krizí vztahů a jistým rozměrem snění, tvářícím se nevinně - to se potom přece dá chápat nebo být aspoň na vážkách - hlavně nebýt příliš tvrdý soudce v tom jemném vánku. Jedná se o popis hluboké hodnotové krize ve španělské společnosti nebo si umělci jen hrají na svém písečku - popř. hovoří o svých touhách a cílech? Nevím, ale asi si dám trochu pozor na tyto fiškusi ;-)

Wilsonov (2015) odpad!

... tak komentáře nelhaly :-( Ani herecká elita toto vytáhnout nemohla. Na dětský začátek navazuje záměrná hrubost a sprostota - na koho toto může zabrat? S poezií snímku "Tajemství hradu v Karpatech", natožpak filmu "Adéla ještě nevečeřela" to nemá samozřejmě nic společného :-( PS: na hercích bych mnoho "viny" nehledal, opravdu pouze snad, že přikývli :-( v dobré viře )-:

Humr (2015) odpad!

Vše by vysvětlilo, jaké měl Yorgos dětství, čím žije a čemu věří :-(

Noční běžec (2015)

Učebnicově čistá ukázka, že i když vezmeme všechny osvědčené motivy a hereckou elitu, může to v ne zcela správných rukách vyjít téměř nazmar :-( Hlavní slabinou filmu je režisér Collet-Serra. Nic osobního - podle mě bude mít ještě možnost natočit něco vzletného, ale když zůstane ve svých kolejích, nic extra se taky neděje ;-) Perfektní opis: 1/ typ unaveného profíka, kterého probudíme 2/ kontrast starý život zatížený nepravostí kontra nový život hledající lepší cesty 3/ dva staří přátelé v nové nečekané pozici 4/ mafián se všemi zdroji proti osamělému 5/ jedna hektická noc, co vše rozčísne. Isherwood tady trefně hovoří o filmovém řemesle a to je určitě výstižné pro jistou část tvorby - řemeslo je určitě základ, ale ne každému je dovoleno na něm něco vykouzlit ;-)

Převozník (1970)

Čistá práce. Realistické, nadčasové a nápadité. Výborní herci, perfektní typový výběr. Mistrně udržované napětí. Geniální poslední tah osadníků, kterým doslova převezou zlotřilou bandu. Na závěr nechybí ani oběť jednoho kladného hrdiny, jakoby prvek jistého vykoupení za život druhých... Dělal to mistr svého oboru ;-)

Princezna ze mlejna (1994)

Pohádka s neskutečně kouzelnou atmosférou :-) Důvěrně blízká provoněná krajina okrášlená lidmi, nádherný mlýn, zajímavě realizované pohádkové bytosti, milá mlynářova dcerka, sympatický mladík a tak dále a tak dále... Mnohé srdce se dotýkající, citově velmi silné scény, více než jen pohádkové, podmalované dokonale pohádkovou Krkoškovou hudbou ;-) U Trošky jsem ohodnotil ještě tři filmy vysoko - dvě pohádky a "Slunce, seno, jahody", což je, de facto, taky trochu pohádka. Kameňáky a Babí vřesky mě ovšem zcela míjejí...

Advokátní kancelář (2013)

Pozdrav ze 70tých let, dětský humor v italském stylu, nic neřeší, nic řešit nechtějí, jen si tak trochu hrají. Film se zcela minul časem, ale ani těch 40let zpátky by ho na výsluní nevyneslo :-( je mnoho filmů té doby, které pobaví i potěší ještě i dnes ;-)

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

Jednušky dávám jen velmi zřídka, tady je opravdu zasloužená - za oplzlost a vulgárnost již evidentně za hranicí. Ničí lidské vnímání a otevírá brány, jež je dobré ponechati zavřené...

Chladnokrevný (2012)

Až naturalisticky kruté a přímočaré, ale precizně zrežírované. Příběh není plochý, více dějových linií (3 základní) se daří autorovi dobře vyvažovat, a tak více rovin i v zamrzlé zatuhlé krajině není svázáno do nudného předvídatelného trápení - stále aktivně překvapuje a drží jisté tempo. V jednom komentáři jsem četl, že snímek je plný klišé - já to ovšem vidím i z druhé strany: působí to realisticky právě proto, že mnohé momenty nám něco připomínají ať už z našeho nebo z (našeho) filmového světa ;-)