• Romantický

Čas strávený v Quchi (2013)

Osobní účast na festivalu mi sice nevyšla, ale inspiroval jsem se a shlédnul tento dětský snímek. Místo konání okouzlí nádhernou přírodou, dědeček je docela tvrďák a dětičky, jak jinak, dosti zábavné. Jenže narozdíl třebas od thajského Fan chan či korejského Ahobsal insaeng tento snímek nedokáže příliš oslovit, zábavností či emočně zůstává dosti nevýrazný a jen tak bez většího zaujetí proběhl kolem mne. 65%

Du beonjjae sarang (2007)

Tohle má jeden obrovský nedostatek - spíše než o korejský se jedná o snímek americký, se všemi neduhy co k tomu patří, takže mé hodnocení nemůže vypadat jinak - během sledování jsem si stihl pročíst městský zpravodaj, připravil věci na kolo, kontroloval z okna počasí, nějaká ta svačinka apod., ale rozhodně způsob zpracování daného tématu šel naprosto mimo mne.

Fan chan (2003)

Veselá komedie s příměsí romantiky o dětských rošťárnách, problémech, dilematech (kluci vs. holky) a samozřejmě první lásce, Noi Nah byla opravdu roztomilá :-) Hudba provázející celý snímek všemu dávala tu správnou pohodovou a zábavnou atmosféru, "závodní" závěr pak připravil solidní doják.

Inu no eiga (2005)

Muzikálový a dosti prdlý úvod není vážně vypovídající o tom, kam se snímek bude ubírat. V hlavních rolích zde vystupují samozřejmě pejsánci (zejména ten s jménem Porgy) a poté klučina Yamada jež se v dospělosti živí tvorbou psích reklam. Film ale přináší více samostatných příběhů na téma psích i lidských lásek či dokonce překladače psí řeči :-) Všechny příběhy poskytují milou a převážně zábavnou formou pohodovou rodinnou podívanou o silném poutu mezi člověkem a jeho nejlepším přítelem. Kapitolou sama pro sebe je pak závěrečná a od ostatních příběhů zcela oddělená i charakterově naprosto odlišná epizoda o pejskovi Marimo a holčičce (slečně) jménem Mika – těchto závěrečných 10 minut s neskutečně působivou hudbou mne dokázalo položit doslova na lopatky, nádherné zpracování, tohle samotné je minimálně na 5*, absolutně mne to dostalo. No a jako bonus se zde konečně objeví kočka jménem Aoi – ač tu má opravdu hodně hodně málo prostoru, i tak dokonale v té scéně předvede své herecké kvality i půvab. Titulková skladba jen umocňuje silný prožitek ze shlédnutého snímku. 87%

Poslouchej (2009)

Milý, zábavný a díky používání znakové řeči rovněž dost neobvyklý a velmi tichý snímek o mladé lásce a nějakých těch starostech i radostech. Ač zápletka je malinko slabší, hlavní hrdina je ale sympaťák a ty dvě překrásné a miloučké dívky snad ani netřeba komentovat, těm by podlehnul asi každý :-) Střední pasáž filmu sice postrádala náboj a měla uvadající tempo, ale začátek i konec poskytují pohodovou a milou podívanou včetně patřičné dávky emocí. 75%

Útěk do divočiny (2007)

Ano, pochopil jsem hlavní téma, ovšem způsob podání byl naprosto nezajímavý a často brutálně nelogický, tudíž vydržel jsem až do konce jen a jen díky té krásné přírodě. 45%

Ija monogatari: Okuno hito (2013)

Postarší muž žijící a farmařící v horách najde po nehodě automobilu přeživší děťátko a rozhodne se ho vychovat jako svou vnučku. Haruna vyroste do půvabné středoškolačky a žije spokojeně se svým "dědečkem". Do oblasti přijíždí chlápek z Tokya, který se rozhodne zde žít a farmařit, což mu zcela upřímně příliš nejde :-) A tak máme možnost sledovat osudy těchto i jiných jedinců, boj s přemnoženou zvěří (co baští jejich úrodu) či protesty místních proti stavbě tunelu jehož existence bude mít za následek poničení přírody v důsledku nárůstu turismu. Mám-li to shrnout, jde o tichý dramatický snímek o lidech, přírodě a trochu i ekologii - bohužel nemohu konstatovat, že by byl z mého pohledu zajímavý, ač příroda je zde opravdu nádherná.

Hwaseongeuro gan sanai (2003)

Tedy nechybělo málo a plácnul jsem tam o hvězdičku méně, dlouho mne tak korejský snímek nezklamal. Námět by nebyl vůbec špatný, ale celé je to jaksi nepropracované, jednotlivé úseky filmu naprosto neprovázané (náhlé skoky v čase), působí to tak nějak rozsekaně, nepřirozeně, bez nápaditosti a po emoční stránce mne veškeré ty okolnosti naprosto minuly, zejména závěr mi přišel hodně hloupý, přímo z něho cítím ten kalkul vymáčknout z nás nějakou tu slzu navíc, bez ohledu na logiku celé záležitosti. Většinu filmu jsem se bohužel relativně nudil, pokukoval po hodinách, vylézajícím sluníčku venku a říkal si: „Kdy už bude konec, abych mohl vyrazit na to kolo“. 55%

Průšviháři (2008)

Cha Tae-hyeon je na tyto role přímo stvořený a zde měl k dispozici i velmi kvalitní protějšek, takže o zábavu bylo vážně postaráno. A jak dobře poznamenal Jirka, ta nečekaná návštěva udělala nejen v jeho krásném bytečku pořádný rozvrat :-) Ale s komediální stránkou věci by si snímek po celou dobu nevystačil, takže věci se pochopitelně začnou kapánek komplikovat a dojde i na dost působivé a dojemné scénky vyplývající z okolností. Sečteno a podtrženo, velmi příjemný film s kvalitním obsazením, jen u toho není radno příliš přemýšlet, mnohému se prostě nedá věřit, mimo jiné třebas Cha Tae-hyeon na dědečka úplně nevypadá :-)

Z makové hůrky (2011)

I na druhé shlédnutí zůstává můj názor nezměněný - pěkný, poutavý a zábavný příběh jehož kvalita se v průběhu sledování neustále zvyšuje a vtahuje diváka více a více, na milou a dojemnou romanci zbylo prostoru víc než dost. Oproti tomu místní klubovna je vážně překrásně kouzelný bordel a její obyvatelé jsou ze značné části dokonalí pošuci :-) Animace občas nabízí opravdu krásné záběry a scenérie, studio Ghibli se prostě nezapře. Hudba ukazuje dvě stránky - ta instrumentální mne absolutně neoslovila (mistr Hisaishi to vážně není), ale zpívané skladby se velmi zdařily. Přes veškeré kvality tu ale chybí to něco nepopsatelného - to Goro nenabídne, Hayao je přecijen o trochu vyšší liga. 85%