• Thriller

Táta šampión (2009)

Souhlas s jojineckem, "malý nenápadný film, ktorého genialitu vidím asi len ja". Takže vlastně nesouhlas, když jsme dva. 89%

Další hroznej pátek (2002)

Super negerská nonstop-párty s ukecanými rádobygangstery, přiskřípnutýma koulema a žhavýma čoko-buchtama. 88%

Portrét šílenství (2005)

Pozoruhodný film jak z psychologického (Edmondovy difúzní exhaltované monology), tak i z filozofického hlediska (finální rozhovor v base se spoluvězněm). Pro klasického konzumenta je nepříliš srozumitelný, jelikož postrádá běžná klišé jako zřetelný vnější děj, etický apel, tzv. inteligence (nevím jak u vás, ale u mě se pojmy šílenství a inteligentní jednání spíše vylučují), šťastný nebo smutný konec. Těmito nedostatky se však snímek a hlavně ústřední postava stávají realističtějšími co do proklamovaného portrétu, protože ten není ani černý ani bílý, nýbrž veskrze prozaický a pro standardně trénovaného diváka nejasný a tudíž nudný. To je taky důvodem jeho nedoceněnosti. Může zarazit kratší stopáž, ale ta je opět jen důsledkem absence dalšího klišé, a to zbytečné vaty mezi jednotlivými akty. Osobně vnímám Edmonda jako průkopnický počin, jehož obsahová hloubka i formální kvalita mnohým bohužel uniká. A přes všechno opomíjení i křivdu ve zdejším hodnocení se na ČT již dočkal nejedné reprízy v původním znění. 92%

Nebezpečně výbušná trhavina (2006)

Já ty Dány miluju. Ať to natočí jeden Jensen, druhý Jensen, ať tam hraje Thomsen, Kaas či Mikkelsen, tak stále je to jedna perla vedle druhé. Vždycky si směle a s velkým očekáváním od nich něco pustím a nepochybuji, že se budu bavit, neděsím se předem trpkého zklamání. Ten vtip, ta lehkost hereckého, režijního i scenáristického bytí se jen tak nevidí. Oni mají vše, co bych v našich současných filmech asi hledal marně, a proto to ani nehledám. Proč taky, když jsem našel konečně tu pravou, tj. dánskou tvorbu poslední dekády. A přitom zrovna zde je tak banální námět a k tomu hrstka herců, která hraje furt dokola v téměř každém dánském filmu... Ale když mi vyčaruje na tváři úsměv i taková klišé kravina, kdy Kaas jede v ušatce na golfovém vozíku, něco pokřikuje a následně sejme značku, pak to už hraničí s filmovým zázrakem. Točte dál, hoši, je jedno co, ale hlavně už točte! 84% Ty pouhé 4 hvězdy jsou důsledkem toho, že hodnotím v kontextu s nepřekonatelnými "jablky". ... Ne, ne. Já prostě těch pět musím dát, už pro klid svědomí.

Mr. Brooks (2007)

Zaráží mě, jak jsem mohl léta přehlížet Costnerův úžasný herecký minimalismus. V roli chladnokrevného a disciplinovaného vraha vám nedopřeje ani jediné nadbytečné gesto. Z jeho behaviorální úspornosti by si mohl vzít příklad leckterý psychopat. Kam se hrabe Hopkinsův Hannibal. Třeba vám teď Brooks zrovna stojí za zády, nebo s bohorovnou trpělivostí mrzne v postranní uličce, hodinu, dvě, tři... Třeba jej míjíte každý den, ale všimnete si jej až tehdy, kdy on sám vám dá znamení. Paralyzování hrůzou z neodkladné smrti se však nezmůžete na sebemenší odpor. William Hurt alias Brooksův imaginární přítel Marshall Costnerovi přinejmenším zdatně sekunduje. Po vynikajícím výkonu v Dějinách násilí opět září jako decentní a stylově slizký psychopat. 88%

Bean 1: Úžasná dobrodružství pana Beana (1991) (video kompilace)

Mé první setkání s Beanem na Silvestra bylo zjevením. Opravdu si nevzpomínám, že bych se někdy předtím, anebo potom u něčeho takto svíjel smíchy. Možná by bylo smutné, kdyby byla předchozí věta pravdivá, jistě jsem se v životě nasmál dost, ale tento nesmírně silný zážitek si stále pamatuji jako absolutní vrchol televizní zábavy. 100%

Sůl nad zlato (1982)

Díky té hudbě jsem málem celý film proplakal. Kolikpak mi asi bylo?

Aligátor (1980)

Jeden z mých prvních horrorů. Nostalgická záležitost. Některé scény mám vypálené natrvalo v nervovém systému. 90%

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Film o zákeřném zbabělci a zákeřném "hrdinovi", přesto nestraní ani jednomu. Nesnáším rozvláčné filmy, ale miluji zbabělce, lůzry a vůbec všechen odpad vaší společnosti. Affleckův výkon je navíc vrcholem herectví. Magický film. 94%