• Hudební

Světlo mezi oceány (2016)

Příjemný film, který zvolna plyne, ale diváka nenudí. Ačkoli je děj docela snadno předem odhadnutelný, i tak se každý rád podívá na scény s krásnými přírodními scenériemi. Jednání jednotlivých postav lze snadno pochopit a vžít se do jejich mysli. Příběh určitě zanechá stopu v duši, je hluboký a zoufale smutný.

Ztracen v džungli (2017)

Nic zvláštního, vlastně jen věci a události, které se dají od tohoto filmu očekávat. Pro našince je hlavním tahákem exotická příroda a dobrodružství, které hned tak ve střední Evropě nezažijeme. Ačkoli se jedná o dramatický příběh na základě skutečné události, autoři bohužel nevtáhnou diváka do děje tak, jak by bylo záhodno, a proto celý film vyznívá jako příjemná podívaná na jeden večer, ke které není důvod se vracet. A to je škoda.

Polda (2016) (seriál)

Podprůměrná česká krimi, na kterou nemá smysl plýtvat časem. Matásek je výborný, ale scénář a vůbec celá tvůrčí skupina za moc nestojí. Psáno i natočeno velmi kostrbatě, neuměle. Škoda času.

Aquarius (2016)

Zajímavý film, který se zvolna odvíjí a postupem času představuje další a další zákoutí duše a epizody životního příběhu hlavní hrdinky. A hlavně její boj o starý dům, na kterém má vyrůst nový developerský projekt. Konec je docela drsný, ale přesně v jejím stylu, takže nepřekvapí. Výborná záležitost, na kterou má smysl se podívat.

Toni Erdmann (2016)

Hodně, hodně zvláštní film. Alespoň já jsem to tak vnímal. Zprvu jsem nevěděl, co si mám myslet. Je to komedie, je to drama? Má smysl se vůbec na to dívat, o čem to vlastně je? Ale nějaký hlubší podtext jsem v tom cítil už od začátku a ten mě donutil vydržet. S příchodem podivínského Toniho se vše změnilo a začalo to dávat smysl. Žádná komedie, žádné drama, ani nic jiného. Kritika současné společnosti, moderního uspěchaného života, bez citů a bez soucitu. Navíc velmi hluboké, hodně intimní, magnetické. Výborný silný zážitek, který budu muset asi ještě chvilku vstřebávat a popřemýšlet o všem, co chtěli autoři tímto filmem říct. Přiznávám, že jsem to nečekal.

Válka o planetu opic (2017)

Mohl bych zopakovat komentář ke dvěma předchozím filmům této série o tom, že se jedná o výborně natočený akční film pro široké masy diváků. Stále je na co se dívat, neustále se něco děje. Efekty jsou dokonalé, divák ani chvíli nepochybuje, že se dívá na skutečné opice. Možná příliš jednoduše přímočaré, ale funguje. Ačkoli jsem kritizoval druhý díl za to, že se v něm vlastně jen pořád bojuje, tak toto pokračování sice nese v názvu slovo válka, ale jedná se spíše o klidnější, rozvláčnější vypravování. Možná chvílemi až moc pomalé. Ale pořád je to kvalitní zábava. 3+

Pěkně blbě (2017)

K oslavným recenzím se rozhodně nepřidám. Mně tenhle film vůbec neoslovil, snad jen nezapomenutelnou neskutečnou nudou, kterou jsem během něho prožíval a pořád se díval na hodinky, kdy už bude konec. Jenže se to vleklo až moc rychle. Trapná komedie, která nebyla vůbec vtipná, křečovité dialogy, o záhadné nemoci ani nemluvím, to už bylo na mě příliš. Slibovaná romantika nikde. A že hlavní hrdina byl Pákistánec, tak kvůli tomu si rozhodně nezaslouží ani bodík navíc.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Příjemný špionský filmeček. Nic extra složitého, ani nic výjimečně povedeného. Jen se na to dobře dívá a divák si u toho odpočine. Ačkoli mi Charlize Theron do téhle role moc nesedla, tak ten nesoulad ještě nebyl moc okatý a dal se vydržet. Mimochodem, pro pamětníky velmi dobrý soundtrack...

Smrtihlav (2017)

Na film jsem se docela těšil. První polovina se mi líbila, po nesmělém úvodu se to docela rozjelo. Neváhal bych ocenit čtyřmi hvězdičkami. Pak bohužel přišel zásadní zlom a vlastně zcela jiný film. Další ztvárnění atentátu na Heydricha, tentokrát ale nejhorší možné. Bez jakékoli atmosféry, tempa, představení jednotlivých postav. Jen chaos na plátně, ve kterém se neznalý historických událostí nemůže vyznat. Otázka je, jestli se v tom vůbec má někdo vyznat. Československá hymna zpívaná v originále, to se musí ocenit, ne však s tak silným přízvukem. Cesta parašutistů ku Praze vypadá jako zimní přechod Alp. Lidice jsou líbeznou vesničkou v horském údolíčku. Prostě zásadní neznalost reálií. Hromady zabitých Němců při přestřelce v kostele a dojemný závěr, který nad tímto diváckým utrpením udělal definitivní tečku. Tohle opravdu ne. Příště se dívat jen do půlky a pak vypnout. Zbytek je opravdu průšvih, za který by se tvůrci měli stydět.