Arctic: Ledové peklo (2018)

Survival z ranku tých realistickejších, vsádzajúcich na fyzično. Stavbou deja a zakončením veľmi podobný s All Is Lost, ale menej zážitkový a predvídateľnejší. Mikkelsen bravúrny.

Rytmická sekce (2020)

Márny pokus o artovejšie pojatý revenge thriller. Premenu hlavnej hrdinky z drogovo závislej trosky v pomstychtivú mašinu podáva príliš skratkovito a naivne. Následnú honbu za pomstou zas klišovito, bez akejkoľvek zápletkovej inovácie a opäť naivne. Blake Lively hrá snaživo, ale vôbec sa sem nehodí. Law je obsadený trefnejšie, ale jeho o dosť zaujímavejšia postava má minimum priestoru. Akčných scén je poskromne a ich choreografia dych nevyrazí. Zaujme len autonaháňačka snímaná z predného sedadla. Celkovo slabota.

Ad Astra (2019)

Pekná sci-fi s myšlienkou a úchvatným audiovizuálnym spracovaním, ale s pokrivkávajúcim scenárom. Ten obsahuje až príliš veľa lacným akčných odbočiek, ktoré rozprávanie nijak neobohacujú a slúžia len ako ústupok pre masy, a hlavne ukážkovo zbytočný voiceover. Zrovna toto je typ filmu, ktorý by mal nechať diváka premýšľať a nie všetko otrocky vysvetľovať. Koniec morálne veľmi pochybný (situácia s tromi astronautmi). Pitt opäť výborný.

Ďábel (2020)

Nevierohodne poprepletaný zlepenec osudov tucta postáv, ktorý pôsobí ako zostrih tých najkrutejších momentov z podstatne košatejšej predlohy. Po hodine a pol je to násilie už otupné a nemá patričný efekt. Knižnosť materiálu podporuje aj voiceover, nahovorený samotným autorom predlohy, ktorý nám vysvetlí každý zvrat, pocit i myšlienku postáv. Zbytočne doslovné. Preferujem filmy, ktoré nútia diváka nad dianím premýšľať. Najviac sa mi pozdával Skarsgardov úvod. Je plynulý, dejovo najzaujímavejší a ponúka najsilnejší herecký výkon filmu. Po presune k iným postavám už je rozprávanie kostrbaté a príliš útržkovité, ale aj tu sú oporou herci. A vôbec, v celom filme nenájdete slabo zahranú úlohu, fakt je tu množstvo vďačných hereckých príležitostí. 3*

Experiment Belko (2016)

Z celkového pohľadu profesionálnejšie spracované než námetovo veľmi podobný Mayhem, serióznejšie a tým pádom oveľa menej zábavné. Takéto "choré" nápady potrebujú osobitejší režijný dotyk.

Artemis Fowl (2020)

Najrutinnejšie sfilmovanie najprefláknutejších fantasy motívov od Eragona. Branagh by sa mal vrátiť ku Shakespearovi, tu si kazí renomé.

Stín (2018)

Komornejšie poňatý,, vizuálne striedmejší, do atmosferickej šedi ponorený Zhang. Až na pár scén čisto interiérový. Scenár mi prišiel prekombinovaný, podanie ústredného komplotu veľmi naivné. Tradične tu nechýba množstvo spomalených, gravitáciou opovrhujúcich súbojov, ázijsky prehrotené herectvo a palácové intrigy, ale emocionálne film nestrhne. Nepatrí to k Zhangovým najlepším, ale je to osobitejšie a režijne zapálenejšie než jeho predchádzajúci, oveľa komerčnejší počin.

Pavučina snů (2003)

Nedivím sa, že všeobecne uznávaný a oceňovaný režisér Kasdan, celých 9 rokov po tomto fiasku nič nenatočil. Neuveriteľne bizarná, zmätená, odfláknuto vyrozprávaná adaptácia, ktorá pôsobí ako hrubý zostrih 6-dielnej minisérie. Mizerné triky, najhoršie stvárnenie mimozemskej rasy široko ďaleko a šialené výkony dua Lewis-Wahlberg v druhej polovici z toho robia vďačný študijný materiál pre obdivovateľov zlých áčkových filmov. Pritom z prvej polhodiny je cítiť fajnová kingovská atmosféra, rovnako ako kvalitná predloha z netradičnej stavby deja.

21 mostů (2019)

Chutná, priamočiara žánrovka, bez odbočiek a zastávok. Na umenie sa tu nehrá, po krátkom úvode sa ide hneď na vec, vďaka čomu si film drží solídne tempo až do finále. Len zbežne načrtnuté postavy, sú hrané kvalitnými, áčkovými hercami. Obzvlášť charizmatickí sú Simmons a Kitsch, ale ani Boseman sa pri nich nestratil. Nočný Manhattan je ich príbehu atmosferickou kulisou. Akcia fantastická, realistická, prehľadná, jej zážitkový level je maximálny, dokonca mi miestami pripomínala žánrových veteránov Manna a Berga. 4*

Hořící Mississippi (1988)

Tematicky stále veľmi relevantný, majstrovsky zrežírovaný thriller. Scenáristicky síce jednoduchší, ale emocionálne silný, angažujúci, obsahujúci peknú vedľajšiu dejovú linku náklonnosti medzi Hackmanovým drsným polišom a manželkou rasistického zástupcu šerifa Frances McDormand, ktorá v závere nenápadne vysvetlí, prečo tam tí ľudia, aj napriek hrozným pomerom, zostávajú žiť. Typovo presný casting, skvele obsadení "tí dobrí" a ešte lepšie "tí zlí". Po právu oceňovaná kamera. Čo túto klasickú krimi v mojich očiach ponižuje, je chabá interakcia medzi Hackmanom a Defoem ústiaca v nedostatočné prekreslenie ich postupne sa menciaceho vzťahu. Najskôr jeden druhého nemusia, potom sa tolerujú a nakoniec ťahajú za jeden povraz, ale film tento vývoj vôbec nezobrazuje. Vina bude na strane scenára, Parker má predsa s psychológiou postáv bohaté skúsenosti.