Noví mutanti (2020)

Smutné vidieť, kam to "X-men univerzum" dopracovalo. Vizuálne, herecky i dejovo to pôsobí ako pilot sci-fi seriálu pre tínedžerov od Netflixu.

Láska a příšery (2020)

Zábavná, skrz-naskrz teen hovadina s dostatkom kvalitne spravených monštier, sympatickým obsadením a dravým tempom. Že je to okopírovaná šablóna Zombielandu, bez jediného sviežeho nápadu alebo prekvapivého zvratu, cieľovej skupine pravdepodobne vadiť nebude.

Po zavírací době (1985)

Odpočinkový Scorsese. Čiernohumorná komédia s jemne depresívnym nádychom, diabolsky gradovaná do nepredvídateľného, absurdného finále. Vtipná plejáda pošahaných miniroličiek, sympatický hlavný hrdina smoliar, až femme fattalovsky očarujúca Rosanna Arquette. Najvtipnejšou scénou je jednoznačne "vražda za oknom", najšokujúcejšou tá s liekmi. Neprávom zapadnutá scorseseovka.

Nejhorší obavy (2002)

Onen toľko prepieraný, šokujúci zvrat v polovici minutáže je motorom tohto filmu. Radikálne zmení smer, tempo i náladu rozprávania. Z ničím výnimočného, schematického špionážneho thrilleru o honbe na teroristov urobí zimomriavkovú konverzačnú drámu o tých najťažších možných rozhodnutiach a boji s časom. Od tohto momentu je to brilantný film. Ako najväčšia slabina na mňa paradoxne pôsobí charakterovo prázdna, strnulá postava Jacka Ryana. A ani Affleck mi do nej príliš nesedel. Zvyšok obsadenia super, obzvlášť Ciarán Hinds. Najlepšou scénou sú záverečné kontrastné prestrihy medzi zúčtovaním s vinníkmi a podpisovaním mierovej zmluvy, podmaľované prekrásnou opernou áriou Nessun Dorma.

Dravé ryby (1983)

Prázdnota, nízka životná úroveň, každodenný stereotyp a apatia, neschopnosť s tým čokoľvek urobiť, újsť alebo zabojovať. Coppola to vystihol dobre. Síce takmer bezdejovo, nejaký vývin nastane až ku koncu, ale podstatu sa mu podľa mňa zachytiť podarilo. Finálne vyústenie ma emocionálne minulo, ale musím oceniť jeho myšlienkový podtext. Atmosféra pôsobivá, čb kamera oku lahodiaca.

Až na Měsíc (2020)

Emocionálne a tématicky silný animák, vhodný aj pre dospelého diváka. Hlavná hrdinka veľmi sympatická, pesničky znesiteľné. Nebyť tých podivných dejových WTF momentov v druhej tretine išiel by som aj na 4*.

Město na kopci - Série 1 (2019) (série)

Z menšej časti chladná procedurálka poukazujúca na prehnitosť tamojšieho policajného/súdneho systému, z tej väčšej, lepšej, emocionálna sonda do rodinných životov postáv z oboch stranách barikády. Rozbeh je pomalší, ale v druhej polovici už to šľape parádne. Inšpirácie The Wire viditeľné od prvej scény, ale tu sa pohybujeme v trochu nižšej lige. Wire bol celistvejší, komplexnejší a ešte o kus realistickejší. Tu sem-tam zaťahajú za uší prehnane strojené dialógy apod. Herci fajn, hlavne Bacon, ale jeho postava na mňa v zopár momentoch pôsobila až karikaturisticky prehnane.

Výjimeční přátelé (2019)

Unavene pôsobiaca a náladovo podivne nepríjemná dráma. Najzaujímavejším prvkom je jej občasné štylizovanie do kulís bábkového mestečka. Rozhodne som očakával silnejšie herecké výkony. Rhys je slušný, Hanks nevhodne obsadený a málo využitý. Najväčší problém vidím v tom, že priateľstvo ich postáv tú avizovanú hĺbku len predstiera. Neveril som mu. Jeho build-up je nedostatočný, pani režisérka a scenáristi mu nevenujú dostatok priestoru. Pritom malo byť motorom filmu, spúšťačom zmien, ktoré nastali v živote Rhysovej postavy.

Smrtící ticho (2020)

Miliónty z rady šablónovitých thrillerov o sériovom vrahovi. Žiadny prekvapivý zvrat, či originálny nápad, ale ani vyslovene hlúpa scéna, alebo nelogický moment. Tentokrát zaujme aspoň prostredie horských lesov a charizmatický Coster-Waldau. P.S.: Možný SPOILER! Identitu vraha som síce neodhadol, ale nepríjemne ma zaskočilo, že scenár nám túto postavu, pred jej odhalením, ukáže len v jednej niekoľko sekundovej scéne. Chcel som vidieť viac.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Survival z ranku tých realistickejších, vsádzajúcich na fyzično. Stavbou deja a zakončením veľmi podobný s All Is Lost, ale menej zážitkový a predvídateľnejší. Mikkelsen bravúrny.