Muž bez stínu (2000)

Až na Verhoevenovu povestnú záľubu v explicitnom násilí a erotike sa jedná o jemne amorálny, remeselne solídny hollywoodsky thriller so štandartnými povinnými zvratmi a béčkovo pofidérnym vyvrcholením. Špeciálne ocenenie si tu zaslúžia len trikári, tí jediní sa svojej práci venovali naplno! 3*

Reminiscence (2021)

Noirové sci-fi s romantickým srdcom, zaujímavým námetom a triviálnou detektívnou linkou. Pnutie medzi Jackmanom a zmyselnou Rebeccou si zaslúžilo výraznejšiu zápletku. 3*

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

V strašení stále funkčné, atmosfericky efektné a s osviežujúcim scenáristickým odklonom k detektívke s flashbackovou štruktúrou, ale už po tretíkrát sa jedná o tú istú formulku, "bezpečný" horor pre mainstreamového diváka, v ktorom viete, že sa nikomu dôležitému nič nestane, pretože si to tvorcovia nemôžu dovoliť. Nádejná záporáčka si zaslúžila viac priestoru. 3*

Cesta za smířením (2021)

Tarantinovsky odľahčená, čiernohumorná thrillerová bomba. Na Wirkolu prekvapivo umiernená aj v gore, aj v krutosti, formálne jednoduchšia, zábavná skôr nepredvídateľnosťou scenára a šialenou gradáciou. Typologicky skvelý casting, opäť ma potešila moja obľúbená Noomi Rapace, tentokrát s blond prelivom, ale jasne najlepší je tu otec hlavného hrdinu, ktorý má na svedomí najvtipnejšiu (útek z domova), najbrutálnejšiu (kosačka) i najdojemnejšiu (húpačka) scénu.

Viník (2021)

O triedu slabšia, americky afektovaná kópia dánskeho originálu s obrúsenými hranami (zjemnenie dejových liniek s bábätkom a s parťákom). Čiže presne to, čo som očakával už od oznámenia remaku. Gyllenhaal dobrý, ale Jakob Cedergren bol lepší. 3*

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Pekne napísaná látka kĺbiaca do jedného funkčného celku drámu o vine a odpustení, úvahu o viere a náboženskom fanatizme  a tradičnú hororovú historku pripomínajúcu istú kingovku. Hororovo nie príliš plodná, pomaly budovaná miniséria, u ktorej je z každej zložky cítiť, že ide o režisérov srdcový projekt. Tá drobnokresba charakterov, narastajúce napätie z neodvratného stretu racionálneho rozumu a zaslepenej viery, rozumné dávkovanie stopáže pre monštrum, ktoré v plnej kráse uvidíme až v záverečnom dieli... vysoká škola seriálovej réžie a scenáristiky. Skvelý Hamish Linklater ako pomýlený kňaz, desivá Samantha Sloyan odkazujúca na najodpornejších "ľudských" kingovských záporákov. Záver piateho dielu emocionálny aj zimomriavkový vrchol, top seriálový moment tohto roku.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Rozbeh je strhujúci a napätie gradujúce ďalšími hrami, ktoré protagonisti podstupujú, si drží vysokú úroveň dobré dve tretiny celkovej stopáže, ale čím bližšie sme koncu, tým hlúpejší ten seriál je. Primitívne satirické vsuvky, pokusy o sociálny presah bijúce sa s efektnými súťažnými úlohami, zvraty robiace diery v deji, rozpačitý dodatok "o rok neskôr", to všetko svedčí o nezvládnutom scenáristickom konštrukte. Režijná, atmosferická a herecká ázijská inakosť tomu dodávajú grády, ale v zásade ide len o "exotickejšiu Očistu".

Můj bratranec Vinny (1992)

Roztomilá komédia s kvalitným, inteligentným scenárom a perfektne obsadenou ústrednou dvojicou. Práve sympatie dua Pesci - Tomei, ako aj chémia medzi nimi, sú hlavným dôvodom úspechu tohto filmu. 4*

Pomsta (2021)

Dejová kostra The Protége je to najohranejšie klišé, aké sa dá v akčných revenge thrilleroch nájsť. Navyše operuje s naozaj hlúpymi a spomaľujúcimi dejovými zvratmi, ktoré nás v druhej polovici odďalujú od záverečného akčného inferna, ktoré s napätím očakávame a ktoré nakoniec nedostaneme. Našťastie režisér Campbell akciu vždycky točiť vedel a tu to opäť dokazuje. Prestrelky aj kontaktné súboje sú podané oldschoolovo, prehľadne, Maggie Q je v nich rovnako obratná a uveriteľná, ako je sexi vo večerných šatách. Obsadenie Michaela Keatona do úlohy jej protipólu rozporuplné. Herecky to zvláda bravúrne, ale na tento typ postáv už nesedí vekovo. Ich spoločná scéna v reštaurácií je najlepším momentom filmu. Hlavný záporák nevýrazný aj motiváciou aj hereckým predstaviteľom. Posledný záber by som strihol o dve sekundy skôr. 3*

Poslední výstřel (2021)

Eastwoodovka s Neesonom. Pomalá, komorná dráma o starom pardálovi na sklonku života, ktorý sa rozhodne zatnúť zuby a spraviť poslednú správnu vec. Akčné scény sú len dve a veľmi krátke. Väčšinu stopáže sa tu len jazdí v pickupe a ústredné duo si buduje vzťah. Neeson je Ok, chlapec tiež, len záporáci mohli byť prepracovanejší a obsadení typologicky výraznejšími ksichtami. 3*