The Work of Director Mark Romanek (2005) (video kompilace)

Práce Marka Romaneka je zárukou kvality, a přestože skutečně výrazných děl tu tolik není, standardně kvalitní práci se zajímavými nápady odvede vždy. Mezi ty nejlepší patří Madonna - Bedtime Story, výpravný, výtvarně propracovaný surrealistický klip připomínající ty nejlepší věci od Bjork (však také Bjork tuto skladbu pro Madonnu napsala). Další výrazná věc je Nine Inch Nails - Closer, bizarní, saudkovsky zatuchlý klip s hnijícími kusy masa, "plnočelnou nahotou" a ukřižovanou opicí, což asi armáda cenzorů MTV nevydýchala, pročež jsem tento klip viděl poprvé až teď. U NIN ještě zůstaneme, předělávku jejich skladby Hurt natočil těsně před svou smrtí Johnny Cash a z jeho verze jde mráz po zádech i díky Romanekově klipu důmyslně kombinujícímu archivní a nové záběry. A ať už si myslíte o Michaelu a Janet Jacksonových cokoli, jejich klip Scream je stále v Guinnesovce jako nejdražší klip všech dob (7 mil. USD) a ze studijních důvodů byste ho vidět měli (vypnutý zvuk je ale nutností!). Další výrazné klipy jsou: Red Hot Chili Peppers - Can´t Stop (inspirovaný "minutovými sochami" Erwina Wurma), Mick Jagger - God Gave Me Everything (natočený kompletně s kamerami připevněnými na tělech účinkujících), Fiona Apple - Criminal (krásně erotické video), Audioslave - Cochise (s tak gigantickým ohňostrojem, že natáčení zapříčinilo stovky naštvaných telefonátů vůkolbydlících) a Sonic Youth - Little Trouble Girl (nesonicovsky líbezná písnička s malou plešatou holčičkou převlečenou za mimozemšťana). Beck, R.E.M. a No Doubt mají ale lepší klipy než jsou zde přítomné Devil´s Haircut resp. Strange Currencies resp. Hella Good od Romaneka. Plus spousta komentářů a zajímavý dokument. Viz také: Michel Gondry, Spike Jonze, Chris Cunningham, Stephane Sednaoui, Jonathan Glazer, Anton Corbijn

The Work of Director Anton Corbijn (2005) (video kompilace)

Kolekce Antona Corbijna je sice co do objemu nejnabitější (jen klipy trvají dvě hodiny, a komentáře a dokumenty další dvě), ale zaujala mě z celé série asi nejméně. Corbijn je v prvé řadě fotograf, a tomu přizpůsobuje i svoje klipy: nepříliš efektní, spíš náladové, atmosferické, zádumčivé, často černobílé. To souvisí i s hudbou, která je doprovází - Corbijn působí v branži už od počátku 80. let a jméno si udělal na tehdy populární vlně novoromantických kapel jako Joy Division, Echo nad the Bunnymen, Propaganda a především Depeche Mode, od kterých zde najdete pět kousků, v čele s bezpochyby nejslavnějším Enjoy the Silence s monarchou toulajícím se po odlehlých koutech světa s rozkládacím lehátkem a užívajícím si ticha. Nirvana - Heart-Shaped Box je režisérův další všeobecně známý klip, který se však svou ujetostí a křiklavými barvami režisérově tvorbě trochu vymyká. Z dalších známějších interpretů je tu třeba Metallica - Hero of the Day a Mama Said, Nick Cave - Straight to You a U2 - One a Electrical Storm (milovníci Samanthy Mortonové nechť zbystří). Viz také: Michel Gondry, Spike Jonze, Chris Cunningham, Stéphane Sednaoui, Mark Romanek, Jonathan Glazer.

The Work of Director Jonathan Glazer (2005) (video kompilace)

Glazerova kolekce je sice co do počtu klipů poměrně střídmá, ale co do jejich kvality je naopak jedna z nejlepších. Už jenom klip U.N.K.L.E. - Rabbit in your Headlights (s hostujícím Thomem Yorkem), neuvěřitelně sugestivní a depresivní dílko s chlapíkem, který kráčí tunelem, mumlá si v deliriu, a naráží do něj jedno auto za druhým, ale on vždycky vstane a jde dál, bude jednou patřit do zlatého fondu. Co kecám, už tam je. Dále si užijete dvou klipů od Radiohead - Street Spirit (s důmyslnými hrátkami se zrychlujícm a zpomalujícím se obrazem) a neméně zdařilé Karma Police. Klip Richarda Ashcrofta - A Song for the Lovers je zvláštní tím, že je v něm na dlouhé desítky vteřin vypnutý zvuk (prý proto, aby na věčně uřvané MTV byl aspoň občas svatý klid:) Velice intimní je klip Into my Arms, kde Nick Cave napůl utopený ve tmě zpívá o Bohu a lásce a do toho prostřihy na plačící lidi. Na konci Cave pohladí plačící ženu po tváři a ta se utiší. Magické. Samotný Nick Cave prý tento klip bůhvíproč nemá rád. Posledními do sbírky jsou notně ujetí Massive Attack - Karmacoma, Jamiroquai - Virtual Insanity (efektní klip s "jezdící" podlahou) a Blur - The Universal. Dále zde najdete množství Glazerových reklam (v jedné si zahrál i Samuel L. Jackson), ukázky z filmů Sexy Bestie a Zrození a rozhovory s jejich hereckými představiteli. Viz také: Michel Gondry, Spike Jonze, Chris Cunningham, Stéphane Sednaoui, Mark Romanek, Anton Corbijn.

The Work of Director Stéphane Sednaoui (2005) (video kompilace)

Další z předních klipových rvůrců Stéphane Sednaoui se taktéž dočkal vydařené kompilace. Jeho práce se vyznačuje psychedelickou atmosférou a výrazným líčením (či spíše nátěrem) účinkujících. Je tu třeba Bjork - Big Time Sensuality se zpěvačkou skotačící na voze šinoucím se ulicemi Manhattanu. Ve dvou verzích. Nebo ještě krásnější snový klip Bjork - Possibly Maybe, s nádherným výtvarným pojetím, fosforeskujícími barvami a s Bjork smyslně olizující meloun. Překvapením byl pro mě dosud neznámý klip Mirwaise - Disco Science s gejšami vystřelujícími z ňader laserové projektily. Režisérově práci se svou pozitivní atmosférou trochu vymyká slavný klip Alanis Morissette - Ironic, kde si zahrála čtyřroli. Alternativní dětská verze zde bohužel není. Z dalších známějších věcí je tu např. Garbage - Queer, Red Hot Chili Peppers - Give It Away a Scar Tissue, R.E.M. - Lotus, Massive Attack - Sly, U2 - Discothéque (přiznám se, tento klip jsem nikdy neměl rád) a tři klipy od depkaře Trickyho. Ty nejlepší věci se ale skrývají pod položkou "short films". Kromě alternativního animovaného klipu Bjork - Army of Me (který se plně vyrovná tomu regulérnímu od Michela Gondryho) je tu i krátké, velice efektní a dráždivé video "Acqua Natasa" s dívkou vznášející se v hlubině v povlávajících šatech. A jeden zábavný rozhovor s tvůrcem. Viz také: Michel Gondry, Spike Jonze, Chris Cunningham, Mark Romanek, Jonathan Glazer, Anton Corbijn.

Red Hot Chili Peppers živě v Slane Castle (2003) (koncert)

Nářezový koncert, na kterém zazněly za doprovodu stotisícového davu všechny hity RHCP (a že jich bylo!) a s majestátním irským hradem Slane v pozadí. Efektní je i kamera se spoustou "bullet time" záběrů - ty asi nebyly natočeny živě (tak rychle asi žádný kameraman neběhá), ale dodělány dodatečně, ale i tak jde o věc, kterou běžně na koncertních záznamech nevidíte. Tohle DVD mě definitivně přesvědčilo, že v červnu (i přes poněkud nadstandardní cenu) nesmím v Sazce chybět. Fly away on my Zephyr... EDIT 2022: tehdy jsem považoval 1350 Kč za nadstandardní cenu, LOL

Qiu Ju da guan si (1992)

Zhangův ústupek režimu a celkově na jeho poměry podprůměrný film.

Devět písní (2004)

Rogue neposlouchejte, písně od Primal Scream, Black Rebel Motorcycle Club, Dandy Warhols nebo Michaela Nymana přece nemůžou být průměrné. Ani s tím "péčkem" to není tak žhavé, je natočeno něžně a v dobrém slova smyslu obyčejně. Michael Winterbottom si zaslouží body za odvahu, téma ohlédnutí za vztahem dvou lidí dokázal uchopit mnohem zajímavěji než třeba Francois Ozon v 5x2. A film má příjemnou stopáž (kdyby se jmenoval třeba jen "12 Songs", už bych musel jít s hodnocením dolů).

Proposition (2005)

Drsný western od protinožců z pera Nicka Cavea. Kdo má v oblibě Caveovy zhudebněné básně, bude se při sledování filmu cítit jako doma, protože jde vlastně o další "mordýřskou baladu", ale v podobě celovečerního filmu. Režisér John Hillcoat, který má na svědomí 80% všech Caveových klipů, dokazuje, že si umí poradit i s delší stopáží. A samozřejmě takový film ani nemůže nemít výbornou hudbu (opět Nick spolu s členem Bad Seeds Warrenem Ellisem).

Rabbits (2002)

Znamenitý sitcom, který u nás v televizi bůhvíproč nikdy neběžel, přestože je ještě lepší než Ženatý se závazky. Hlavou rodiny je Jack, kterého hraje Scott Coffey - úžasný herec. Jak vejde na jeviště - potlesk. Ani nemusí nic říkat. Skvěle mu sekunduje Naomi Wattsová v roli Suzie. Toto je pro Naomi životní, zádsadní role, ale oscarová Akademie ji zcela nepochopitelně upřednostnila v 21 gramech. Třetím do party je Laura Harringová coby Jane. Každá z osmi epizod vám zvedne náladu, dialogy srší vtipem, a veselou hudbu si budete prozpěvovat celý den......Tak a teď vážně:) Je to prostě Lynch, jak ho máme rádi. Divný, ponurý, skvělý.

Sbohem, modrý ptáčku (1999)

Můj první faerský film. Faerské ostrovy jsou nádherné a chtěl bych tam bydlet, ale děj tohoto filmu jen skáče od jedné epizody k druhé, aniž by mě nějak strhnul a aniž bych si vypěstoval nějaké sympatie k hlavním hrdinkám (v šíleném "goth" make-upu). Patrioty potěší, že i na Faerských ostrovech se jezdí Škodou 120.