Suspiria (1977)

Strašidelný horor si představuju trochu jinak, především bez lajdáckých chyb jako je nepřirozeně světlá, skoro až oranžová krev nebo evidentně obyčejný hladký drát ve scéně, kdy je hrdinka "pořezána" v klubku "ostnatých" drátů.

Šťastné chvíle (2000)

Zhaova bezcharakterní snoubenka se chce zbavit své nevlastní dcery, 18-leté slepé dívky Wu, a tak Zhaa přinutí, ať ji zaměstná jako masérku ve svém hotelu Happy Times. Problém je v tom, že žádný hotel Happy Times neexistuje, Zhao pracuje ve fabrice a hotel si vymyslel, aby udělal na svou nastávající dojem. Proto Zhao uprostřed fabriky vybuduje falešný masážní salón a doufá, že slepá Wu nic nepozná..... Zhang Yimou si zřejmě vzal oddechový čas a natočil film ze současnosti, a to dokonce komedii. A povedlo se mu to. Ale nečekejte žádné třeskuté gagy, jde spíše o smutnou komedii, jakou byl třeba německý Good Bye Lenin (zápletky těchto filmů toho mají ostatně i trochu společného). A závěr filmu už je komických prvků zbaven úplně, je prostý, smutný, ale o to působivější.

The Work of Director Spike Jonze (2003) (video kompilace)

Kolekce klipů a dokumentů Spikea Jonze. Narozdíl od Gondryho velkolepých mozaik jsou Jonzeovy klipy velmi levné, postavené na nějakém originálním nápadu. Z těch zajímavějších vybírám: Wax-California - Hořící muž utíká na autobus, aniž by mu kdokoli z kolemjdoucích věnoval pozornost. Velice úsměvný kousek. Weezer-Buddy Holly - Populární klip vypadající jako z nějakého sitcomu z 50. let. Beastie Boys-Sabotage - Populární klip vypadající jako z nějakého krimiseriálu z 70. let. Natočeno během skutečného silničního provozu. Zde je ve verzi nezmrzačené cenzurními zásahy MTV. Daft Punk-Da Funk - Další legrační kousek o chodícím psovi s nohou v sádře a magneťákem. Fatboy Slim-Praise You - Jakési domácí video zachycující skupinu amatérských tanečníků v obchodním domě. Dinosaur Jr.-Feel the Pain - Dva chlápci hrají golf v ulicích Manhattanu a mlátí lidi golfovýma holema. Fatboy Slim-Weapon of Choice - Další populární kus s Christopherem Walkenem tančícím a poletujícím v hotelové lobby. Chemical Brothers-Elektrobank - Gymnastický závod, kde právě absolvuje své vystoupení Sofia Coppola (!). Musím uznat, že je fakt dobrá (a její dublérka taky:) Bjork-It´s Oh So QuietSkvělé muzikálové číslo. Předzvěst Tance v temnotách.______________Bohužel dokumenty na druhé straně disku nejsou moc zajímavé, uvítal bych místo nich víc klipů. viz také: Chris Cunningham, Michel Gondry, Stéphane Sednaoui, Mark Romanek, Jonathan Glazer, Anton Corbijn.

Velká žranice (1973)

Promiňte, ale tenhle film je jedna velká nuda a dost fádně zrežírovaná. Podobenství? Ne, jen otřepaná rádobyprovokace. Vysvětlete mi, co je na tom tak šokujícího nebo nechutného. Nějaká ta nahá ženská přece nemohla nikoho šokovat ani v roce 1973.

Džuon (2000)

Konečně nějaký asijský horor, u kterého jsem se bál! Hodně působivé "lekačky" a sympaticky krátká stopáž. Výrazně lepší než Ringu.

Příběhy obyčejného šílenství (2005)

Petr Zelenka se vrátil (po mnou nepříliš oblíbeném Roku ďábla) k tomu, co umí nejlíp, tj. k absurdní komedii s bonmoty, které mají šanci zlidovět. Pro milovníky Samotářů nutnost. Horký kandidát na České lvy. (Hru jsem neviděl)

Dravci (1999)

Hodně originální, ale místy poněkud zmatený a celkově trochu nevyrovnaný thriller. Vhodné pro milovníky Vysokých Tater, kanibalismu a Michaela Nymana (jen díky jeho hudbě jsem přidal čtvrtou hvězdičku - btw..pomáhal mu s ní Damon Albarn z Blur) Stejné prvky naleznete i ve filmu Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec. (tedy až na ty Tatry:)

Topení po číslech (1988)

Jedna z mnoha podivností od slavného obrazového architekta a intelektuálního gymnasty Petera Greenawaye (nedivím se, že se to všichni bojí komentovat). V pitoreskním příběhu o ženách topících své neschopné manžely najdeme všechny tradiční greenawayovské motivy jako hezké výtvarné řešení dekorací, úmyslně nepřirozeně pronášené repliky, nahá mužská i ženská těla, bizarní cynický humor a krásnou Nymanovu hudbu. Navíc se při sledování filmu naučíte hrát mnoho zábavných společenských her, které si pak můžete zahrát se svými přáteli (namátkou: "Hra na ovce a příliv", "Velká smrtící hra", "Katův kriket" nebo "Hra na oběšení", jejíž vítěz je zároveň poražený a výrok rozhodčího je vždy konečný.......). A milovníci hry "Kde je Waldo?" mohou při sledování filmu hrát hru "Hledej čísla od 1 do 100!"

Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (1989)

Peter Greenaway tentokát uvařil opravdu vydatnou gastronomickou lahůdku. Výkon Michaela Gambona (zloděje) je k sežrání (kdyby se nemastné neslané Akademii nedělalo špatně od žaludku ze silně kořeněných filmových porcí s ratingem NC-17, musela by jeho gurmánský výkon náležitě ocenit). Také Alan Howard (milenec) chutná skvěle, navíc je na plátně pečený vařený. Nymanova ústřední skladba "Memorial" je taky žrádlo. Celý film jsem spořádal na posezení a chci nášup! Všem hladovějícím filmovým labužníkům doporučuji (ale vegetariáni ať raději nejprve opatrně okoštují, nemuseli by hlavní chod strávit).

Janghwa, hongryeon (2003)

Problém tohoto jinak docela hezkého filmečku je, že mi nepřišel moc strašidelný (lekl jsem se všehovšudy jednou), což je u hororového filmu dost podstatná závada:(