Sedmnáct zastavení jara (1973) (seriál)

Stierlitz dlouho upřeně hleděl na hvězdičku. Poté dlouho upřeně hleděl na druhou hvězdičku. "Dvě hvězdičky," pomyslel si Stierlitz.

Paparazzi (2004)

Mírně nadprůměrný thriller. Ale na to, že ho natočil kadeřník, je to vynikající.

Casshern: První samuraj nového věku (2004)

Z tohoto filmu mám podobný pocit zmaru jako druhdy z Final Fantasy. Vizuálně naprosto úchvatné, ale co je to platné, když režisérovi zcela chybí cit pro vyprávění příběhu. Takhle jsem jen sledoval 140 minut dlouhou animaci z počítačové hry, aniž by mi byla dána možnost si ji zahrát.

Roboti (2005)

Dosud nejhorší 3D animovaný film, a to jsem z těch hlavních viděl všechny (UPDATE 2007: od doby, kdy jsem psal tento koment, se objevily i mnohem horší). Příběh je stoprvá variace na omleté téma, vtipy jsou většinou slabé a často spočívají v tom, že někdo někam padá nebo někomu upadne končetina. Děti se asi budou bavit, ale pro dospělé to může být utrpení. Dabing tomu taky neprospěl, ale zde je stejně chyba už v originálu. Radši jděte od kováříčka ke kováři a pusťte si znova cokoliv od Pixaru.

Nikdo nesmí chybět (1999)

Sledovat naivní pokusy třináctileté suplentky (jejíž pedagogické schopnosti jsou ještě o něco horší než u soudružek, které si pamatuji z gymplu) o vypátrání ztraceného žáka je velice úsměvné až dojemné. Takže citlivky i cynikové se rozhodně nudit nebudou. Film bych doporučil i všem, kdo s oblibou nadávají na stav českého školství - to čínské je na tom ještě hůře (ale zase ne o moc). Zajímavostí je, že všechny (!) role ztvárnili neherci, neherečky a neherčata, většinou i stejných jmen a profesí jako jejich postavy.

Divoká planeta (1973)

No ne!:) Francouzsko-český animovaný psychedelický sci-fi film natočený ve studiu Jiřího Trnky. A skvělý. Postavy a výtvarné zpracování je opravdu bizarní, stejně tak hudba ve stylu raných Pink Floyd.

Ghost in the Shell 2: Innocence (2004)

S příběhem jsem si sice ani tentokrát zrovna netykal, ale narozdíl od prvního dílu je zde aspoň na co koukat. A že je OPRAVDU na co! Vizuálně nejnadupanější anime, co jsem kdy viděl.

The Work of Director Chris Cunningham (2003) (video kompilace)

Poslední díl ze série Work of Director (viz Gondry, Jonze) s videoklipy a reklamami (obzvlášť výživná je ta na PlayStation, s mimozemsky vypadající hihňající se holkou s copánky). Klipů je zde sice méně než u výše jmenovaných, ale stojí za to (určitě znáte Portishead-Only You, Madonna-Frozen a nádherný něžný klip s milujícími se robotkami - Bjork-All Is Full Of Love. Zbylé Cunningamovy klipy jsou vesměs poněkud temné a až groteskně psychopatické (i díky kameramanovi Khondjimu). Ať už je to Squarepusher-Come On My Selector odehrávající se v ústavu pro psychicky narušené děti v japonské Osace, Leftfield-Afrika Shox o rozpadajícím se černochovi bloumajícím po Manhattanu nebo Aphex Twin-Windowlicker se dvěma velice sprostě mluvícími frajery (pro pobavení je tu i vypípaná verze) a kočkama v bikinách, co mají místo hlavy Aphexův vousatej ksicht. Ale především je tu nepopsatelná šílenost Aphex Twin-Come to Daddy, snad nejpsychopatičtější klip všech dob. Sežeru vaši duši!!!!!!!! viz také: Michel Gondry, Spike Jonze, Stéphane Sednaoui, Mark Romanek, Jonathan Glazer, Anton Corbijn.

Nekromantik (1987)

Céčková amatérská německá nekrofilní komedie aneb Nekrofilové to chtěj taky... a pořád. Tedy, aspoň si myslím, že je to komedie, smál jsem se totiž docela často. Ale tvůrci si mohli odpustit snuff spáchaný na nebohém králíkovi, ten za nic nemůže. Snuff na Jorgovi Buttgereitovi by mě bavil víc. Ta hvězdička je za docela dobrou hudbu.

Suspiria (1977)

Strašidelný horor si představuju trochu jinak, především bez lajdáckých chyb jako je nepřirozeně světlá, skoro až oranžová krev nebo evidentně obyčejný hladký drát ve scéně, kdy je hrdinka "pořezána" v klubku "ostnatých" drátů.