Anima Mundi (1992)

Zapomeňte na nudné televizní dokumenty se suchými komentáři. Tohle je ten pravý život v přírodě!

Katedrála (2002)

Hezká animace, ale úplně o ničem. Podobné animované vsuvky jsou k vidění skoro v každé hororové počítačové hře, a třeba ty před lety v Diablu 2 byly mnohem lepší.

The Work of Director Michel Gondry (2003) (video kompilace)

Fascinující kolekce klipů, reklam a krátkých filmů Michela Gondryho + jeden pořádný dokument, to vše na nabitém oboustranném DVDčku. Gondry má úžasné výtvarné cítění a jeho klipy se vyznačují dlouhými záběry se složitou choreografií, měnícími se kulisami a nádhernými zvláštními efekty. Je jich tu více než pětadvacet. Určitě znáte třeba Bjork-Army of Me, ale asi jste neviděli konec klipu, který byl v TV bůhvíproč vždy ustřižen. Tady je celý. Nebo Chemical Brothers-Star Guitar kde sledujeme pohled z okna jedoucího vlaku a sledujeme přesně do rytmu se objevující vagóny, domečky, stožáry etc. Úžasné. Nebo nádherné "emocionální krajiny" v Bjork-Jóga. A co třeba White Stripes-Fell In Love With a Girl, klip animovaný z kostiček z Lega. A ano, je tu sice i klip od Kylie Minogue, ale i ten je naprosto, naprosto fascinující (pokud vypnete zvuk)! Ale co nejspíš neznáte, je klip od Cibo Matto-Sugar Water, ve kterém je obrazovka rozdělena na dvě poloviny, ve kterých sledujeme na jeden záběr natočený příběh dvou dívek, jeden je puštěný normálně, druhý pozpátku, uprostřed se příběhy protnou, dívky se vymění, aby se nakonec vrátily na začátek a kruh se uzavřel. Jde o palindromický klip - popředu i pozpátku je stejný! Vše perfektně sesynchronizované. Je tu také šest klipů od francouzské skupiny Oui Oui, ve které Gondry hrával na bicí.______Jediná výtka je, že zde chybí klipy od Sinéad O´Connor-Fire On Babylon nebo Radiohead-Knives Out, ale všechno se sem zkrátka vejít nemohlo. viz také: Chris Cunningham, Spike Jonze, Stéphane Sednaoui, Mark Romanek, Jonathan Glazer, Anton Corbijn.

Korida lásky (1976)

..a to jsem spíš benevolentní. Tenhle film byl dost o ničem, ke konci už poněkud stereotypní, a pokud v něm byla skryta nějaká myšlenka, byla skryta fakt dobře. Názorný příklad, že hranice mezi uměním a pornem může být někdy dost tenká..:)

Smashing Pumpkins: 1991 - 2000 Greatest Hits Video Collection (2001) (video kompilace)

Kompletní sbírka klipů dnes již bohužel zaniklé skupiny maniodepresivního frontmana a despoty Billyho Corgana. Určitě znáte třeba Tonight Tonight, který je celý nááádherně výtvarně vyvedenou poctou průkopnickým filmovým pokusům Georgese Meliése. Anebo třeba taktéž výtvarně velmi povedený melancholický Thirty-Three. Anebo generační zpověď 1979. Anebo zmrzlinářsko-natěračské orgie v Today. Anebo...

Placebo: Soulmates Never Die - Live in Paris 2003 (2004) (koncert)

Pro fanoušky nezbytnost. Je to ze strany Placeba sice spíš podiová show, a skuteční muzikanti stojí v pozadí, ale jak všechny ty chytlavé vypalovačky rozvibrují stěny vašeho paneláku, nebudete chtít přestat. Bionic. Special Needs. Special K. Pure Morning. Na závěr host Frank Black a Where Is My Mind (jinak také závěrečná píseň z Klubu rváčů) Zkrátka "Spřízněné duše neumírají!"

Massive Attack: Eleven Promos (2001) (video kompilace)

Tato kompilace obsahuje (překvapivě) jedenáct klipů z alb Blue Lines, Protection a Mezzanine a téměř do jednoho jde o vynikající kousky. Za zmínku stojí např.Teardrop- Slavný klip z matčina lůna se zpívajícím děťátkem s hlasem Elizabeth Fraser a beatem v srdečním rytmu. Protection- Michel Gondry režíruje poletující kameru která nahlíží lidem do oken a sleduje drobná lidská dramata uvnitř. Typický gondryovský klip - tj. mnoho kulis přecházejících jedna v druhou v jednom záběru. Karmacoma-Po hotelové chodbě se plíží vystrašený muž s pistolí v ruce a v pokoje jsou plné pošuků a různých bizarností. Nelze popsat, nutno vidět.Be Thankful For What You´ve Got- V začouzeném baru sledujete striptérku (která vypadá jako něco mezi hnusnou ženskou a pěkným transvestitou) a pokud čekáte, že ji kamera bude po svléknutí zabírat jen zezadu či od ramen nahoru, nestane se tak. To je patrně důvod, proč jsem tenhle klip nikdy neviděl na MTV:)Angel- V podzemních garážích jde muž (Daddy G) a všimne si že ho někdo sleduje. Snaží se nedat nic najevo, ale pronásledovatelů přibývá. Nakonec to nevydrží, a dá se na útěk. Venku je dostižen, a pak.....ne, to nemůžu prozradit, to se musí vidět:-)

Příběh žraloka (2004)

Příběh sám není nijak výjimečný, ale zaujme především ohromující spousta drobností a fórků, díky nimž je podvodní metropole jako živá:) Centrum s reklamami jako na Times Square, ghetta, dostihové závodiště, radost pohledět Taky všechny postavy jsou vymodelovány velmi povedeně, a už podle jejich tváří poznáte De Nira nebo Renée Zellwegerovou:) (Naštěstí jsem viděl originál, namluvení je bezchybné)

Nick Cave & the Bad Seeds: The Videos (1998) (video kompilace)

Nick Cave se hned v úvodu přizná, že klipy točí nerad a je to na nich vidět. Většinou nejsou příliš výpravné, ale emocemi v nich obsaženými to mnohokrát vynahrazují. DVD obsahuje celkem dvacet klipů, za všechny jmenuji třeba: Henry Lee: Milostný duet Nicka a PJ Harvey, neodolatelný a smyslný, přitom obsahuje jen jediný cudný polibek. To vše v jediném záběru. Smyslné. Into My Arms: Sólo piano, Cave napůl utopený ve tmě zpívá o Bohu a lásce, do toho prostřihy na plačící lidi. Na konci Cave pohladí plačící ženu po tváři a ta se utiší. Magické.The Ship Song: Donedávna jsem nevěděl, že obal desky Good Son obsahuje právě záběr z tohoto klipu - Cave se skupinkou malých holčiček v bílých baletních kostýmcích a za umělého sněžení zpívá u klavíru tenhle hymnický song. Úsměvné. Jack the Ripper: Záběry na kapelu jsou tentokrát obohaceny záběry mrtvol a mnoha zakrvácených vražedných nástrojů, které vyšetřovatelé právě ukládají do igelitových pytlíků (a ve verzi pro MTV musely být vystřiženy). Patologické.The Weeping Song: Nick s Blixou Bargeldem plují na pramici po moři z černého igelitu a nebo předvádějí úchylné tanečky. Legrační.

Vesnice (2004)

Mě tedy Shyamalan nezklamal, Vesnice je asi stejně dobrá jako Znamení. Výborná po technické stránce, kamera (skutečně nechápu ty řeči některých o Dogmatech apod.), hudba, Bryce Dallas. Trochu problematická může být ona "pointa" - já ji sice znal předem, netvrdím, že jde o geniální nápad, ale nijak rušivá mi taky nepřišla, není se zbytkem filmu v rozporu. Ale to je jedno, protože o poitnu tu zas tolik nejde a když si ji odmyslíme, zbyde nám slušný napínavý film.