• Western

Podzim Cheyennů (1964)

Velmi pozoruhodný snímek, který určitě stojí za vidění. Nejde o prvoplánovou indiánku, ale o hlubokou sondu do života indiánů a jejich utlačování bělochy.

Prezident Blaník (2018)

V*W dělali výsostnou politickou satiru a to až tak, že dostat se do rukou nacistům není těžké si domyslet, jak by skončili. Nepotřebovali k tomu vulgaritu. Na celovečerní film tohle nemá. Působí to jako poslepované a to velmi ztuha z toho co známe z Kanceláře Blaník.

Cromwell (1970)

Richard Harris hraje přesvědčivě, ale přeci jen poněkud teatrálně. Ten rok 1970 a Hollywoodská macha tý doby je na filmu znát. Jo, Oscar za kostýmy sedí. Mnohem lepší a na stejné téma mi přijde film VB z r. 2003 Zabijte krále: https://www.csfd.cz/film/73815-zabijte-krale/komentare/.

Zem spieva (1933)

Inu, mám pocit, že na tomto díle hodně zapracoval čas a že mu příliš neodolává. V encyklopedii Český film - režiséři - dokumentaristé se píše, že se jedná o nepřekonatelné dílo československé etnografické dokumentaristiky. No, na mě tak po 85 letech od jeho vzniku nepůsobí. Myslím, že Plicka byl především vynikající fotograf a to je na záběrech znát, ale film má svoji řeč a to již i tenkrát. Nelze neustále za sebou stříhat až deset celků. Myslím, že Alexandr Hackenschmied musel být zoufalý při střihu. Jak měl tvořit nějakou střihovou skladbu ze samých celků a polocelků? Navíc je znát, že Plickovi dělalo trochu problém komponovat záběr na téměř čtverec (tedy rozměr klasického filmového políčka, který je 5:4) a taky pohyb - uřezané hlavy apod. Z celého filmu přímo kape patos, včetně hudby, i když ta střih mnohdy zachraňuje. Často dění ve filmu nevěřím. Že by zemědělci sklízeli pole v krojích?

Manželské etudy po 35 letech (2018) (seriál)

Mě tento, dle mého názoru přeceňovaný formát, nijak neokouzluje a nebaví. Nikdy nemůže jít o autenticitu, protože je tu vždy přítomen objektiv kamery a minimálně tři lidé ze štábu, kameraman, režisérka a zvukař. Tak jak se chcete chovat tak jako, když jste sami? Navíc mi tento experiment přijde jako taková lepší Peep Show. Koho budou třeba za 50 let zajímat tyto postavičky, kterým se dala důležitost, protože si je režisérka náhodně vybrala? Čím jsou jinak zajímaví, aby se o nich točila tato sága? Přitom chybí dokumentárně zpracovat řadu významných osobností našich dějin. Ale to není holt tak populární, zde si dokumentarista velkou popularitu nevydobude.

Manželské etudy po dvaceti letech (2006) (seriál)

Manželské etudy (1987) (seriál)

To Be Alive! (1964)

Vynikající dokument režiséra českého původu (tvořícího až do II. světové války v Praze) pojednávající velmi zajímavou filmovou řečí o tom, že si jsou lidé ve všech rasách rovni. Pouze v angličtině se na něj můžete podívat tady: https://youtu.be/TSui8SM8zmA.

Napoleon (2012) (seriál)

Ano, můžeme se bavit o velmi diskutabilní grafice a animacích působících velmi lacině, ale to neumenšuje fakt, že co do výkladu historie Napoleonovo života je tu vše a to srozumitelně a to do nejmenších detailů. Aby taky ne, když na to autoři mají cca 10 hodin projekčního času.

Rock'n Roll (2017)

Mě to neoslovilo. Krizi středního věku jsem neprožil a tak nevím jak se muži v téhle situaci chovají. Přišlo mi to hodně urputné a přetažené. Podruhé to vidět nemusím.