• Western

O Janovi a podivuhodném příteli (1990) (TV film)

Většina současných tvůrců pohádek, by si měla vzít inspiraci u tvůrců, jako byl režisér Ráža, jak se dělá dobrá pohádka s atmosférou a uvěřitelností postav. Inu to byla ještě doba, kdy to šlo a kdy umělci vesměs opravdu UMĚLI!

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Škoda slov. Scenáristka spolu s režisérem měli několik dní sedět před televizí a stále dokola si pouštět minisérii o britské královně Viktorii či rozsáhlý seriál Netflixu Koruna o Alžbětě II., aby viděli, jak se dají natočit portréty velkých královen. Ale ono by to scenáristce pokleslých telenoveláckých seriálů stejně asi moc nepomohlo. Tu jednu hvězdu dávám za kameru. S pohádkově laděnými kostýmy jsem nadšen nebyl. Dobré komentáře za mnohé: Eleanor05; flanker.27; xxmartinxx. Pokračování není o nic lepší!

Rommel (2012) (TV film)

Mě u většiny těchto filmů zásadně vadí vykreslování německé armády a jejího nejvyššího velení, jako by šlo o normální klasickou armádu jako v demokratických státech. Nešlo. Byla to armáda, která oddaně sloužila jednomu z největších zločinců, který kdy po tomto světě chodil a mnohdy jí veleli váleční zločinci v čele s tím největším. Kecy Rommela, že oddaně sloužil Německu mě proto nijak nedojímají. Nesloužil. Podílel se na tom, kam bylo Německo zavlečeno a on tomu sloužil v první linii. Kdyby se dožil, seděl by v Norimberku vedle ostatních generálů a maršálů. Pokud se vítězilo, tak se zpívalo a Hitler byl největší vojenský génius historie. Jinak, jako film, průměrná záležitost, která nestojí za řeč.

Duel Jaromíra Soukupa (2017) (pořad) odpad!

Přejmenujte tuhle televizi na televizi Jaromíra Soukupa nebo Soukupov. Většího Narcise, abyste pohledali.

Týden s prezidentem (2017) (pořad)

TV Barrandov by se měla přejmenovat na TV Jaromíra Soukupa nebo Soukupov.

Maskovaná milenka (1940)

Tak tenhle kýč jsem nedokázal ani dokoukat. Červená knihovna pro paní a dívky z první poloviny minulého století. Je s podivem, že něco takového napsal velký francouzský dramatik. Nebo to takhle zprznil Vávra? To by bylo také s podivem. Poté co se milenci k sobě poprvé skloní v zámeckém budoáru a kamera švenkne do ohně krbu, který má symbolizovat právě rozhořelou lásku, jsem od tohoto pouťového spektáklu znechuceně odešel. Jinak nutno uznat, jak bylo u Vávry zvykem, že na výpravě se nešetřilo a kamera nebyla špatná. To se nedá říci o hereckých výkonech hlavních rolí. K uzoufání teatrální.

Z hříček o královnách - Císařovna na chvíli (útržek pruský) (1995) (epizoda)

Jen těžko se mi hodnotí jednotlivé díly této minisérie geniálního Dańka, protože kvalita jednotlivých dílů nijak nekolísá a je vynikající. Přesto si myslím, že Jiřina Bohdalová v tomto dílu je úžasná a předvádí suverénně jak velký je její herecký rejstřík. U všech dílů platí to, že je-li skvělá předloha a režisér, který si umí dosadit pro svoji předlohu herce, je možné docílit úžasné drama i jen pouze mezi kulisami TV studia.

Poslední růže od Casanovy (1966)

Já mám pro Kršku a Felixe le Beux slabost a tak o jednu hvězdičku nadsazuji. Na film jsem se nedávno díval znovu po letech a pořád mě bavil. Skvělá hudba a bezchybné herecké výkony.

Dívka s třemi velbloudy (1967)

Skvělý režisér Krška dokázal tuhle komedii držet v milé nadsázce a to včetně názvu. Bavilo mne to. Pro pamětníky je tu navíc obrazová ilustrace doby, která se nedá srovnat - pro svoji autentičnost - s kašírovaným seriálem ČT Vyprávěj. Film samozřejmě drží použití skvělých herců, kterým dnes ti telenoveláčtí nesahají ani po kotníky. Pod vedením režiséra se jim podařilo zalidnit film uvěřitelným a milým panoptikem postav.

Měsíc nad řekou (1953)

Tuhle adaptaci Šrámka stavím značně výše, než Stříbrný vítr a to zřejmě také, pro skvělý výkon Dany Medřické, jejíž civilní projev je mi velmi blízký.