Avengers: Endgame (2019)

Absolútny vrchol Marvel tvorby doteraz. Vďaka bohu za bratov Russoových, vďaka za Roberta Downey juniora, Vďaka za toto majstrovské dielo. 100% - 5* P.S: Jediná potitulková scéna (ak sa to dá nazvať) je v strede, kde je znázornená ústredna šestica a reálne podpisy hercov.

Avengers: Infinity War (2018)

Tak mám za sebou druhú projekciu (2D a 3D). A chcem povedať, že aj po druhý krát, to bol masaker! Najprv chcem zodpovedať otázku, ktorú tu všetci riešia. Podľa môjho skromného názoru ide o samostatný film, ako bratia Russoovy vraveli. Pretože hlavná dejová linka je ukončená (skončilo to tak, ako Thanos povedal, že to skončí). Je pravda, že niektoré menšie dejové linky, ktoré sa tiahnú niekoľko filmov ešte zodpovedané neboli a niektoré postavy sa neukázali vôbec. Ale také linky sú v podstate v celom Marvel svete (väčšina potitulkových scén), kde ide o ľahké nadväzovanie na ďalší film. A tu to platí rovnako. IW part 1 aj 2 budú na seba logicky nadväzovať. Ale sú to 2 samostatné filmy, kde tu to bolo takmer celé z pohľadu Thanosa a jeho zieranie kameňov nekonečna. Druhý diel, osobne predpokladám, bude pojednávať o náprave toho, čo všetko sa tu posralo. respektíve čo Avengery nezvládli. Už pred premiérou režiséry upozorňovali, že sa bude umierať. Ale toto som vážne nečakal. Takýto masaker postáv, ktoré veľmi dobre poznáme a žijeme s nimi minimálne 10 rokov existencie Marvel Studios (ako Vám aj logo napovie). Tým pádom je ten pocit o to silnejší, keď vidíte, čo sa tam deje. Pár krát nás Russoovci pekne postrašia ale skončí to inak, ako ste si možno predstavovali. Ako som spomínal, tak je to v prvom rade Thanosov film. Kde doteraz sedel len na kresle a dával rozkazi, teraz si to rieši sám. A je vidieť rozdiel. S ničím sa nepára, ale pára svojích protivníkov. Musím povedať, že ako záporák je jeden s tých lepších, ale stále je pre mňa najlepší Winter Soldier, pretože tam to bolo osobnejšie a lepšie prepracované . Ale Thanos má svoje osobné dôvody a svoju zvrátenú logiku, prečo to robí. A má to svoj zmysel. Ukočírovať toľko postáýv dalo určite zabrať ale zvládli to bravúrne, kde aj keď každá postava má svoj čas a miesto, tak za to málo vždy rozhodovali o živote a smrti seba alebo niekoho zo svojích postáv. Vo veľa dôvodoch hrala láska, priateľstvo aj keď boli po príhode z Ciwil War rozhádaný. Čo každý pozná ako jeden s hlavných dôvodov, prečo sa niečo poserie. Podľa môjho názoru má najlepšiu dejovú linku a čas na plátne Thor. Najlepšie scény z filmu má Thor. Najlepšiu zbraň má Thor. Najmenej má asi Black Panther. Aj keď epické zvolavánie do boja. Naj scénka s môjho pohľadu je príchod Thora na bojisko Wakandy za sprievodu svojej zbrane, Rocketom na ramene spolu s Grootom. Aj po druhom zhliadnutí mi išiel mráz po chrbte. Všetko za sprievodu parádnej hudby, kde noty pekne zahral opäť Alan Silvestri. Hudba je tentokrát vážnejšia a je to vidieť, pretože to čo sa deje na bojisku nie je žiadna sranda. Takto dostať na prdel. Marvel samozrejme nezabudol na humor, ktorý je najviac cítiť pri stretávaní postav a rôzne mixovanie medzi nimi, chémia a porovnávanie, ktorý je lepší a podobne je pekne a humorne spracované. Sem tám sa rozhádajú a nadávajú na seba, ale to patrí do skupiny, ktorá je nesúrodá a po prvý krát pri sebe a ešte musia aj spolupracovať. Dá sa povedať, že z hladiska osudovosti ide o najväčšiu bitku v dejinách Avengers, ale samotné finále nie je tak epické (ako napr. u Ant-Mana na letisku). Ale ide o veľa, to sa nedá poprieť. Skôr záver zasiahol väčšinu fanúšikov a roztrhal ich na kusy. A tu to končí. Ako prehra jednej strany. A to je možno dôvod, prečo väčšina to berie ako jeden celok rozdelený na dva kusy. Ale predsa ide o koniec! Ale aby som len nestrašil, Svitá nádej, ktorú najlepšie vykreslila až potitulková scéna filmu, takže nikam neodchádzať. Je iba jedna a to až na úplnom konci. Po druhej projekcii som bol rovnako spokojný a rovnako opäť zasiahnutý. Rok čakania bude krutý, ale čakanie nám skráti Captain Marvel. Za mňa 95% - 5*. PS: 3D nema zmysel, lebo je veľmi neprehľadné, rozmazané a ostro vidieť len to, čo je v strede obrazu a blízko. Inak ostatné v diaľke sa zmenšuje a rozmazáva. Verím, že IMAX tie problémy nemá.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Vojnová dráma opäť trošku z iného pohľadu. Z pohľadu človeka, ktorý bojkotuje vojenskú službu až sa k nej pridal z jediného dôvodu. Zachraňovať životy. A čo musím uznať je Gibsonove umenie a Garfielda v jeho asi zatiaľ najlepšej roli. 90% - 5*

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Konečne sa raz Bay vrátil k malému ale poriadne dobrému filmu. Ktoré on točiť vie. Stači si dať pauzu, i len krátku od robotov a vznikne v jeho podaní ďalší skvostný kúsok. Relatívne málo známe tváre, ale perfektne vybraté do pozícii vojakov moderného konfliktu ani nie 4 roky starého. Keď si človek len predstaví, aké to muselo byť na východe. Teraz to pekne vidíte. Dokonca s pravdivým príbehom. A to je to, čo mám rád. Filmy podľa skutočnej udalosti. Surovo, surealisticky natočená akčná jazda špeciálnych jednotiek americkej armády, ktorá stráži ambasadora a CIA. Ktorá operuje hádam všade. A tú sa konečne ukazuje z časti tvár skutočnej Ameriky, kde konflikt v ktorom nemajú čo robiť, tak sa aj tvária, že tam nie sú. Takže žiadnu pomoc nečakajte od vlastných ľudí. Bay to spravil výborne. Jedna, najviac tri lokácie o ktoré sa bojuje, tí správny vojaci a dej máte napísaný samotnou históriou. Najviac ma uchvátila realita filmu. Až som mal chvíľami pocit, že Bay prišiel do Lýbie, a natočil akurát konflikt, ktorý sa tam práva odohrával. Super práca, ktorej k dokonalosti chýbalo len málo. 90% - 5*

Deadpool (2016)

Marvelovka tak trochu úplne inak. Po prvom pokuse vo filme Wolverine, kde to ani tak úplne nebol Deadpool som si myslel, že to ani nie je možné, ho tak spackať. (Ale to nebol Marvel). O to mal ťažšiu úlohu ho opätovne predstaviť. A podarilo sa im to na 100%. Predstavili ho tak surového, hubatého, nechutného, hláškujúceho aký má byť. Spomalovačky dostali opäť nový rozmer, kde sa hlavný hrdina prihovára k fanúšikom a sledovateľom filmu. To v komiksovkách nenájdete, pretože je to rarita. Marvel vie vytiahnúť esá, keď je treba a dávkuje ich s gráciou a presne, ako to im vyhovuje a koniec koncov to vyhovuje aj nám. Trochu som sa bál, ako R-ko zapadne, keďže vieme, že ich tržby nie sú vysoké, ale tu sa to celé obrátilo a ukazuje, že aj dobre spravené R-ko dokáže zarobiť. (viď podobne aj Mad Max Fury Road). Film ponúkol presne to, čo trailer ukazoval a som rád, že sa tvorcovia na 70% držali pôvodného na net uniknutého scenára. Je to božie!. Je to iné. Je to Marvel.98% - 5*

Captain America: Občanská válka (2016)

Tak čo dodať. Marvel si ide svojou vydláždenou cestou, ktorú má zatiaľ naplánovanú do roku 2022 (platilo pri písaní tohto komentáru). A darí sa mu to na 100%. Bratia Russoovci opäť ukázali, že akcia a choreografia je u nich číslo jedna (bodaj by nie, keď mali choreografov od Johna Wicka a F&F). Dokázali to natočiť perfektne, kde každá postava má svoj účel a priestor a ani jedna z tích 12 postáv nie je navyše. Niektoré hrajú viac (Cap a Iron Man) a niektoré mene (Spidey a Hawk). Začnem netradične hudbou. Tá sa akosi trošku postrácala pri tom množstve akcie, to preto, že Henry použil vážne tóny aj v akcii a tým ju až tak nepodtrhol ako vo WS. Ale stále má svoju hĺbku, aj keď v repertoári nenájdeme nič tak výbušné ako boli skladby Lemurian Star alebo Winter Soldier či Fury v druhom diely Capa. Réžia a kamera sa predbiehali v tom, kto bude lepší a to sa mi páči. Pôvodné rozhovory a uistenia pred filmom na sľubovali politický thriller. Film má tieto hodnoty, ale viac sa sústredí na osobné dôvody dvoch postáv, ktoré su leadrami svojích skupín. Kde to ku koncu filmu vyústi všetko na svetlo. A to bola riadna pecka do tváre v závere, ktorú si Russoovci šetrili. To považujem za vrchol temnej stránky filmu, a scénky na letisku za vrchol humornej stránky filmu. Áno i humor sa tam nájde. Čo sa môže zdať divné v tak poňatom filme, ale to je Marvel, ktorý svoj humor neopustí nikdy. A to je to, čo im ide najlepšie. Cap je od dielu k dielu lepší a lepší a mám pocit, že za tú dobu najviac dospel. Tony je Tony a ním aj zostane. Wanda sa učí, Falcon nasleduje Capa, Winter Soldier uteká pred vlastnou minulosťou a ostatné postavy hrajú aby doplnili celý príbeh. A je ich dokopy 12. Z nových postáv sa najviac presadil Black Panther. Parádne zahraný herecky i choreograficky. Spider Man je presný obraz svojho veku. Dokonale ho vykreslili ako 15 ročného puberťáka. A to som rád. Ant-Man mi splnil moju túžbu, ktorú som mal pred filmom začo som veľmi rád. Je s tým spojená aj humorná scéna. Celkovo sa jedná už o druhý najlepší film od Marvelu (pre mňa osobne po Winter Solderovi). u WS nám hudba dodávala to, čo sme chceli, kde tu hudba hrala druhé husle. A o záporákovi sa ani nedá hovoriť, pretože všetko boli kladný hrdinovia. Teda, je tam Zemo, ktorý ťahá za nitky s pozadia ale to je asi tak všetko. Suma sumárum, Marvel ako ho poznáme s najlepšou bojovou choreografiou aká u nich bola. . 95% - 5*

Creed (2015)

Opätovný návrat (aj keď tak trochu polovičný) do sveta najznámejšieho filmového boxera Rockyho Balbou. A po druhý krát je to opäť prekrásna boxerská dráma, kde sa tentokrát bojuje na dvoch frontoch. Tentokrát Sly nechal režisérsku stoličku na inom ale musím pochváliť Cooglera sa veľmi vydarené dielo. Sly čoby "vedlajšia postava" a ako producent výborne dopĺňa film o Creedovi. Áno. Adonis Creed je hlavná hviezda, kde to dokázal Jordan pekne ukázať. A uchmatnúť si polovicu filmu pre seba. A Rocky mu výborne sekundoval. Chémia medzi nimi bola výborná a Sly hrá svoju dramatickú až osudovú postavu najlepšie. Sly dokázal svoj herecký výkon vytiahnuť o 100%, keďže väčšina ho pozná ako drsného akčného herca, ktorého hrá vždy dobre. Tak som sa potešil, že presedlal na pochmúrnejšiu postavu. A nemá s tým problém. Dokonca si dokáže robiť sám zo seba srandu, že je na také veci už starý. A vedie boj na inom fronte, ako sme uňho navyknutý. Každá postava prejde určitým vývojom a o každej sa niečo dozvieme. Takto pekne využitých 133min na plno som už dlho nevidel. Hudba sa držala klasických nástrojov ale nôty poletovali v nových sférach, kde to súbojom dodalo ich správnu atmosféru. Záverečný fight na výbornú a dopadol tak, ako som si ho predstavoval. Vo veľa sférach filmu je stále cítiť "pero" a "cit" produkcie od Stalloneho. Vidieť to hneď v úvodnom titule filmu, podľa dialógov a hlášok. Jednoducho Sly. Nebránim sa ani 8. pokračovaniu Rockyho/2. pokračovaniu Creeda. Naopak sa teším. 90% - 5*

Kingsman: Tajná služba (2014)

Matthew Vaughn sa stáva nový boh. A to zrežíroval len 5 celovečerných filmov doteraz. A niekomu sa to podarí za 20 filmov a niekomu vôbec. Taký nápad, prehľad, akciu, humor, nenormálne scény, herecké obsadenie dokáže dať dokopy len on. A dokáže to ťahať s takým nadhľadom, že ja som neveril tomu, ako som sa dobre bavil. Prekvapil ma na plnej čiare, pretože ani z traileru som nemal šancu zistiť o čo ide. A ani by ma to za môj život v tejto galaxii nikdy nenapadlo. To čo Vaughn dokázal predviesť v tomto filme za "129 minút" je grandiózne. Ani neviem, či som také slovo niekedy použil. Dokázal perfektne vložiť nápady a myšlienky, ktoré načasoval bez chyby. A dokáže si pri tom robiť prdel zo snáď každého anglického špionážneho filmu a agentov 007 vložil do vrecka ako obyčajný zapaľovač. Pre mňa prekvapenie roku, a to je ešte len začiatok júla. Preto radím každému režisérovi, čo si prečíta tento komentár ( čo bude asi v počte nula), že keď im dôjdu nápady, tak stačí skočiť na kafé s Mr. Vaughnom a hneď majú čo robiť. 100% - 5*. PS: Hudba od Henryho bola perfektná, pretože dokázala vtiahnuť do filmu neskutočným spôsobom. To sa nedá ani opísať. Všetky pesničky sedeli ako tá najväčsia prdel na najmenší šerbeľ. Paráda a je to pán skladateľ č. 2 po Hansu Zimmerovi. PPS: Musím pochváliť aj výkon S.L. Jacksona, ktorý aj na staršie kolená dokazuje, že herectvo ho veľmi baví a rád si berie také zaujímavé role vždy nejakého blázna na entú. A potešil aj záverečný komentár Vaughna v titulkách.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Prvých troch Mad Maxov (od toho istého režiséra ako je tu) som videl už dávno, ale dobre si spomínam na uctievanú (i mnou) a legendárnu "stíhaciu" V8. Vtedy som o motoroch veľa nevedel ako teraz (keďže som ich už vyštudoval a dostal som za to aj ing. titul) a strašne som to auto žral. A George Miller mi splnil sen a opäť ho vrátil do sveta, v ktorom plnenie emisii čo raz vedie k znižovaniu objemov motorov. To len tak naokraj z mojej spoločnej minulosti na Maxa. Vôbec som sa nebál zmeny herca do role Maxa, lebo viem, že chraplák Hardyho vystraší aj jaštericu bežiacu po púšti. Žiaľ, na môj obdiv, Max povie v závere filmu viac ako za predošlú hodinu a pol. Dohromady jeho scenár musel mať jednu stranu. Ale to mu bohate stačilo. Podstatné je, že hral parádne. A výnimkou nie je ani Charlize Theron, ktorá si kvôli úlohe nechala oholiť hlavu a potrieť čelo vazelínou!. Miller ma veľmi prekvapil, ako dokázal jednu scénu natiahnuť na 90 minúť tak, že vždy sa deje niečo zaujímavé a scény sú parádne. A do toho nám hral "pojazdný" orchester, ktorého basgitarista, no povedzme, že ho nechcete stretnúť v noci v uličke. Neviem, čo je to za meno "Junkie XL" ale hudba bola parádna. (Možno je to skupina, pred písaním komentára som to ešte nezisťoval). Perfektne dávala podtón akcíí, ktorá je nepretržitá len s malou odbočkou, kde sa dozvedáme, odkiaľ je vlastne Furiosa. Miller dokázal na 100% využiť to, čo mu naša púšť ponúkala. Efekty boli veľmi dobré a to nehovorím o úpravách vozidiel. Pluť benzín do sania a zvyšovať tak výkon (čo niekomu môže prísť ako blbosť) je normálna vec, ktorá sa dnes už nerobí (emisie). Karburátor fungoval na tom istom princípe a nepriamy vstrek tak isto. Ale to je trošku OT. Takže, keď to zhrniem, pre mňa veľmi veľké prekvapenie od Millera, kde keď to porovnám s predošlými dielmi, to to je o 30 levelov vyššie. Strhujúci akčný film od začiatku do konca. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie nato, že film sa točil skoro 2 roky z dôvodu rôznych problémov pri natáčaní, dotáčky a veľa ľudí stratilo chuť na tento film. Ale ja som vydržal a urobil som dobre. Tak doporučujem aj ostatným. PS: Samozrejme scenár niekde odfúklo po ceste do púšte ale tu to až tak nevadí. Aj ta jedna naháňačka krížom cez púšť je tak bohatá nápadmi a originalitou, že ten kus papiera, ktorému hovoria "Script" ani netreba. 90% - 5*.