Živí mrtví (2010) (seriál)

Musím říct, že jsem byl velmi zvědav, jak s kusy tlejícího masa Darabont naloží a po pilotním dílu jsem si nový seriál nemohl vynachválit. Má to atmosféru, slušné zombie, zajímavé postavy a pro mě je osobně největší překvapení právě emocionální stránka seriálu. Obzvlášt v pilotu scéna s mrtvou manželkou byla skutečně mrazivá. Druhý díl ještě vygradoval atmosféru, přidal na brutálnosti a do hry přimíchal pár dalších postav. Třetí díl už na akci polevuje a řeší spíš vztah kolem hlavního hrdiny. Škoda, že prostřední část seriálu se neskutečně vleče a postrádá gradaci děje. Poslední díl celou sérii pěkně uzavřel a přesvědčil mě, že Walking Dead patří v letos do seriálového nadprůměru, ale z plného počtu jsem nakonec ustoupil. Přesto pokud by si to udrželo i v nadcházející sérii podobnou atmosféru a přidalo na zápletce, měli bychom se na co těšit.

127 hodin (2010)

Precizně natočené one-man show v podání výborného Franca je nejen díky své délce o stupen lepší než španělské Buried. Více v mé recenzi ZDE

Avatar (2009)

Vlastně vše již bylo nejspíš zmíněno, takže to vemu krátce. Opět se ukázalo, že důležitým prvkem pro úspěch filmu je reklama. Kdyby Avatar nebyl tak "přehypován" a nebyly na něj kladeny všechny superlativy jako " velký comeback, revoluční technologie, jak jste to ještě neviděli atd." určitě by na něj nezavítali lidé, kteří ve skutečnosti do kin vůbec nechodí a návštěva Avatara se pro ně tudíž stála svým způsobem vyjímečnou údálostí. Realita už je, ale trochu jiná. Naprosto souhlasím s názorem, že celý děj Avataru je vlastně jen zástěrka pro Cameronovi technologické orgie. Příběh se skládá z několika otřepaných klišé. Hlavní zápletka – hrdina, potácející se na hraně dvou civilizací a vše je samozřejmě okořeněné láskou ( Vinnetou, Tanec s Vlky, Poslední Samuraj). Během transformace do Avatara si určitě všimnete menší podobnosti s Matrixem a scéna, kde hl. hrdina zápolí o loyalitu svého lítajícího zvířete a následně si ho poprvé vyzkouší, samozřejmě také nechybí ( Harry Potter: Vězen z Azkabanu, Eragon). Pokud se smíříte s trochu jednodušším dějem, budete odměněni velkou dávkou efektů ( obzvlášt scéna s útokem na prastarý strom je výtečná). Co se týče hereckých výkonů, v rámci mezí hraje výtečně Sigourney Weaverová a velmi se mi líbil Stephen Lang, který mě jako správný americký "bad ass" bavil do poslední minuty. Nakonec bych rád vypíchl i soundtrack, který je do filmu zasazen výborně. Nejspíš jsem čekal víc. 3/5

Brendan a tajemství Kellsu (2009)

Velmi povedená, evropská pohádka s historickým podkladem. Bohužel i přes mírně složité, ale nádherné vizuální zpracování a krásnou tématickou hudbu nemůžu zvednout nad 4 hvězdy, protože příběh, točící se kolem knihy, která má sice historické prameny, ale divák o ní v podstatě nic neví, a ta nevědomost mi bránila vcítění se do příběhu hrdiny naplno. http://www.youtube.com/watch?v=anRAROIwHHo

Harry Brown (2009)

Já nevím. Proč mě bude Michael Caine vždy spíš takový britský Morgan Freeman, než Clint Eastwood. Věřím, že si roli akčního důchodce toužícího nastolit pořádek užíval, ale ani to nemění nic na tom, že Harry Brown je jen surovější britská odpověd na Gran Torino, která kvalitu Gran Torina nedosahuje.

Katka (2009)

Souhlasím s tím, že jako protidrogová prevence to má určitě velkou šanci na spoustu jedinců zapůsobit. Co mohla být pro Katku větší výzva proč přestat fetovat, než zrod nového života? Než zrod jejího dítěte? Každopádně ani tohle nezabere...Během sledování dokumentu V Pasti se ve mně mísily pocity lítosti, ale i opovržení. Jenže během sledování Katky (dokumentu) se mi pocity celkem vyjasnovaly. Již během sledování jejího útulného soužití s Romanem se mi skutečně zvedal "morální" kufr. A po neschopnosti se odrazit ze dna kvůli malé ratolesti zvítězil odpor. Ikdyž se má jednat o reálný dokument, který znázornuje život pražské fetačky heroinu, stále jsou zde některé prvky, které má díky štábu podle mého přijatelnější. Nemyslím si, že kdyby přišla vyfetovaná žena k doktorovi s tím, že je těhotná, byl by na ní personál relativně milý. Samozřejmě jsem si všimnul drobných pohledů jednotlivých sestřiček a doktorů, ale přeci jen bylo hlavně vidět, že se Katce snaží pomoct. Nejsem si jist, jestli by byli k fetačce ve stejné situaci bez štábu za zády taky tak přívětiví...

Lidská stonožka (2009)

Neskutečná úchylárna, která i přes relativně dobrý nápad absolutně neobstála v její realizaci. Jednu hvězdu za přesvědčivě slizký výkon doktora v hlavní roli. Doufám, že na druhý díl nikdy nenarazím.

Mary a Max (2009)

Opět se jedná o výstřední příběh, výstředních lidí s naprosto běžnými problémy. Hledání přátel, lásky a seberovnováhy. Konec je dost sentimentální a smutný, ale to jen přidává na celkově realistické atmosféře.

Megažralok vs. obří chobotnice (2009) odpad!

Tento brak proslavila scéna, kdy obrovský žralok doslova sejme letící letadlo. Zní to bizarně a bizarně to díky šíleným efektům i vypadá, ale nejsmutnější na tom je, že za těch 90 minut utrpení a nudy stojí právě jen ta scéna, takže pokud si o tomto filmu chcete udělat obrázek bez újmy na zdraví, doporučuji na youtube vyhledat pouze tu jednu scénu a absolutně o nic nepřijdete. Zbytek filmu nelze hodnotit jinak než odpad. Celý film působí spíš jako výsměch a nikdo Megažralok vs obří chobotnice snad ani nemůže brát vážně ( doufám, že ani tvůrci ne), protože je to sračka na entou.

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Geniální soundtrack. Hlavní postavy skvěle fungují, každá z nich by na svých bedrech utáhla i průměrný seriál. Zezačátku jsem se moc nemohl naladit na stejně odlehčenou, revoltující vlnu. Misfits podobně jako třeba celkem nový Kick-Ass berou všechno to hrdinství, osudovost s mladým nadhledem a spíš to zesměšnují svým výstupem (například skvěle nahláškovaný Nathan, který si mě nakonec získal ze všech postav nejvíc). U Kick-Ass mě to obtěžovalo, zde mi to ve spojení s britským "šrmncem" neskutečně sedlo. Ten seriál je prostě stylový, dnešní, mladě energický a neskutečně zábavný. Plný počet nedávám kvůli druhé sérii, kde mi vadila zvýšená sebedůležitost, proti které celou první sérii tak úspěšně v Misfits zbrojili. Celá ta věc s budoucností mi přišla nelogická a zbytečná. Informace, že se Robert Sheehan (Nathan) nevyskytne v třetí řadě mě zaskočila a bojím se, že to bude obrovská rána pro celý seriál. Uvidíme, jak se s tím tvůrci vypořádají.