Spalovač mrtvol (1968)

Herzův masterpiece vyžadující vícero zhlédnutí. Rudolf Hrušínský rolí Karla Kopfrkingla potvrdil status nejlepšího herce v historii Československa i samostatné Čr. Jeho přednes, dychtivé básnění o smrti a závěrečná "záchrana" členů jeho rodiny je nezapomenutelná. K tomu je zamíchán hudební doprovod Zdenka Lišky, až nepříjemně rychlé střihy a ÚŽASNÉ přechody z jednotlivých scén do dalších. Něco podobného jsem zatím neměl možnost zhlédnout. A ta depresivně chladná atmosféra je k zbláznění.

Stahovák (2009) (pořad) odpad!

Kdyby pouštěli pouze ty videa a nebyli by vidět a hlavně SLYŠET, bylo by to za jednu hvězdu.

Stoker (2013)

Já teda nevím. Scénáristiku jsem vskutku nevystudoval (zatím), ale nemůžu se zbavit pocitu, že pokud byl scénář Wentwortha Millera zařazen na tzv. black list pro nejlepší nerealizované scénáře, pak Park neměl v Hollywoodu moc z čeho vybírat. Samozřejmě je to tvrzení lehce nadnesené, ale Stokerovi patří aspon pro mě mezi filmy, kde dominantní roli nehraje obsah, ale forma. Jedna z nejvýraznějších a nejznámějších korejských osobností na poli filmu ve spolupráci s dvorním kameramanem Chung-hoon Chungem vytváří omamnou vizuální stránku filmu, která pohltí i slabší části ve scénáři, který by pod kdejakým řemeslníkem dopadl mnohem, mnohem hůř. Obzvlášt zamrzí naprosto plochá postava Nicole Kidman. Matthew Goode perfektně na hraně šíleného slizouna a uhlazeného gentlemana jako vystřiženého z Match pointu.

Strom života (2011)

Nejrozporuplnější zážitek letošních Varů. Malick vyjadřuje své filozofické myšlenky za pomocí obrazů a krásné hudby a ne vždy je jednoduché vše pobrat ve správné míře. Pokud se divák dokáže naladit na Malickovu vlnu, bude velmi spokojen a film se ho dotkne. Každopádně film rozhodně pro každého není. Bez nadsázky lze tvrdit, že Aronofskyho Fontána je oproti Stromu života letní blockbuster. Během příštího týdne chystám druhou projekci, tak budu snad moudřejší. P.S.: Po druhém zhlédnutí se mi dostává plnohodnotného filmového zážitku. Více v mé recenzi [MFF KV 2011]

Submarino (2010)

Skvělé drama po všech stránkách. Minimalistické herectví, mrazivá a smutná atmosféra z filmu srší a MINI SPOILER: neštastný konec je, jak už to u dánských dramat bývá, podmínkou. Skvělý casting dětských herců, kteří jsou svým dospělým verzím skutečně podobní. Sumbarino sice není tak intenzivní a drásavé drama jako Hon nebo Rodinná oslava, ale stále se jedná o nadprůměrné a dobré drama z dánské školy. Rozhodně se vyplatí vidět ;)

Sucker Punch (2011)

Neskutečně promrhané dvě hodiny s tímto filmem. To, že je Snyder vizuální úchyl ví snad každý. Zásadní problém je totální absence příběhu a fungujících dialogů. Kdyby mi bylo o 5 let mín, film bych asi hodnotil podstatně lépe, ale skutečně dám přednost hraní počítačové hry než opětovném sledování tohoto snímku. Sucker Punch je zkrátka jeden dlouhý videoklip s přehnaně rádoby atraktivními herečkami, které ovšem herectví moc nepobraly. Snyder by měl nadobro zůstat u adaptací a nejlépe komiksových. Snad to s chystaným Supermanem dopadne líp...

Sunshine (2007)

Horizont událostí měl výbornou klaustrofobickou atmosféru, ale postrádal emoce a psychologii postav, což je zase výhoda Sunshine. Jednu věc mají ovšem společnou, a to zmrvený závěr. I Sunshine se těsně před koncem zvrtne v akční boj o život, který mi totálně zkazil dojem z filmu. Navíc "badguy" je celý film rozmazaný, takže ani pořádně nevidíte, s čím má Cillian Murphy čest. Po audiovizuální stránce naprosto skvělé. Murphyho hudba a nádherné scenérie Slunce jsou nádherné. Nebýt té akční vložky, šel bych na plné hodncocení.

Super 8 (2011)

Mrzí mě to, ale Super 8 se mi ani zdaleka nelíbil tolik, jak jsem očekával. Film je prošpikovaný odkazy na Spielbergovu filmovou tvorbu, ale já jsem na nostalgii k jeho tvorbě nejspíše přiliš mladý a na čistokrevné dobrodružství mladých hrdinů, které dokáže tak ladně převést na plátno pouze Spielberg, asi moc starý...Mimochodem Elle Fanning roste do herecké hvězdy a Giacchinův soundtrack je opět boží!

Světová invaze (2011)

Měl to být mix Independence day a Black Hawk Down. Ve výsledku to působí jako film podle herní předlohy. Za Eckhartovo charisma a slušnou hudbu mírně vykrádající OST k Počátku dávám aspon dvě hvězdy. Více v mé recenzi ZDE

Světová válka Z (2013)

Civilně pojatý začátek připomínající například Cloverfield bohužel brzy pomine a Forster rozjede velkolepou zombie řezničinu, která mě postupem stopáže ubíjela svoji stupiditou, byt´ hloupostí nadmíru zábavnou. Pojetí zombie, jakožto nemrtvé bytosti, jejíž jediným cílem je rozmnožení se, nikoliv nasycení se, mi přišlo přinejmenším neobvyklé (ačkoliv mám v zombie subžánru výrazné mezery). Dost také zamrzí absence krvavých scén (šílený rozpočet se musí zaplatit, ale zde je věková hranice skutečně na škodu) a digitální zombie, připomínající spíše v současnosti stále dost aktuální povodně, než-li neživé jedince. Většina mých problémů se Světovou válkou Z je ale v osobní rovině, zkrátka nechápu a nelíbí se mi Forsterem nastavené pravidla, to nic nemění na tom, že je to film, který si ideálně divák v rozmezí 12-16 let musí náležitě užít!