Norman a duchové (2012)

Přes průměrný námět se film vyklube do celkem dost slušného animáku, který utlumí typické žánrové pilíře (rodinné hodnoty, přátelství) a typizace hrdiny (šikanovaný slabý chlapec pro svoji jinakost...neviděli jsme to už někde?). První polovina je přesto neskutečně zábavná a prostě jiná, ale pak se probudí pár né úplně krvelačných zombií a vše jde do kopru. Pár posledních minut s čarodějnicí už situaci nezachrání. Děti budou spokojeni a rodiče se pobaví u pár cílených situací (pár znalých rodičů určitě pobaví scénka s "hokejem"), ale to je tak vše. Škoda, s originálním zněním by možná hodnocení bylo ještě o chlup pozitivnější. Takhle ušmoulaných 6,5/10.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Měl jsem velké obavy, jestli Prušinovský převedení konceptu na velké plátno zvládne a povedlo se! Dlouho jsem přemýšlel, co by se filmu dalo vytknout, ale vážně mě nic nenapadlo. Obsazení Krobota byla chytrá volba, nevrlému Hnátkovi a celému Okresním přeboru dodává naprosto nový rozměr. Hlavní dějovou linku kolem Pepika obohacují vedlejší postavy a celé Houslice dobře známé ze seriálu. Nemyslím si, že by některé postavy Prušinovský vyloženě odflákl. V současném dezolátním stavu českých komedií/tragikomedií svěží zpestření. P.S.: Pro fanoušky seriálu ve filmu čeká spousta perfektních scén a gagů "Tohle není hra pro tebe, jdi hrát automaty" :)

Piraňa 3DD (2012)

Ouch. Tak tohle bolelo. Ajův remake jsem si užíval do sytosti, ale tohle je film, který nemá v kinodistribuci co dělat. Pochopil bych to jako céčkovou srandu na dvd spojené s alkoholem, ale v kině a ještě v naprosto sračkovém 3d je hřích. Ke zhlédnutí jen na vlastní nebezpečí.

Prometheus (2012)

Vážně mě mrzí, že mnou nejočekávanější film musím takhle zdrbnout, ale po první projekci Promethea považuji za fail, senilní úlet průkopníka a mistra žánru a především naprosto nekonzistentní film, který dojel na naprosto kreténský scénář. Řemeslně precizní jak u Scotta bývá zvykem, první polovina epická, atmosférická chystající něco výjímečného. Škoda, že se vše v druhé části zničí. Netvrdím, že se postavy v předchozích filmech o Vetřelci chovali kdovíjak vychytrale, ale tak hloupé ovečky čekající na svojí popravu jsem v žádném dílu Vetřelce ještě neviděl. Film místy vůbec nedává smysl, spoustu odpovědí vůbec neposkytne a nebýt fanboywebů, kde už se jim podařilo některé otázky zodpovědět, možná bych o příběhu neměl jasno vůbec. Moc rád bych názor na Promethea změnil, ale obávám se, že dokud neuvidím director's cut, zůstanu u 2* a obrovského zklamání na začátek letní sezony. P.S.: Michael Fassbender svým chladným a odtažitým hereckým výkonem opět přesvědčil, že je schopný zahrát snad kohokoliv.

REC 3: Počátek (2012)

Fail. Balagueró u trojky citelně chybí. Jednička byla zjevením, dvojka příjemným ujištěním, že se nejednalo o čirý a nenapodobitelný zázrak a trojka průserem. Plaza s Balaguérem stvořili úžasnou sérii, kterou ted svojí impotencí a neschopností Plaza pohřbívá. Kouzlo série z třetího dílu naprosto vyprchalo(klaustrofobická atmosféra, pomalé stupnování strachu a paniky jednotlivých lehce načrtnutých postav apod.), nastoupil Plazův oplzlý černý humor a relativně dobré gore momenty, které ale horor neutáhnou. Aspon né horor kvalit předchozích dílů REC. Jednu hvězdu za Leticii Doleru a výbornou scénu s Atůnem (jeho palec nahoru mě rozesmál na několik desítek minut) druhou za těch pár obstojných gore scén. Velké zklamání. Pevně doufám, že Balagueró sérii opět vrátí do červených čísel!

Resident Evil: Odveta (2012) odpad!

Tentokrát si to už neodpustím. Nejnovější Resident Evil je totální píčovina. Anderson je kokot, který si dal za úkol zpitvořit a zničit jednu z nejkultovnějších her všech dob v čele se svojí paničkou Millou Jovovich. Úpadek od velmi solidního třetího dílu ke kokotské čtyřce byl šokující, ale film měl stále aspon náznak příběhu a nějak se vyvíjel. To se ovšem stěží dá říct o posledním dílu, který kraluje v akčních sekvencích, které by byly retardované i na dnešní počítačové hry, do toho kouzelník Anderson přidává šroubované dialogy, které můžou rozbrečet nebo rozesmát zoufalstvím. Never more. Moc bych si přál, aby Anderson dostal přes prsty a v životě už na kameru nesáhnul. P.S.: Chytřejší dialogy a zajímavější scénář mají i pornovidea na brazzers.com lístek na film si může koupit jedině sebevrah nebo skalní, opravdu skalní fanoušek série.

Sedm psychopatů (2012)

V Bruggách mě bavili víc. Drželo se to v žánrových konvencích, šokovalo explicitním násilím, skvěle napsanými charaktery a podmanivostí Brugg, ale v Sedmi psychopatech se McDonagh už moc utrhl z řetězu. Chápu, že to někomu bude vyhovovat a chytrým využitím Farrela jako zprostředkovatele fiktivního i reálného příběhu snímku mu vše projde. První polovina je nadupaná a zábavná k prasknutí, Rockwell s Walkenem hláškují a Farrel předvádí své hysterické grimasy. Škoda, že se v druhé části zvážní. Jedna z nejlepších komedií roku s pořádnou dávkou originality, ale Bruggy zůstaly nepřekonány.

Sinister (2012)

Nepříjemná podívaná. Musím se přiznat, že jsem na film nešel střízlivý, a proto je můj výsledný dojem asi silně subjektivní, ale to nic nemění na tom, že jsem letos lepší horor zatím neviděl. Derrickson pomalu buduje atmosféru, nahrávky vražd ve spojení se zvráceným soundtrackem aspon mírně rozhodí i nejodolnějšího diváka. Od REC jsem neviděl horor, který by ve mně během projekce vzbudil snad všechny druhy strachu a hrůzy. Velká pecka! P.S.: SInister mi zanechal šrámy na duši.

Slova (2012)

Aneb jak Jeremy Irons stylově ukradl celý film pro sebe a naprosto zaslouženě...

Svobodná umění (2012)

Trailer vypadal lákavě, ale nakonec převládá spíš trpké zklamání. Elizabeth Olsen je nádherná a na rozdíl od svých starších sester i schopná herečka. Radnorova inspirace tvorbou Woodyho Allena je očividná, a to především snímku Manhattan. Bohužel se Radnor po scénáristické stránce k Allenovi zatím ani nepřiblížil. Jeho hlavní postava – on sám je celý film podobně zmatená a nerozhodná jako jeho Ted Mosby v How I met your mother. Zajímavá, ale dle mého názoru ve výsledku negativní, je Radnorova snaha o věnování se většímu počtu vedlejších postav. Myslel jsem si, že bude pro film stěžejní romantická linie kolem Jesseho a mladé Zibby. Nikoliv. Radnor tak věnuje přehršle prostoru pro bývalého univerzitního profesora, který se nemůže vyrovnat s důchodem nebo mladého studenta, který trpí úzkostmi a několikrát se již ve škole zhroutil. Jesse (Radnor) tak symbolizuje jakéhosi rádce, který se snaží z pozice pozorovatele všem neštastníkům pomoct a poradit. Přitom právě jeho postava potřebuje rady více než kdokoli jiný. Jen pro příště radši ne od eko verze Zaca Effrona...