Americký sniper (2014)

Velice solidní válečný film, kde Eastwoodovi nelze vyčíst nic. Na druhé straně podprůměrné drama, kde si z nás všech dělá Clint asi jednu velkou legraci, jinak si nedokážu představit co bylo myšleno zázračným vyřešeným válečných traumat, ze kterých se (mávnutím kouzelného proutku) Chris Kyle vyléčil. Celý film vidím jako jedné velké gesto, aby se svět o příběhu Chrise dozvěděl. Postava Chrise Kyla může u jednoho Evropana vykouzlit trochu až ironický úsměv, na druhou tranu chápu, že v Americe je to úplně jinak. 65%

Poslední rytíři (2015)

Šílená plácanina, opravdu nemám slov. Příběhově někde ze středověké Evropy, obsazením mezi Asií a Amerikou (aneb každý druhý neumí anglicky) a příběhově z Bohnic. Aneb o tom, jak jeden šlechtic (černoch), raději zemře než aby dal úplatek (opakuji, bavíme se tady o době středověku), všemohoucí Císař který je asi nejmocnějším mužem své doby, ale chová se jak největší dement. Poté pár škatulkoidních postav, kde padouch dělá v podstatě všechno v super-evil stylu (úplatky, zabíjení zvířátek až po mlácení své mentálně nevyzrálé manželky atd atd) a ti z druhé strany dělají všechno dobře. Potom pár pixeloidních scén, jedna kovová brána a unuděný Owen. Nebude se tady ani pouštět do nějakých polemik, že se jedná o nějaké volné zpracování příběhu 47 Róninů - ještě nejsem dostatečné pomatený, abych se pouštěl do takových myšlenkových úletů jako podobní kouzelníci přede mnou. Ještě jednou uvidím Owena v tokovém hnoji a škrtám si ho z svých top 10. 10%

Události (1993) (pořad)

Ve srovnáním se vším ostatním, co nám naše TV muže nabídnout, úplně jiná liga. Jestli tady dávají lidé Událostem odpad, tak to jsou buď kovaní komanči, nebo totální mentální nedochůdčata. Není to dokonalé, ale stále bez jakékoliv konkurence.80%

Outpost 37 (2014)

Naprosto zbytečný a svým zpracováním směšný sci-fi nízkorozpočťák. Nechápejte mě špatně, nemám nic proti takovým filmům a jsem ochoten přimhouřit obě oči, ale aby film o globálním konfliktu s mimozemšťany měl svůj vrchol v jednom obrněném vozu, vrtulníku, který jste viděli už někde v Coppolově Apokalypse a jedné plechové (!!!), slovy účastníků nejnebezpečnější, základě - to už je slušná kovbojka. Příběhově nečekejte nic, co by jste už milionkrát neviděli, mimozemšťané jak z animací her devadesátých let, prostě všechno špatně. Kdybych tady měl rozebírat všechny nesmysly od toho, že samotným mimozemšťanům prý silně dochází munice do jejich zbraní, ačkoli při každé potyčce vesele pálí ze svých ručním laserů (a samozřejmě skoro nikdy nikoho netrefí), nebo fakt, že stejní mimozemšťané, který jsou schopni meziplanetárních přesunů, "ještě nikdy předtím nepoužili návnadu", jinými slovy taktiku používanou na Zemi posledních pár tisíc let, to už jsem se válel smíchy! Ne - díky! 10%

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Nemůžu si pomoci, ale z Exodusu šlo vytřískat mnohem více než to, co jsem viděl. Vizuálně na špici, místy poněkud podivně obsazené (Edgerton - Turturro), ale po hříchu sterilní, odtažité (byla tam vůbec nějaká hudba, hodinu po shlédnutí ani nevím) a zbytečně dlouhé. U filmu jako je Exodus mě jednoduše musí postavy a celkový děj bavit, mimo jiné i proto když víceméně předem jaksi víte, o co tam jde, to se zde bohužel trestuhodně nepovedlo. Mám spíše pocit, že jsem sledoval 150 minutový výpravný dokument, škoda. Poslední dva filmy jsou pravděpodobně nejslabší co Ridley natočil, tak pevně doufám, že ZDE je bude dařit lépe. 50%

Kód Enigmy (2014)

Kód Enigmy je přesně ten film, u kterého vám až na úplném konci dojde , že vlastně nesledujete jakkoliv grandiózní příběh, který (pravděpodobně) změnil osud druhé světové války, ale že jste právě byl svědkem naprosto zdrcujícího osudu Alana Turinga. Asi se tímto přiznávám k naprostému diletanství, ale já jsem vůbec netušil že se něco takového vůbec stalo. Kdybych býval vypnul film nějakých 15 minut před koncem, asi bych tak trochu mrzutě bručel, ohledně vcelku chladného a ne až tak zajímavého filmu, díky bohu jsem tak neudělal. Benedict Cumberbatch excelentní, zpracované velice solidně a poněkud odtažitě, ale toto všechno jde stranou, hlavní se záměr je jasný - ukázat dnešnímu publiku, kdo byl Alan Turing a jaký nešťastný konec ho nakonec potkal, díky za rozšíření obzorů! 90%

Teorie všeho (2014)

Film, který nám překvapivě osvětluje Hawkingův osobní život, před tím profesním. Ano člověk by čekal přesný opak, ale po shlédnutí toho filmu si už nejsem vůbec jistý, jestli jsou jeho nesporné vědecké úspěchy o něco menší, než jeho samotný život potažmo jeho dlouhý boj s nekompromisní nemocí. Inspirativní příběh, řádně oslazený (ale stále ne přeslazený), skvěle zahraný (Redmayne si sošku vskutku zasloužil). Pokud čekáte spíše něco z bohatého profesního života, asi budete trochu zklamaní. 80%

Birdman (2014)

Řemeslně skvěle zvládnutý film, ale jevím jestli to je důvod, proč bych tomuto filmu měl dávat za plnej počet. Stárnoucí Michael Keaton mě spíše filmem provedl, než by mě do něj vcucnul a následně vyplivnul až při závěrečných titulkách. Uznávám, že se Alejandro pokusul natočit film o syndromu vyhoření opravdu originálně, ale nemůžu si pomoci - právě tento záměr je vlastně jediné poselství celého filmu. Asi nejslabší film, co jsem od AGI viděl. Jen by mě opravdu zajímalo, kolik lidí co tady šije 5 hvězd, si tento film ještě jednou pustí, nevidím k tomu jediný možný důvod. Oskarová šeď (dnes již by jeden řekl - "tradičně") pokračuje. 35%

Slídil (2014)

Herecký koncert Jaka Gyllenhaala, se svojí postavou, která postrádá jakékoliv náznaky empatie se popasoval opravdu skvěle. Mám docela problém s filmem jako takovým, pokud se zrovna celý film nepodivujete na hereckým výkonem JG tak první dvě třetiny se pohybuje na hranici čisté nudy. Velice jsem postrádal onen pocit, kdy vás do sebe film vtáhne svoji atmosférou (např. jako Drive), v poslední části máte konečně pocit, že se něco začíná dít, veliká škoda, že to nepřišlo mnohem dříve. Silné tři hvězdy díky hlavní postavě a jeho herci, ale na čtyři to z mého pohledu není. 65%

Případ pro exorcistu (2015) (seriál)

Tento seriál zabíjí, že očividně sám ani vzdáleně netuší, co to vlastně má být. Na seriózní krimošku jsou postavy strašně ploché a jednoduché, na nějakou oddychovku to taky není, jedna postava nedělá seriál (Krobot) a že by to byla nějaká stylovka ve stylu True Detective nemůže být už řeč vůbec, k tomu je jedna mrtvola v kostela také málo. Oceňuji alespoň to, že se tvůrci rozhodli pouze pro 3 dílnou minisérii, tak jsem to alespoň dokoukal do konce, což nehrozí u seriálu Vraždy v kruhu. Pro mě osobně největší pozitivum v podobě Stanislava Majera. Již klasicky u našich seriálů - naprosto plytký, nevysvětlený (proč se toho všeho účastnil onen únosce, vůbec nechápu - asi protože to byl jednoduše sadista, ehm right / pokus o upálení za bílého dne - tak to jsem se už válel smíchy) a nudný konec.50%