Proroctví (2009)

Je smutné pozorovať, kam sa Alex Proyas vo svojej kariére až dopracoval. A vyhliadky na budúcnosť nie sú nijak ružové. Vôbec by som sa nečudoval, keby jeho ďalším projektom bolo pokračovanie Hubbardovho eposu Bojisko Zem (ostatne, tento vývoj by bol viac než logický ;)) Čo Knowing charakterizuje? Chabá a predvídateľná zápletka a slušný WTF na záver. V pamäti utkvie maximálne tak letecké nešťastie (aj keď silne zaváňajúce CGI, napriek tomu veľmi pôsobivé), momentka v metre a niekoľko-sekundový záverečný klimax. A to je na takmer dvojhodinový film strašne málo.

Nová dcera (2009)

Typická Costnerovská blitka typu White Noise (áno, viem že tam nehral :)) alebo Na krídlach vážky. Neurazí, nenadchne a za dva dni si na to človek ani nespomenie.

Wasting Away (2007)

Príjemná a láskavá komédia o tom, že aj zombie sú len "ľudia", ktorí túžia po kúsku pokoja a svojej zemi zasľúbenej. Wasting away disponuje celkom originálnym nápadom spočívajúcim v tom, že partička mladých sa po transformácií cíti síce trošku divne, ale inak sa ich vnímanie sveta a hlavne samých seba až tak nezmenilo. Len všetci ostatní ľudia sa v ich očiach chovajú ako motorové myši a z im neznámeho dôvodu pred nimi buď utekajú alebo na nich agresívne útočia. Výnimku tvoria ľudia podgurážení, s ktorými sa dokonca dá aj normálne pokecať. Čoskoro však začne v našich hrdinoch hlodať podozrenie - veď posúďte sami - je normálne, aby človek nezomrel ani po početných strelných ranách a s dierou v bruchu o veľkosti rugbyovej lopty? A čo končatiny oddelené od tela, ktoré sa stále pohybujú? A čo tá náhla chuť na surové mäso? Tu rozhodne nie je niečo s kostolným poriadkom. Čo s nimi asi tak môže byť? Žeby požili sérum super vojaka? :) Keby všetky indie filmy vyzerali aspoň takto, svet by bol oveľa krajším miestom :)

Turnaj zabijáků (2009)

Úvod naznačuje, že sa budú diať veci a že nás čaká poriadna pecka. Ale s postupujúcou minutážou je to stále horšie a horšie a úplný záver spadá skôr do kategórie "zlý vtip". Námet vskutku roztomilý, úvodné predstavenie hlavných aktérov taktiež, ale akonáhle je nám umožnené zoznámiť sa s nimi bližšie...čo dodať, bolo mi do plaču. Ving Rhames zmietaný žiaľom za svojou manželkou, Kelly Hu trpiaca výčitkami svedomia (čo je trochu na pováženie s ohľadom na jej profesiu) a snažiaca sa uľaviť si ochranou kňaza ochlastu, ktorý sa do turnaja priplietol nedopatrením. Škoda, že všetky zaujímavé postavy skapú zhruba v polke (výnimkou je snáď len parkourista Sebastian Foucan). Za veľký podraz považujem tiež zredukovanie drvivej väčšiny účastníkov súťaže počas cca dvojminútovej posúvačky deja (zhruba z 20 na 5?). Našťastie sa nám tu ale vyskytuje pár zapamätania hodných akčných scén (Hu vs. Adkins a v podstate všetko, kde sa objaví Foucan) a Mann sa neštíti ani takých chuťoviek ako vybuchujúce hlavy, ktoré aspoň čiastočne zmierňujú nudu spôsobenú sledovaním balastu, tvoriaceho spojovník medzi akciou a ktorí by tí tolerantnejší boli ochotní nazvať dejom.

23:59 Krvavé minuty před půlnocí (2005)

Sympatické je, že Winans predvádza svoje finesy už od prvých minút filmu. Už menej sympatický je ale vcelku nudný dej snímku o spiknutí, sledovaný očami kameramana jednej televíznej stanice a naviac obohatený o dosť neohrabanú tematiku cestovania časom.

Survival of the Dead (2009)

Romero natočil vo svojom požehnanom veku veľmi zábavný, svižný a vtipný film. A to sa cení (zvlášť keď si uvedomíme, v akom žánri sa pohybujeme). Po Diary opäť vykročenie správnym smerom. Som zvedavý, koľko pokračovaní zombie ságy sa ešte dočkáme a v ktorom zombíci konečne ovládnu svet ako morálne a intelektuálne nadradená rasa :)

Upírův pomocník (2009)

Celkom slušné osadenstvo, film odsýpa svižne (aj keď ku koncu tempo poľavuje), nechýba tu humor a na rozdiel od Zlatého kompasu alebo Narnie nie je orientácia na adolescentné publikum až taká do oči bijúca. S postupujúcou stopážou však začína byť čoraz zrejmejšie, že niekto nám tu predkladá len akýsi výcuc z oveľa epickejšieho sveta, všetko začína byť strašne unáhlené a záverečný súboj dobro vs. zlo ako aj celkové zakončenie (bolo mi jasné, kam to smeruje a ako to skončí, ale aj tak to nasralo) je vyložene na smiech.

Kondom hrůzy (1996)

Nie je to síce taká treskúca sranda ako tie najväčšie pecky od Tromy, ale pobavilo. Ako ne-milovník noirových detektívok som si homosexuálneho detektíva a v podstate celý Vraždiaci kondom neskutočne užíval :)

Bílá smrt (2009)

Z priemeru nevybočujúca detektívka odohrávajúca sa vo veľmi atraktívnom prostredí. Hra na mačku a myš v snehovej búrke pri -65 stupňoch má tiež niečo do seba. Veľmi príjemný filmík.

Triangle (2009)

Nevadí mi, keď si niekto "požičia" nosné nápady z iných filmov, pokiaľ ich vie podať zaujímavo. Našťastie Christopher Smith nie je žiadny fušer, o čom nás už stihol dvakrát presvedčiť. Bohužiaľ mu ale pár krát ušli súvislosti, miestami to škrípe a taktiež nechápem, prečo hlavná hrdinka trpela utkvelou predstavou, že aby to všetko ukončila, musí každého odkráglovať. V tomto smere bolo Timecrimes prepracovanejšie.