Splatter Disco (2007)

Až na to, že to nie je horor, je to celkom fajn. Komédia Tromáckeho razenia, zbavená akýchkoľvek nechutností, spestrená muzikálovými vsuvkami a okorenená fetišistami všetkých možných druhov :) (najviac ma dostal chlapík zabalený v koberci, ktorý celú noc ležal v klube na zemi a nechával po sebe šliapať :)) Dej sa točí okolo jedného fetiš klubu, ktorý pravidelne usporadúva rôzne tématické noci a leží v žalúdku miestnych poriadkumilovných občanov, vrátane starostovej matky, ktorá má enormný záujem na ukončení jeho činnosti. Navyše pravidelní návštevníci začínajú za záhadných okolností miznúť...

Jízda do pekel 2 (2008)

Zatiaľ čo jednotka bola pri trochu dobrej vôle prinajmenšom uveriteľná, Dead Ahead je maximálne pritiahnutá za vlasy - či už je to naozaj divné chovanie hlavných hrdinov alebo teleportácia truckera (ku koncu sa pre zmenu už teleportujú všetci :) ) plus úplný záver si tvorcovia tiež mohli odpustiť. Na prvý diel sa nechytá, ale stále je to slušná zábava.

Dead Moon Rising (2007)

Traja zamestnanci požičovne áut, náboženská fanatička a jej syn skrývajúci v Biblií malé prekvapenie, drsňáčka s katanou, skoro dospelá deva (ktorej celá rodina sa zmenila na zombíkov), policajtka, biznisman špecializujúci sa na "overseas outsourcing" a maniak na zbrane - toť rôznorodá skupinka ľudí potulujúca sa mestom, v ktorom vypukla bližšie nešpecifikovaná nákaza meniaca nič netušiacich občanov na krvilačných zombíkov. Nič viac, nič menej. O deji nemá význam hovoriť, pretože tu žiadny nie je - čo ale pre podobný druh filmov nie je hendikepom. Bohužiaľ, je to amatérčina. Snaží sa síce byť nad vecou a strašne cool (zvlášť komentovanie deja jedným z hlavných hrdinov mi šlo brutálne na nervy), ale nie je :). Je milé, že si robí srandu z filmov podobného ranku, ale v konečnom dôsledku je rovnako zábavný/prínosný pre daný žáner/nudný/otravný/blbý ako oni (myslím, všetky tie majstrštyky, ktoré natočí banda kamarátov cez víkend za pár šupov, spraví pekný cover DVD a má tu drzosť vydávať to za regulárne filmy - o.k. - trošku preháňam, určitý stupeň profesionality tu je ;) ). Strašní herci, rádoby vtipné dialógy, vizáž zombíkov berúca si inšpiráciu z Romerovho Dawn of the Dead (t.j. to že je niekto zombík ,spoznáte podľa toho, že má ksicht napúdrovaný na modro/žlto/bielo) - a taký pekný cover DVDčka to malo :( Ale aby som nekrivdil - máme tu jednu "skoro" lesbickú scénu, jeden pohľad pod sukňu, pomerne široký výber zbraní (bejzbolka, pajser, pištol, biblia, brokovnica, motorová píla, M-16 a dokonca aj guľomet) a záverečnú davovú "epickú" bitvu medzi davom zombíkov a bandou motorkárov. A ešte jeden dôležitý fakt. Zombíci sa boja vody :)

Guru lásky (2008)

Dobrá pitkovina. :) Mika Myersa mám rád, ale v Učitelovi lásky bol poväčšinou dosť mimo. Od komédií podobného rázu prepracovaný dej neočakávam, ale sled rádoby vtipných scén pozliepaných dokopy za pochodu, aby tvorili akú takú dejovú linku, nie je šťastným nápadom (hoci napr. v Austinovi alebo Waynovom svete to fungovalo :) ). Btw. pri filmoch Mika Myersa by mali dabing zakázať - očividné to bolo predovšetkým pri tomto kuse, kde dabing spoľahlivo zabil dobrých 90 percent všetkých vtipov - u niektorých filmoch majú ľudia neovládajúci angličtinu holt smolu.

Svědkem zločinu (2008)

Kim sa vydá do obchodu kúpiť baliaci papier. Pred obchodom nemá kde zaparkovať. Keď sa jej to konečne podarí, celá rozhorčená zanechá jednému nedisciplinovanému vodičovi, stojacemu na dvoch parkovacích miestach naraz, za stieračom nelichotivý odkaz. Čo ale Kim netuší je, že spomínané auto patrí štyrom mladým výrastkom, ktorí sa neštítia ani takých zákerností ako je strelenie policajného príslušníka, brániaceho úbohučkú Kim, priamo medzi oči. Hra na mačku a myš sa môže začať. Ak si myslíte, že lovenou je Kim, šeredne sa mýlite. Stará zálesáčka číha z povzdialia na nič netušiacich a panikáriacich chlapcov a systematicky ich likviduje. Tvári sa pri tom vystrašene a plače ako správna ubitá domáca puťka, ale my vieme svoje... Je síce pekné, že sa niekto konečne odhodlal natočiť ženskú verziu Ramba, ale čo tým chcela autorka povedať??? Sorry, ale tento film bol totálne mimo...pokiaľ ste päťdesiatnička, po večeroch beháte po lese vyzbrojená autonáradím a brutálne masakrujete nič netušiacich turistov -v takom prípade je tento film presne pre vás :)))

Jack Brooks: Zrůdobijec (2007)

Nekontrolovateľnými záchvatmi zúrivosti trpiaci inštalatér Jack Brooks má jednu chybu - nemá ani za mak charizmy. Je to len taký bezvýrazný trtko, skôr debil než sympaťák - ktorý celý film neutiahne, ani keby sa poskladal. Našťastie je tu ale Robert Englund, ktorého grgajúci, grcajúci a stále sa niečim napchávajúci, nejakým démonom posadnutý učiteľ chémie je na zožratie. Film sa tvári dosť vážne, skôr by mu pristalo humornejšie položenie typu Evi dead 2. Masky sú podarené a filmu hanbu rozhodne nerobia, ale celkový potenciál je silne nevyužitý. Teším sa na reparát v podobe dvojky, ktorá na seba určite nenechá dlho čakať :)

Sex ve městě (2008)

Musím sa priznať, že toto bolo moje prvé stretnutie s týmto fenoménom...ale bohužiaľ ma citové výlevy týchto starých rašplí nenadchli ani trochu...

Angel (1999) (seriál)

Prvá séria vlažnosť sama, kde by sme kvalitné epizódy napočítali na jednej ruke nešikovného drevorubača. Dej postupne graduje s treťou a štvrtou sezónou, ktoré sú takmer dokonalé. Lenže výšledný dojem kazí séria piata, ktorá všetko, čo sme videli predtým neskutočne rozmelnuje a čo sa týka kvalitatívnych výkyvov, je na tom takmer ešte horšie ako sezóna prvá (sorry, ale nepomohol ani príchod Spika). No a posledný diel je inferno samo o sebe a necháva človeka čumieť s otvorenou huboou. Čas vrhnúť sa na šiestu sériu, ktorá ale vychádza v inom médiu :)

Maturitní ples (2008)

Nechápem, prečo niekto ohlasuje film ako remake, keď v konečnom dôsledku má s originálom spoločný nanajvýš názov. Narozdiel od originálu sa tento film točí väčšinu času naozaj okolo maturitného plesu (a to poriadneho...kam sa hrabe naša stužková :) ). Depresiami a nočnými morami zmietaná blondýna vs. učiteľ, ktorý má na ňu priam vražedný zálusk (naozaj nechápem, čo na nej videl) Veď to poznáte, školáci uživajúci si maturitný ples, vedúci hlbokomyselné reči o skončení jedenej etapy života a riešiaci brutálne problémy typu vzťahy na diaľku. Z letargie ich vytrhne učiteľ, ktorý práve ušiel z väzenia a chytá sa tento maturitný ročník decentne preriediť . Niežeby mi vadila absencia krvi, či nejaké dômyslené vraždy, ale keď klišé strieda klišé v tak hojnej miere a navyše bez štipky invencie, či originálneho nápadu, pozom dopozerať film do konca môže byť pre niekho vážnym problémom. Osobne nechápem ako sa takýto tuctový nudný televízny thriller dokázal pretlačiť na plátna kín. Na druhej strane, pretlačili sa tam už aj o mnoho horšie veci ;)

Return to Sleepaway Camp (2008)

Beriem to tak, že Hiltzik sa snažil čo najviac priblížiť svojmu o 25 rokov staršiemu filmu a z tohto hľadiska remake, resp. pokračovanie nedopadlo až tak zle. Nespomínam si, že by akýkoľvek film z poslednej doby pôsobil tak neskutočne retro. O tom, že ho Hitzlik nenatočil ihneď po Sleepaway campe a nezamkol do trezoru (aby nám ho naservíroval po 25 rokoch :)) ma presvedčili len znovuobsadení herci (Angela, jej bratranec, Vinnie, šéfkuchár Isaac Hayes a čo ja viem kto ešte), ktorých pochopiteľne ohlodal zub času. A miestami som mal pocit, že réžia je spackaná zámerne (ale len miestami ;) ). Čo sa týka deja - z toho som si odniesol len jedno a to že americká mládež do jedného sú neskutoční bastardi (čo už ale všetci dávno vieme, že?). Tak drsné šikanovanie som vo filme hádam ešte nevidel, čo je myslím príjemná zmena po všetkých tých romantických komédiach a príjemná je aj tá zmena stereotypu (šikanovaný, mierne retardovaný chlapec si to nielenže zaslúži, ale práve naopak je to najväčšie hovado zo všetkých). No a Angela? Myslím, že každému musí byť jasné pod maskou koho sa skrýva v okamihu, keď sa prvý krát objaví na scéne (čo je hneď v prvých minútach filmu - ale to je v poriadku, aj v pôvodnom filme bol vrah jasný takmer okamžite :) ). Jediné, čo ma mrzí, je záver (a teraz nemyslím záverečnú scénu "Three Weeks earlier..."), ale záber na maniakálne sa rehotajúcu Angelu, resp. jej ksicht ? No nebol by efektnejší záber na nahú mužskú postavu s Angelinou hlavou? Potom by to bolo naozaj dokonalé :)