Projekt X (2012)

I když si Project X asi zaslouží cenu za nejstupidnější námět natočený amatérskou kamerou, nemůžu říct, že by téhle mega epické kůl párty něco chybělo (teda kromě alespoň jedné jediné škaredé slečny, která ovšem nebyla postrádána). Žádné hlubší poselství film neskrývá, hlavní hrdinové jsou totální idioti, je to v podstatě celé o (chlastajících teenagerech) ničem, ale stejně, když se na to podíváte s kolosální dávkou nadhledu, možná se i pobavíte. Určitě doporučuju si nejdříve pustit trailer ať víte do čeho jdete.

Prometheus (2012)

Ridleymu se pod rukama rozsypal scénář, navíc starý pán tak úplně nevyužil prequelového potenciálu. Tohle jsem pochopil z místních komentářů. Jelikož já mám Vetřelce někde tam, kam sluníčko nesvítí, mohl jsem Promethea sledovat, aniž bych byl nucen každý záběr a postavu srovnávat právě s touto sci-fi klasikou. Bohužel z toho i tak mám dost rozporuplné pocity. První polovina, aneb přesně to, pro co jsem si do kina přišel - sci-fi orgasmus. Druhá půlka a zejména teda konec - studená sprcha. Nemůžu říct, že by to Scott nezvládal co se týče režie, to ne. Některé scény jsou vážně kulervoucí (třeba když ze sebe Noomi Rapace vyoperovává minikrakatici). Určitě taky nemůžu tvrdit, že by byla chyba v hereckém obsazení (zejména Fassbender je naprosto dokonalý jako android). Jenomže když hodnotím film jako celek, je to prostě zklamání. Každopádně si ještě počkám na director's cut. Zatím silnější tři hvězdy.

REC 3: Počátek (2012)

Strejdu kousne pes. Víc o Genesis jakožto počátku se zde nedovíme. Samotný film je sice celkem slušný zombie (technicky to teda nejsou zombie) survival, bohužel ale ani zdaleka nedosahuje kvalit prvních dvou dílů. REC bodoval díky nevědomosti postav, stísněnému prostoru a found footege kameře (no a Manuele Velasco, i když Leticia Dolera taky fajn). To co dostáváme tady je jen výplach, disponující několika momenty, které bychom hledali spíše v učebnicích komedie nebo v učebnicích japonské kinematografie (Svatý Jiří! Seriously? Pobavila i transformace nevěsty na Meiko Kaji. Milovníci japonské exploatace možná ocení). Nechápejte mě špatně, on je to ve výsledku celkem slušný průměr, my ale od této série očekáváme totální nadprůměr, takže přejmenovat (třeba na "27 hodin poté")!

Sinister (2012)

Konečně zase jednou solidní hororová podívaná z USA. Nabízí se srovnání s celkem povedeným Insidious, jenže tady dostáváme temnější verzi, která je podle mého názoru mnohem vydařenější. Mám už pár hororů nakoukáno, a tak si nebudu stěžovat na klišovatost, on samotný hororový žánr se dá s troškou nadhledu chápat jako jedno velké klišé. Takže až na trošičku jednoduchý konec a pár zbytečných lekaček nemám, co bych Sinistrovi vytknul. Mimochodem ti, kdo se tady ohánějí ohraností scénáře, by si měli uvědomit, že napsat (a natočit) originální horor je stejně složité, jako je složité vyrobit čtyřjádrový procesor z pomerančové slupky.

Temný rytíř povstal (2012)

Stejně jako po Počátku, i po posledním Batmanovi jsem z kina vycházel spíše rozlobený než spokojený. Co se týče filmařiny, nemám co bych vytkl, což se ale u Nolana stává poměrně často. Problém jsem měl zejména s neuvěřitelnou překombinovaností scénáře. Naštěstí se mi to ale přes noc v hlavě rozleželo a nakonec převládla ta spokojenost. Návrat padlého hrdiny plný emocí, krásná Anne Hathaway, Tom Hardy, který zvládl roli záporáka se stejnou noblesou jako před čtyřmi lety Heath Ledger, geniální Zimmerova hudba a nakonec i ta bravurní filmařina. To jsou hlavní důvody proč nemůžu dát ani poslednímu (nebo snad ne?) filmu ze série méně než čtyři hvězdy.

Thanatomorphose (2012)

Jestliže si musíte slepovat končetiny izolepou, zvažte návštěvu vašeho praktického lékaře. Naturalistická šílenost, na kterou se podruhé asi nepodívám. To ovšem neznamená, že by mě snímek zklamal, naopak. V rámci žánru je to skutečná delikatesa.

Zlatý Glóbus 2012 (2012) (pořad)

Ricky to zvládnul, ikdyž sem čekal že bude trošičku "surovější". Bohužel celý zbytek nestál za nic. Spíše jen předvádění kdo má dražší šaty a lepšího plastického chirurga, což je bohužel u těchto ceremonií normální.

30 minut po půlnoci (2012)

Tak nevím. Američani by jednou měli natočit nějaký akčňák o tom jak devastují svět kvůli neukojitelnému hladu po ropě, protože těchto patriotistyckých fláků, ve kterých oni jsou ti chudáci, se časem přejí (i když to bych je asi přecenil). S myšlenkami Islámu nesouhlasím, boj proti terorismu podporuju, ale podobné filmy mi prostě připadají zbytečné. Na druhou stranu uznávám, že zabití UBL je velký úspěch, takže to tady mám tak 50 na 50. Zero Dark Thirty je určitě poučný film, natočený s velkou dávkou nadhledu, bez zbytečných emocí, s malinko přepálenou stopáží, což je dnes vlastně moderní, takže proč ne. Já ho ale shledávám vinným ze zbytečnosti. Co se týče Jessicy Chastain, ta mě jako agentka CIA absolutně nezaujala. No, za to nejspíš může Carey Mulligan z Homelandu. Sečteno a podtrženo, po druhé si to určitě nepustím.

84. Annual Academy Awards (2012) (pořad)

Viděl jsem asi 3 minuty s českým komentářem a celé ty tři minuty jsem děkoval škole za moji celkem slušnou angličtinu. Protože sledovat to na českém HBO by mě tak nasralo, že bych snad dal odpad nebo já nevím.

Albatros (2011)

Tatínek, spisovatel po uši namočený v tvůrčí krizi, kterému doslova vtrhne do života mladá sexy dračice, díky níž už nemusí podstatnou část svého dne trávit brouzdáním po internetové stránce www.bestteensluts.uk. Naštěstí film nabídne i něco navíc a postava Jessicy Brown Findlay postupně více čí méně ovlivňuje každého člena jedné krásně dysfunkční rodiny. Nádherné prostředí anglického ostrova Man, povedené herecké výkony a fakt, že sedmnáctiletou Beth hrála skoro třicetiletá Felicity Jones, to je bohužel skoro všechno co mě na tomto snímku zaujalo. Na druhou stranu ale nemůžu mluvit o čisté nudě, svoje fanoušky si Albatross určitě najde. Mimochodem trošku se mi nabízí srovnání s Gervaisovým Cemetery Junction (myslím tím v rámci britské tvorby o teenagerech).