• Pohádka

Paní Le Murie (1993) (studentský film)

Dokument jako z jiného světa, skoro zjevení... ani nevím, jestli se mi to celé jenom nezdálo. Klenot.

Les (1999) (divadelní záznam)

Inscenace „kreslená plnými tahy,“ jak se občas rádoby vznešeně píše. Brněnští herci hrají opravdu skvěle, diváci se výborně baví, dojde i na potlesky na otevřené scéně, ale nadsázka až karikatura, s níž je vše podáváno, na obrazovce působí až příliš násilně. Jako by režisér nechtěl především tlumočit tragikomický text autora, ale hledal v něm hlavně jakoukoli záminku pro vytvoření legrácek a gagů, aby tak vznikla pořádná a divácky přítažlivá "řachanda". Někde úplně vespod se pak dá - díkybohu - najít i původní Ostrovskij – pokud ho ovšem divák po všech těch legráckách vůbec ještě chce najít...

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Film, který se dá vidět stále znovu. Paráda! Vzájemné vyvražďování na konci je snad až příliš naturalistické a přemrštěné takovým zpúsobem, že přestává být zábavné. Tak dobrý film-parodii už asi nikdo nenatočí.

Jedna kočka za druhou (1993)

Klasický příklad toho, jak i zkušený režisér dokáže zničit kvalitní divadelní hru nevhodným castingem a vůbec necitlivým převodem na plátno. I mistr tesař se někdy utne.

Člověk proti zkáze (1989)

Abrhám jako Čapek je naprosto dokonalý, je to herecký výkon, jakých je jen málo, ale ani ostatní zúčastnění (Maciuchová! - pro mne její nejlepší výkon ve filmu) za ním nezaostávají. Když v závěru běží seznam Čapkových děl, mrazí mě i hřeje zároveň. Přestože scénář má pár trhlin a místy je dost schematický, považuji tento film za zásadní pro kinematografii 80.let a dávám 100%.

Kníže Václav (1995) (TV film)

Tylovi obrazovka docela sluší (viz dávná "Paličova dcera" od téhož režiséra), ale tato hra, navíc inscenovaná velmi pateticky (včetně většiny hereckých výkonů), se jaksi vzepřela.

Bambinot (1984) (seriál)

Dítě, které se narodilo mrtvé...

Krajinka (2000)

V češtině by se nemělo říkat "krajinka", ale spíše "zemička", ale to je detail.

Kočičí hra (1982) (divadelní záznam)

Viděno ve Stavovském i ze záznamu. Neopakovatelný divadelní zážitek na celý život.