• Pohádka

Nesmrtelní (2010) (seriál)

Chybějí kvalitní současné scénáře, takže se našlo řešení, i když nijak původní, Moderní předělávky klasiky většinou nedopadnou dobře, ale výjimky se najdou, což je i případ této série. Oceňuji také snahu točit něco jiného než x-tý detektivní seriál nebo nějakou rádoby sociologickou sondu do naší současnost. Hodně se mi líbí, že herci mluví svým rodným jazykem - žádný trapný a zbytečný dabing. Působí to naprosto přirozeně.

Tísňové volání (1985)

Některé aranžované souboje, "choreografie", Vinklářovy chleby s máslem, pražská rádoby drsná galérka a celý ten "umělecký" opar filmu dnes působí opravdu mimoňovitě, až je z toho člověku zle. Obávám se, že na filmu je dnes nejcennější právě to , že - díky tomu, jak v něm příslušníci VB, věrní to strážci bezúhonného a pracovitého socialistického člověka před kriminálními živly, jezdící do úmoru pražskými ulicemi - zachycuje vzhled centra Prahy 80.let. Takhle už Prahu nikdo neuvidí. Nějaký Čáslavský 23.století bude mít prima materiál pro své střiháky.

Neprůstřelný mnich (2003)

Jako film to sice docela funguje, ale scénář nemá hlavu a patu.

Jak se Vám líbí (2006)

Nejslavnější monolog hry se sice překvapivě ocitl úplně jinde, než jsme zvyklí, a transfer děje do Japonska 19.století (!) asi pravověrné shakespearology pořádně vyděsil, ale což. Branagh Shakespeara umí a potvrzuje to i tímto filmem. O kvalitním výběru herců a dalších spolupracovníků (hudba: P.Doyle) se netřeba šířit.

Mnoho povyku pro nic (1993)

...asi nejlepší adaptce nějaké z Willových komedií vůbec. Absolutní souznění předlohy, herců a režiséra.

Vy nám taky, šéfe! (2008)

Zoufale nevtipná komedie (dá se tomu tak vůbec říkat?), kde nic nefunguje a herci hrají jako svázaní, že je za ně člověku až trapně. Naprosto zbytečný film, pro který by bylo lepší, kdyby se vůbec nenatočil.

Český Robinson (2000) (TV film)

Když emigranti, tak nepraktičtí a naivní ňoumové. Když domorodci, tak xenofobní vesničané a vyčůraní hochštapleři, kteří věčně vysedávají v hospodě a hledají způsob, kde snadno přijít k penězům. Schematičnost z toho teče proudem... Donutil v hlavní roli je typická úlitba divákům, jinak je casting slušný. Ale co ta výtahová hudba?

Rošťák Beaumarchais (1996)

Suverénně natočený historický film s výborně obsazeným Fabricem Luchinim v hlavní roli. Škoda, že nad divadlem a osobním životem Beaumarchaise tu převažuje politika. Soudní stání, souboj a premiéra Figarovy svatby včetně reakce diváků musí udělat dojem na každého. Jednu hvězdu dám speciálně za opravdu podmanivou hudbu od Francouze Jeana-Clauda Petita.

Paní Le Murie (1993) (studentský film)

Dokument jako z jiného světa, skoro zjevení... ani nevím, jestli se mi to celé jenom nezdálo. Klenot.