• Pohádka

Teta (1987) (seriál)

Výjimečný rodinný seriál, který má vše, co je třeba: nápaditý scénář, výborné herce, nádherné lokace, pěknou hudbu a - v neposlední řadě - poselství. Opravdu vydařený mix retra a pohádky, legrace i dojímavých momentů. Dietl a Jakubisko odvedli skvělou práci. Škoda nepovedeného českého dabingu.

Prodloužený čas (1984)

Výborný komorní film, který se v TV objeví jednou za uherský rok, a přitom je to jedna z Kopeckého nejlepších rolí...

Veni, vidi, vici (2009)

Otřesné, nudné, ubohé. Kdyby se to od začátku bralo jako parodie na sportovní filmy - a trapně happyendový závěr tak působí (kam se na to hrabe "Pytlákova schovanka"!) - budiž. Ale tohle? Ze začátku se to tváří jako málem sociologická studie, pak zase jako moderní varianta Popelky (pardon - Popeláka), pak to rozbředne do něčeho, co snad ani nemá název. Až na Tomsu a Novákovou naprosto nezvládnuté herecké výkony, diletantský scénář, únavná muzika. Proti tomuto je i Olmerův film "Ještě větší blbec.....", který je ČSFD proklínán, ukázka kvalitního a smysluplného řemesla.

Tlustý prase (2008) (divadelní záznam)

Jako drama nic moc - dost mechanické střídání (většinou) dialogů a závěr dost rozpačitý a až ukvapeně ukončený. Nasvícení zbytečně moc tmavé, aspoň v TV to nepůsobilo moc dobře. Ale jinak skvělé dialogy ve skvělém překladu a opravdu vynikající herecké výkony - samozřejmě hlavně oba hlavní představitelé a Ondřej Veselý!

Lorenzaccio (1991) (TV film)

Vynikající inscenace klasické francouzské hry, která se v mnohém podobá Hamletovi. Luknár i Hajdu jsou výborní.

Alma (2010) (TV film)

Průměrná, ale zato příjemně civilně pojatá romance o dvou lidech, kteří se ne vlastním zaviněním octli v krizi. Originální téma a námět (zrakové postižení, vodící pejskové); samo zpracování je bohužel poněkud zdlouhavé a bez okamžiku překvapení nebo něčeho, co by diváka více vtáhlo do děje. Nejvíce oceňuji – právě vzhledem k tématu – fakt, že film se snaží vyhýbat klišé (a vcelku se mu to daří - snad s výjimkou dramatické scény při odjezdu vlaku) a ani na chvíli nesklouzne k sentimentalitě a nemačká z diváků slzy za každou cenu (i když ta scéna otcova pohřbu s přítomností psů byla hodně silná). Herecké výkony místy nevyrovnané a "rozházené" (celá Mariina rodina!), zajímavá kamera a hudba. Nvotová se někomu líbí, jinému ne - a pro tuto její roli je to jen dobře.

Jak se budí princezny (1977)

Osvědčená klasika, která se očividně pokouší použít některé postupy, které zafungovaly ve Třech oříšcích. Občas se to daří, jindy méně. Filmu bohužel místy trochu dochází dech a táhne se, což budou dnešní dítka hodnotit negativně. Kostýmy jsou sice opuletní, ale někdy hercům spíše překážejí. Pěkná hudba od Karla Svobody - jeho soundtracky k pohádkám a seriálům dodnes nikdo nepřekonal.

Čertova nevěsta (2011)

Štěpánku! Štěpánko!! Kryšpínko!!! Zdeňku!!!! - Je toho opravdu moc, co se na tomhle filmu nepovedlo. Trestuhodně odbytý scénář, otřesné dialogy, mizerné herecké výkony (jediný, kdo tu opravdu hraje, je F.Němec, ostatní výkony jsou bohužel nechtěnou parodií na herectví). Je mi líto K.Zimy, který byl evidentně tlačen do pitvorně trapného pojetí čerta a la „Princezna ze mlejna“. Některé scény jsou neuvěřitelné: Štěpánek se poté, co byl omráčen (?) sesuvem půdy, probere, zvedne louč a motá se dokola. Až po chvíli zjistíme, že jen hledá východ z jeskyně!!! Pro mne jakožto velkého příznivce „Jasněnky“ je sledování této pohádky doslova utrpením. Troška jen mechanicky opakuje to, co dobře fungovalo v jeho dřívějších pohádkách – ale tady to většinou vůbec nezabírá a pusobí dojmem již stokrát viděného nebo bezradně natočeného (viz třeba úplně poslední záběr). Nového film nepřináší nic, pokud pomineme technicky dokonalejší trikovou stránku. Zbývají už jen kostýmy a hudba... Závěrečný song M.Bagárové je milý a nevtíravý. Celkem vzato: slabý, nevábně vonící odvar někdejšího schopného Trošky, který kromě pár povedených scén s Němcem smrtelně nudí. Tuhle "pekelnou" pohádku měl natočit pořádně hororově - věrně podle Němcové - třeba Juraj Herz, jehož "Deváté srdce" je ukázka pohádkového filmu který má spád, řád a styl a jehož dialogy netahají za uši.

4teens (2011) (seriál)

Po prvním dílu: hrůza! I Cukrárna je proti tomu seriálové veledílo. Zmatená režie, až na výjimky křečovité herecké výkony a trapné dialogy. Nechápu, proč se to vysílá v prime timu.

Thor (2011)

Tento žánr mě jinak moc nebaví a z té svérázné interpretace nordické mytologie mi občas vstávaly vlasy hrůzou na hlavě (hlavně ty příliš futuristické a kosmické stavby a kostýmy obyvatel Asgardu). Také souhlasím s těmi, kdo tady píšou, že se film měl odehrávat celý jen v Asgardu ... ale: film mě hned od začátku dokonale pohltil a až na pár trochu hluchých míst uprostřed v podstatě nepustil. Krásný vizuál, skvělá hudba a zde už mockrát zmiňovaný povedený casting. Ano, je to samozřejmě "jen" komiksový blábol, ale je skutečně výborně natočený a neuvěřitelně dobře se mu daří skloubit patos, humor, dojemné scény i scény jako vystřižené jako z béčkových sci-fi. Branagh je borec! Nemohu hodnotit proto jinak než 5*